Az egy ágyban való alvás egyeseknek kényelmetlenséget jelent. Van, akik egyszerűen nem értenek vele egyet, és másként szervezik éjszakáikat. Ha te is ebbe a csoportba tartozol, akkor ne erőltesd az együttalvást. Amennyiben ez az állapot jó a babának, és a szülőknek is, nincs értelme változtatni. A cél éppen ez; kényelmes, kellemes éjszakák az egész család számára.
Kinek ajánlott az együttalvás?
Aki erre vágyik,
akinek rosszalvó babája van,
aki meg tudja teremteni a biztonságos feltételeket,
aki nem drogozik, nem alkoholista, nem dohányzik,
aki sokáig akar szoptatni,
aki éjszaka többször szoptat,
aki fél a hirtelen csecsemőhaláltól és nem akar légzésfigyelőt venni.
Az együttalvás szabályai
Amellett, hogy az együttalvás intimitása rengeteget adhat mind a szülőknek, mind pedig a baba számára, nagyon fontos, hogy bizonyos tényezőkre odafigyelj! Te vagy felelős a gyermekedért, és azért, hogy az együtt töltött éjszakák békés álommá, és ne pedig rémálommá váljanak.
Ellenőrizd, hogy nincsenek-e rések az ágy körül, ahová a baba beeshet, beszorulhat!
Az alvófelület legyen egyenletes, egyenes! Vízágy, kanapé, matrac nem megfelelő, hiszen a pici feje könnyen beszorulhat!
Ne tegyél párnákat a kicsi közvetlen közelébe!
Soha ne aludj együtt a babával, ha alkoholt fogyasztottál, vagy ha olyan gyógyszert vettél be, melynek mellékhatásaként a szokásosnál mélyebben alhatsz!
Kerüld a nehéz takarókat, paplanokat, és semmiképp ne takard be a pici fejét!
Variációk együttalvásra
Ha bármilyen oknál fogva nem tudsz a picivel egy ágyban aludni, de szeretnéd megőrizni az együtt töltött éjszakák intimitását, akkor se aggódj! Számos egyéb alternatíva áll rendelkezésetekre.
Tedd a kiságyat az ágyatok mellé, így pillanatok alatt odaveheted magad mellé a kicsit, ha felébred.
Négy-öt hónapos koráig altathatod magad mellett mózeskosárban vagy bölcsőben is. Így akkor is elfér, ha szűkebb a hely.
Amikor már nagyobb a gyerek, egy matracot is tehetsz a földre és ezen bújhattok össze, amikor igényli.
Meddig?
Erre a kérdésre nem ehet egyértelmű választ adni, hiszen a gyermek személyiségétől függ. Sokan 4-5 évesen önként választják a különalvást. De vannak olyanok is, akik még tizenévesen is vissza-visszajárnak a szülőkhöz. Mivel minden gyermek más, ezért a motiváció is különböző, amiért átköltöznek saját szobájukba.
Átköltözés
Ha úgy döntötök, hogy valamilyen okból (pl. kistestvér érkezése) itt az ideje külön ágyacskába, esetleg külön szobába vonulnia a picinek, nem érdemes elvágólag intézni a dolgot. Először tedd a babát saját ágyába, a tied mellé, majd egyre messzebb, és messzebb. Fontos, hogy valamilyen átmeneti állapotot létrehozz. Esetleg az éjszaka első felében alhatsz szobájában egy matracon, hogy ne kelljen a teljes összenövésből a teljes kitaszítottságba kerülnie. Ha sírni hagyod altatás helyett, lehet, hogy egy idő múlva abbahagyja. De ez nem azt jelenti, hogy megtanult elaludni és jó gyerek lett, hanem azt, hogy megtört, és álomba sírta magát.
Érdekel a téma? Szívesen olvasgatnál még? További alvással kapcsolatos cikkeink listája:
Alvás várandósan
Délutáni szundi
Ágyból ágyba, avagy mindent az éjszakai költözködésről
Mit csináljak, ha éjjel kitakarózik a gyerek?
Szép álmokat!
Hozzászólások