Sok nő, aki az első hónapokat éli a kisbabájával gyakran ugyanarra panaszkodik: fáradtság, energiahiány, képtelenség a „nekikezdésre”. Az ironikus a dologban, hogy a napi edzés bizonyítottan javítja az állóképességet és a szervi funciókat!
Gondold át az edzés előnyeit!
egészségesebb, erősebb csontok, izmok, ízületek
testzsír csökkenése, testsúly kontrollálása
javuló mentális képességek, szülés utáni depresszió, stressz csökkenése
Edzés
Ha baba van a lakásban, az néha felemelő, ám sokszor fárasztó is egyúttal. Ha edzettél a terhesség előtt és alatt, ideje elkezdeni vagy újrakezdeni a gyakorlatokat! Nem akarsz a kicsidtől időt rabolni? Akkor edzetek együtt!
Mielőtt azonban elkezded, íme néhány dolog, amit át kell gondolni!
Megfelelő ruhát válassz, ami könnyed, levegős!
Szükséged lesz egy sportmelltartóra és egy megfelelő edzőcipőre is.
Sose erőltess egyetlen gyakorlatot sem, ha a baba nem kívánja!
Figyelj a hidratáltságra és óvd magad a túledzéstől! Amikor szükséged van rá, tarts szünetet!
Edzés előtt szoptass, vagy szívd le a tejet, hogy a kényelmetlenséget elkerüld!
Az edzés egészen különleges kapcsolat kialakulásához fog vezetni a babáddal, ami pozitívan fogja befolyásolni az önbizalmadat is. Így jóval kevésbé fog hatni rád a szülés utáni depresszió, és az anyuka jobb kedve az egész családra jó hatással lesz.
Torna egyedül
Amíg a babát és magadat szoktatod a mozgáshoz, és esetleg nem megy a közös munka, van néhány gyakorlat, amit könnyen el tudsz végezni... Íme néhány közülük a teljesség igénye nélkül:
Kegel gyakorlatok:
Ez már szoptatás alatt mehet, amíg ringatod, vagy pihensz. Nagy előnye ezeknek a gyakorlatoknak, hogy bárhol bármikor végezhetők.
Séta:
A lényeg a megfelelő sebesség. Nem kell túl sokat és túl gyorsan sétálni. Inkább fokozatosan növeld a távokat és intenzitásokat edzésről edzésre, ahogy képesnek érzed magad. Közben akár tolhatod a babakocsit, vagy akár a mellkasodra kötve is viheted a babát. A baba 12 hónapos kora előtt azonban kerüld a futást, bringázást stb., mert még nem megfelelő a nyaki és feji kontroll, ami szükséges a biztonsághoz.
Hasi légzés:
Ez nyugtató hatású, gyakorolhatod akár amíg a baba alszik vagy amikor éppen a mellkasodon fekszik.
Nyújtás:
Tedd a babát a földre magad mellé és végezz nyújtó gyakorlatokat!
Játék:
Minden nap szánj időt arra, hogy a babával játssz!
Ne felejtsd el, hogy amikor a baba ébren van, aktívan vizslatja, hogy mit csinálsz! Amikor nyújtasz vagy tornázol a kicsi előtt, mimikával fogja kommentálni a mozdulataidat.
Gyakorlatok a babával
Rengeteg vidám gyakorlat létezik, amiket a babával végezni tudsz, íme néhány közülük:
Jóga:
A nyújtásokkal és a mélylélegzés gyakorlásával a jóga javítja a tartást, légzést, izomtónust – amelyek mind fontosak a baba fejlődése érdekében, valamint a Te anyagcseréd egyensúlyban tartásában
Pilátesz:
Fokozza a rugalmasságodat és izomerődet olyan gyakorlatok által, amelyeknél a tested jelenti az ellenállást. Ez egy biztonságos módszer számodra és a babád számára is. A megfelelő gyakorlatvégrehajtás csökkenti az ízületi- és izomfájdalmakat. 4 hónapos vagy annál idősebb babákkal végezhető.
Talaj- és vízi aerobik:
Nagyszerű módja a fizikai aktivitásnak, amely során endorfin is termelődik, mely fokozza a hangulatodat.
Gimnasztika és tánc:
A babák szeretik a zenét, a ritmust, az ismétlődéseket. Ha együtt táncolsz és énekelsz a babáddal, azzal teszel az egészségedért és a jókedvetekért is. Javulnak a gyermek motoros- és kognitív képességei is, megszereti a zenét is.
Otthon dvd-re, videokazettára is nagyszerűen lehet tornázni, ma már kaphatók kifejezetten baba-mama tornás anyagok is!
Az interneten is számos videót találsz, amelyek segítenek a kezdetekben, akár táncolni tanulnál meg, akár a fitnesz-t választod!
De végezhetők gyakorlatok többféle otthon is használható eszközzel, mint amilyenek a kézisúlyzók, fittball labda, haskerék stb.
Edzőtermi programok
A mai modern, jól felszerelt edzőtermekben van játszóház a kicsinek, vagy gyermekmegőrző szakképzett óvónővel, amíg a mama edz és wellness-ezik, de számos helyen közös program is szerepel az aerobikos órarendben.
Tanácsunk
Bármilyen edzésforma mellett is teszed le voksod, mindig tartsd észben, hogy a mozgáshoz vidd magaddal a babát, így már egészen korán hozzászokik a közeghez, a mozgás szeretetéhez és igényéhez, amiből óriási előnyt tud a későbbiekben kovácsolni.
Forrás:
Body Builder
További mozgással kapcsolatos cikkeinket megtalálod az alábbi linkeken:
Kismamatorna kezdőknek
Testmozgás várandósság idején
A leghatékonyabb tornagyakorlatok kismamáknak
Babatorna
Babaúszás
Babashiatsu
Sport a szülés után
Testedzés egyenlő agytorna?
Hozzászólások