Kezdjük az autóval!
Az első és legfontosabb dolog az autónk állapotának ellenőrzése: olajszint, hűtőfolyadék, a gumik állapotának ellenőrzése az elsődleges szempont, amit hosszabb utazások előtt érdemes megvizsgálni. Ha korábban voltak vele gondok, akkor mindenképp nézessük át egy szakemberrel utazás előtt. A gumik esetében a nyári gumikat tegyük fel, és ellenőrizzük a bordázat mélységét.
A biztonságos gyermekülés
Ha az autóval minden rendben, akkor helyezzük el a biztonsági gyermekülést, és tartsuk be a vonatkozó előírásokat. A kereskedelmi forgalomban kapható gyermeküléseken a gyártók rendszerint feltüntetik, hogy milyen súlyú gyermekek esetében használhatóak, a legújabb ajánlások szerint két éves korig jobb, ha az ülést menetiránynak háttal helyezzük el, így egy esetleges baleset során elkerülhetjük, hogy gyermekünknek gerincvelői sérülése legyen. Amerikai gyermekgyógyászok mutatták ki, hogy a balesetek esetén ötödannyi gyermek sérült volna meg, ha a menetiránynak háttal ült volna. Ők azt ajánlják, hogy cseréljük le az ülést, ha a gyermek testsúlya meghaladta a határértéket, ám ragaszkodjunk a menetiránynak háttal elhelyezhető változatokhoz.
Itt a nyár – meleg van: klímával vagy klíma nélkül?
A másik központi kérdés a klíma vagy légkondicionáló használata. Tudjuk, hogy a fiatal szervezetek (csakúgy, mint az idősebbek) nagyon nehezen alkalmazkodnak a hirtelen hőmérsékletváltozásokhoz. Így ügyeljünk arra, hogy a kinti és a benti hőmérséklet között ne legyen nagy különbség. Figyeljünk arra is, hogy a váltás fokozatos legyen, próbáljuk meg kiszállás előtt jóval hamarabb kikapcsolni és beszállás után fokozatosan csökkenteni a hőmérsékletet. Ha így alkalmazzuk a klímát, biztosak lehetünk abban, hogy nem terheli meg túlzottan a kicsi szervezetét. A zárt légtérben a magas páratartalom miatt a kórokozók felszaporodhatnak, ezért az autó légkondicionáló berendezését is évente takaríttassuk ki! A kicsivel sok folyadékot itassunk, hiszen a klímának közismert a szárító hatása is. A folyadék egyébként is nagyon fontos a nagy melegben, autózás közben se feledkezzünk meg erről. Ha az anyuka egyedül utazik a kicsivel, akkor vigyázzon arra, hogy ne terelje el semmi a figyelmét a vezetésről, inkább húzódjon le az útszélre, ha valami probléma adódik a kicsivel.
Rosszabb a helyzet, ha az autónkban nincs klímaberendezés, hiszen ilyenkor a kicsi ki van téve a nagy melegnek. Mit tehetünk ilyenkor? Próbáljuk meg az autót minél jobban leárnyékolni, ne csak a hagyományos árnyékolókkal, hanem akár textilpelenkával, újságpapírral, pléddel, stb. Álljunk meg az autóval óránként, vegyük ki a babát, öltöztessük át, ha nagyon megizzadt. Érdemes ilyenkor a baba alá egy textilpelenkát teríteni, mert a műszálas üléshuzat miatt nagyon megizzadhat. Fontos, hogy folyamatosan itassuk, nem csak, amikor megállunk, hanem az autóban is. A meleg autóban soha nem hagyjuk bent a gyereket egyedül, még akkor sem, ha csak pár percre szállunk ki. Az autó belseje pár perc alatt is felforrósodhat akár 60 fokra is! Ha menet közben lehúzzuk az ablakot, akkor vigyázzunk, ne csapjon a babára közvetlenül a levegő.
Nem szeretnél lemaradni a legfrissebb hírekről? Figyeld a Facebook oldalunkat, vagy csatlakozz a Babamama.hu csacsogó csoportjához! Újabban a Google+ oldalon is megtalálsz már bennünket!
Hozzászólások