A koraszülés jelei
A koraszülés figyelmeztető jelei ismeretében lehetséges megelőzni azt! Melyek ezek?
10 percenkénti méhösszehúzódás, vagy egy órán belül gyakoribb időtartamú fájások (ötnél több 60 perc alatt),
vizes folyás a hüvelyből (a magzatburok megrepedésére figyelmeztet),
állandó, vagy hullámokban jelentkező, menstruációs görcshöz hasonló érzés a has alsó részén,
állandó, vagy hullámokban jelentkező gyenge hátfájdalom a csípővonal alatt,
nyomásérzés a medence tájékán, amely hasonlatos ahhoz az érzéshez, amikor a baba leszáll a szülőcsatorna felé,
hastáji görcsök, amelyek hasmenés kíséretében, vagy, anélkül jelentkeznek,
hüvelyfolyás jellegének megváltozása, vagy erősödése.
Ezen tünetek esetén feltétlenül fordulj orvoshoz, hogy ellenőrizze a méhnyak állapotát. Addig is, míg ilyen esetben a nőgyógyász megvizsgál, te is tehetsz a koraszülés ellen.
Ürítsd ki a hólyagod!
Feküdj a bal oldaladra, lehetőleg lejtős helyzetben, ez lelassítja a tünetek jelentkezését. Kerüld a háton fekvést!
Igyál néhány pohár vizet, hiszen a kiszáradás is idézhet elő méhösszehúzódásokat!
Ellenőrizd a méhösszehúzódásokat egy órán keresztül, számold a két összehúzódás közt eltelő időt!
A koraszülés okai
A koraszülés okai általában nem határozhatóak meg pontosan, vannak azonban olyan rizikófaktorok, melyek nagyságrendekkel emelik kockázatát. Ezek egy része szorosan összefügg a kismama életvitelével, ezért elkerülésükért ő maga tehet a legtöbbet.
A korábbi spontán vetélés, a különböző felszálló hüvelyi baktérium –, gomba – és vírusfertőzések komoly kockázatot jelentenek. Ez utóbbiak szerencsére a rendszeres orvosi vizsgálatok során kiszűrhetőek és idejében kezelhetőek.
Már a terhesség tervezésekor érdemes lemondani az olyan káros szenvedélyekről, mint például a dohányzás. A belélegzett nikotin az anyai vérkeringésbe kerülve növeli a méh ereinek ellenállását, minek folytán gátolja a magzati keringést. Ez pedig a baba oxigénhiányos állapotához és agyi károsodásokhoz vezethet. Másik következménye lehet a méhlepény elégtelen működése, annak elhalása, esetleges leválása a méh faláról.
A várandósság során a helyes táplálkozással biztosítható, hogy a gyermek a megfelelő ütemben fejlődjön, és minden szükséges tápanyagban részesüljön, így születésének idejére elérje kívánt súlyát. Az étkezési zavarokkal, valamint a túlsúllyal küzdő kismamák magzatának súlygyarapodása nagy valószínűséggel nem lesz kielégítő, ezért a terhesség idején érdemes még nagyobb figyelmet fordítaniuk arra, mit esznek.
Az anya előtörténete szintén nagyban befolyásolja a szülés időpontját. Több alkalommal történt spontán, vagy művi vetélés, valamint megelőző koraszülések után nagyobb eséllyel jön világra „érett” ám kis súlyú, vagy koraszülött gyermek.
Hasonló cipőben járnak az ikrekkel állapotos anyukák is, hiszen a csöppségeknek fele annyi helyük van kibontakozni, mintha egyedül élveznék az anyaméh komfortját.
Címkék:
Hozzászólások