Amit a fiam tanított nekem

admin | 2015.04.27

Bár mintha csak most indult volna el ez az év, máris mindjárt itt van Anyák-napja… Amikor egy kicsit megállunk, és azt a személyt ünnepeljük, akitől életünket kaptuk. Aki minden sebünkre gyógyírt talált, akár testi, akár lelki sebről legyen szó, aki mindig erőt adott, hitt bennünk, és akitől optimális esetben rengeteget tanultunk is. S. Tóth Márta nlp-, life és business coach megfordítja ez alkalommal ezt a szemszöget, és őszintén elmondja, ő mit tanult a gyermekétől.


„A gyerekeinkkel, onnantól kezdve, hogy megfogannak, olyan kapcsolatunk alakul ki, amelyhez nem mindig szükségesek a szavak, persze a szavak fontosak – kezdi a szakember. Többek között és leginkább azt köszönhetem a fiamnak, hogy egésznek érzem magam. Az, hogy ő van az életemben, erőt adott nekem, életem legnehezebb sarkalatos pontjain is. Ezt semmiképp sem teherként teszem a vállára, hogy bármelyikünk is függőségi viszonyban érezze magát a másikkal szemben, megtanultam olyan kapcsolatot létrehozni a gyerekemmel, hogy azt érezzük, nem tartozunk egymásnak. Tőle tanultam meg, hogy gondolatban is hagyjuk a másikat szabadnak lenni magunk mellett. Mindig úgy tekintettem a fiamra, aki mindent ért, és partner tud lenni és ezt javaslom ügyfeleimnek is.


anyak_napja3


Hiszem, mindannyian gyermekeinktől tanuljuk meg, milyen igazán felhőtlenül viselkedni, neveti, szabadnak érezni magunkat. Gyermekünk puszta létezése azt erősíti bennünk, legyen az élet bármilyen nehéz, mindig van egy olyan felsőbb cél, hit, amit a gyermek ad számunkra, amely miatt nem tehetjük meg, hogy feladjuk, erősek maradunk, és nem tehetünk mást, mint megyünk előre. Mert ez gyermekünknek a minta, amit ő vagy követ, vagy nem, ez megint az ő választása, mindenesetre tudja, hogy így is lehet élni. Fiamtól tanultam azt a bölcsességet is, lassuljunk le egy kicsit – mondja S. Tóth Márta. Tévedés azt hinnünk a fiatalabb generációról, hogy miközben felnőnek, majd megoldanak maguktól helyzeteket, ugyanis nekünk is fontos megtanulnunk az ő nyelvükön kommunikálni, és lépést tartani velük. Nem csak ők fognak hozzánk igazodni, nekünk is kell hozzájuk, ők tanítanak minket, miközben mi is tanítjuk őket.


Sokan azt mondják, nehéz az y-generációval kommunikálni, szerintem nem- mondja az nlp-coach. Egyszerűen csak senki nem hallgatja meg őket. Fontos megértenünk őket, hogy mint jelent mondjuk a „lol”, mert a távolság egyre csak nőhet a generációink között, ha nem tanuljuk meg az ő nyelvüket. Mivel nem hallgatja meg őket senki, szerencsésebb esetben kreálnak maguknak egy világot, létrehoznak akár sikeres vállalkozást is, ahova az új értékrendjüket, kommunikációjukat bevihetik és megérthetik egymást. Fontos, hogy ne távolodjunk el tőlük (18-25 éves generáció), mert akkor folyamatosan újra kell teremteniük magukat, fontos, hogy a mi bölcsességünkre is tudjanak számítani. Ehhez, hogy ez a kommunikáció mindkét fél számára értékesen működjön, előbb nekünk, idősebbeknek is kicsit tükörbe kell néznünk. Szerintem hatalmas dolgokat tudunk együtt alkotni.


anyak_napja4


S. Tóth Márta tanácsai szülő-gyermek kommunikáció fejlesztésére, egymás jobb megismerésére:


1. Mindenki írja ki a hűtőszekrényre, mit szeret és mit nem szeret: csináljunk egy listát két oszlopba szedve, szülőként és gyermekként is, amelyre mindannyian elkezdünk figyelni. Ha kialakítjuk a határainkat, amelyet a másik fél tiszteletben tarthat, úgy gondolom, bástyákat döntünk le. Hányszor kérdezzük meg a gyereket, hogy mit szeretne? Nem csokira és cukorkára gondolok, és arra sem, hogy a gyereknek kell uralnia a családot. Ugyanakkor hányszor van az, hogy mondjuk rajzolás/alkotás közben zavarjuk meg a gyereket, mert pl.„Gyere, mert enni kell!”, a helyett, hogy megkérdeznénk, szeretné-e befejezni a rajzát?


2. Beszéljünk meg egy mindenkinek megfelelő közös házirendet: mindenkinek fontos megőriznie a privát szféráját, amit tiszteletben tartva könnyebb az együttélés. Nekem a fiam már nagyon korán jelezte, mi lenne, ha kopognék, mielőtt belépek a szobájába, és nem rontok rá, miközben valamit csinál. Mi lenne, ha megkérdezném, alkalmas-e neki, hogy beszéljünk, mielőtt rázúdítom a gondolataimat. Ezt el kellett fogadnom, hiszen én is ezt vártam el tőle.


3. Tegyük tervezhetővé az életünket: szülők gyerekek, ahogy férj és feleség is egymás között fontos, hogy megosszák egymással, ki mit csinál aznap, amibe az is beletartozik, hogy ha már felnőttebb egy gyermek, akkor ne túlaggódásnak fogja fel, ha érdeklődik a szülő a holléte felől, hanem a családban elfoglalt helyét is erősítse ezzel.


4. Beszéljünk a jó dolgokról! – Hajlamosak vagyunk a legrosszabb, legfájóbb dolgokra emlékezni egy nap, erre vagyunk sajnos beállítva. A hallgatóimnak ki szoktam adni azt a feladatot, hogy egy nap végén igyekezzenek összegezni, milyen jó dolgok történtek velük aznap, mit tanultak abból az adott napból, mivel lettek gazdagabbak aznap. Ez nem könnyű feladat, viszont rendkívül eredményes.


5. Tanuljunk meg jól kérdezni! – Gondoljunk csak bele, mennyivel másabb a kérdés, és az arra adott válasz, ha azt mondjuk: „Mi volt ma az iskolába/oviban?” vagy „Mi tetszett ma a tanító/óvónéniben?”. Főleg, ha tudjuk, hogy nem szimpatikus az adott személy gyermekünknek. Fontos, hogy felfedezze a gyermek a jót is a napjában. Lehet, nem gondolnánk, de a gyerekek tényleg tudnak ezekre a kérdésekre válaszolni, érdemes kipróbálni.


Bővebb információ: http://coaching-nlp.hu/

Hozzászólások

A gyerek folyamatosan közbeszólt… amíg meg nem tanulta ezt az apró trükköt!

A gyerek folyamatosan közbeszólt… amíg meg nem tanulta ezt az apró trükköt!

Ki mondta, hogy szülőnek lenni egyszerű?

Anyósom lakását felújították, 4 hónapra hozzánk költözött, nem volt könnyű ennyi időt együtt tölteni

Anyósom lakását felújították, 4 hónapra hozzánk költözött, nem volt könnyű ennyi időt együtt tölteni

Rég nevettem ilyen jót!

Örök küzdelem: hogy tartsak rendet?

Örök küzdelem: hogy tartsak rendet?

Egy japán hölgy összegyűjtötte a hatékony rendrakás legfontosabb elveit. Érdemes tanulni belőle!

Az én feleségem tényleg szuperanya

Az én feleségem tényleg szuperanya

Egy apa szavai arról, hogy milyennek látja azt a nőt, akivel közösen nevelnek egy háromévest.

Rémálommá vált az esti családi tévézés

Rémálommá vált az esti családi tévézés

Majdnem meghalt egy kisfiú a pattogatott kukorica miatt - az anyuka mindenkit figyelmeztet, nehogy úgy járjanak mint ők.

A babasírás fajtái - nem is olyan nehéz megkülönböztetni, melyik mit jelent!

A babasírás fajtái - nem is olyan nehéz megkülönböztetni, melyik mit jelent!

A gyerek nem azért mert rossz: így akar üzenni nekünk.

Értelmezzük a babák testbeszédét!

Értelmezzük a babák testbeszédét!

Még nem tud beszélni, de a mozdulatai mennyi mindent elmondanak...

Szilvásgombóc - készítsétek együtt az ebédet!

Szilvásgombóc - készítsétek együtt az ebédet!

Minden kisgyerek szeret segédkezni a konyhába. A szilvásgombócnál több dolgot is nyugodtan rábízhatsz.

Egy 12 éves kislány zseniális találmánya megnyugtatja a beteg kicsiket

Egy 12 éves kislány zseniális találmánya megnyugtatja a beteg kicsiket

Nincs több félelem az infúziótól a kórházban, ha alkalmazzák ezt a zseniális ötletet!

Így utazz mindenre felkészülten a kicsivel!

Így utazz mindenre felkészülten a kicsivel!

Néhány tipp a csomagoláshoz, hogy ne stresszelj az első közös nyaralásotokon a kicsivel!