Talán nem újdonság, hogy a napozást mindig megfelelő fényvédelemmel
Felejtsd el a tejfölt!
A legismertebb házi praktika a leégett bőr kezelésére a tejföl használata. És bár a hűtőből kivéve valóban hűsíti a bőrt, legfeljebb átmeneti megoldást jelent. A tejfölben - mint más tejtermékekben is - baktériumok élnek, amelyek meleg felületre - jelen esetben a felhevült bőrre - kerülve elszaporodhatnak, és akár fertőzés is kialakulhat a leégés súlyosságától függően. Sok házi praktika kering a köztudatban ezen kívül is, de a bőr lehűtésére és a regenerálódás elindítására van jobb módszer. Most összegyűjtöttük, milyen tanácsokkal lát el a Skin Cancer Foundation - Bőrrák Alapítvány - a leégés kezelését illetően, akik dr. Jeffrey Brackeen bőrgyógyászt kérdezték.
kell kezdeni. A naptej használata nem vicc, érdemes az egész testet - az arcot is - viszonylag vastag rétegben bekenni. Na és persze nem árt egy kalap vagy sapka sem.
Minél gyorsabban hűtsd le a bőrt
Ha teheted, merülj el egy hideg vizű medencében, tóban - de a hideg zuhany, fürdő is megteszi -, hogy a bőröd mielőbb lehűljön. Ne használj közben szappant, mert irritálhatja a bőrt, és a hűtés ne tartson tovább néhány másodpercnél, különben még jobban kiszárítja a bőrt! Majd fedd be a tested, és folytasd a hűtést hideg borogatással. Tehetsz jeget a borogatásos vízbe, de közvetlenül a leégett bőrre ne!
Addig hidratáld, míg nedves
Amíg még nedves a bőröd a hűtőfürdő után, kend be hidratáló testápolóval. Figyelj arra, hogy az összetevői között ne legyen petróleum vagy olajalapú kenőcsök, mert ezek visszatartják a hőt a bőrben, és a napégés rosszabbá válhat. Ezt a fajta hidratálást végezd a következő napokban, amíg nyoma van a leégésnek, vagy amíg hámlik a bőr.
Csökkentsd a gyulladást
Már a leégés első jeleinél bevehetsz valamilyen gyulladáscsökkentő tablettát, lehet ez ibuprofén vagy aszpirin is. Ennek a szedését folytathatod, amíg a napégés láthatóan javul, de ne vegyél be többet, mint amennyit a betegtájékoztatón javasolnak! Emellett néhány napig érdemes használni recept nélkül kapható, kortizontartalmú krémet, mert segít csökkenteni a kipirosodást és a duzzanatot. Az aloe vera is nagyon jót tesz ilyenkor. A leégést követő napokban ajánlott laza, jól szellőző ruhát hordani, és kerülni a közvetlen sugárzást, hogy elkerüld a további irritációt.
Pótold az elvesztett folyadékot
A napégés vizet von el a szervezettől, az irritált bőrfelülethez irányítva azt, ezért előfordulhat dehidratáltság. Fontos megemelni a vízfogyasztást, de még jobb, ha sportitalt fogyasztasz, mert az az elvesztett elektrolitokat is pótolja a szervezetben. Ezt érdemes elkezdeni egyből, amikor megtörtént a leégés, és folytatni, amíg a bőr állapota helyreáll.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a bőr viszonylag nagy felületen hólyagosodni is elkezdett, zavarodottság, láz vagy hidegrázás, jelentkezik, akkor fel kell keresni az orvost! A hólyagokat nem szabad sem vakarni, sem kipukkasztani, mert nagyon könnyen elfertőződhetnek.
A bőr rendszeres leégése akár bőrrák kialakulásához, idő előtti öregedéshez is vezethet, ezért fokozottan figyelni kell a megelőzésre. Már az egyszeri napégést is megjegyzi a bőr, de minél többször történik meg, annál nagyobb a kockázat!!!
Forrás: femina.hu
Hozzászólások