A terhesség hónapjai alatt a fogamzásgátlásra nem kellett gondot fordítanotok. A sárgatest, melyet a petesejt a petefészekben maga után hagyott, szorgos hormontermelése során magas szinten tartotta a progeszteron mennyiségét, ezáltal megakadályozta az újabb terhesség létrejöttét.
A kicsi megszületésekor elkezdtél szoptatni, így a szervezeted prolaktint termel. Ez egy agyalapi-mirigy hormon, melynek elsődleges szerepe a tejelválasztás megindítása, mellékhatásként viszont gátolja a peteérést, így a kicsi hat hónapos koráig természetes fogamzásgátlóként működik. Azonban a peteérés gátlásának feltételei vannak:
a kicsi még nem múlt el hat hónapos
kizárólag anyatejet kap
naponta legalább hat alkalommal szopizik
két étkezés közt nem telik el hat óránál hosszabb idő
A prolaktin azonban még a fenti feltételek teljesülése mellet sem nyújt 100 %-os védelmet. Annak, hogy egy petesejt mégis megérjen és megtermékenyüljön 2% esélye van; s a hormon hatékonysága az idő előrehaladtával (ahogy ritkulnak a baba étkezései) egyre csökken. Ezért érdemes a kicsi megszületése után a nőgyógyászoddal egyeztetve megtalálni a számotokra legmegfelelőbb védekezési formát.
Ha még nem tartotok itt, de tudni szeretnéd, milyen lehetőségek közül választhatsz, olvasd végig a következő kis összefoglalót!
Egyfázisos hormonális fogamzásgátlók
Az egyik lehetőség, hogy a szoptatás alatt is a fogamzásgátló tablettához hasonló bogyót szedsz. Az általános, kombinált tabletták ösztrogén tartalmuknál fogva lecsökkentik a termelt tej mennyiségét. Ma már léteznek azonban olyan típusok, melyeket kifejezetten szoptatós mamáknak fejlesztettek ki és nincsenek negatív hatással sem a babára, sem a termelt tej mennyiségére. Ezek általában csak szintetikus progeszteront, azaz gesztagént tartalmaznak. Ha emellett döntesz, kérd ki nőgyógyászod tanácsát, melyik tabletta szedését javasolja!
Természetes védekezés
Az ovulációs naptár nem csak a teherbe esni vágyó nők számára lehet hasznos, hanem jól jön akkor is, ha hormonkészítményektől mentesen, mégis szabadon szeretnétek élvezni az együttléteket. Használatával megállapítható a petesejt kilökődésének ideje a testhőmérséklet változásaiból, de ez nagy odafigyelést és rendszerességet igényel.
Az ovuláció idejének meghatározásával kiderítheted, hogy mikor vagy a legfogékonyabb a teherbe esésre. Ezeken napokon mellőzve a szeretkezést nagy valószínűséggel elkerülhető az újabb terhesség. Ennek a módszernek nincs semmilyen káros hatássa a babára, illetve a tejtermelést sem befolyásolja, ám hatékonysága nem 100%-os. A szülés utáni szervezet elég érzékenyen reagál az őt ért hatásokra, ezért a testhő egy nyugtalan éjszaka után is változást mutathat. A módszer használatához ezért nagy odafigyelésre van szükség.
Ennyit a férfi is megtehet
Ha a ciklusod nem megbízható és rendszeres, a fenti módszerrel inkább ne próbálkozzatok. Fiatal korunk óta ismerjük viszont azt az eszközt, mellyel biztonságosan és főként nem nagy kellemetlenséggel előzhető meg a nem kívánt terhesség. A mechanikus fogamzásgátlás egyik módja a gumi óvszerrel történő védekezés, mely semmilyen hormonkészítmény használatát nem igényli. Nem állandó partner esetén pedig ez a baba és a mama számára is a legbiztonságosabb mód.
IUD, avagy a spirál
A korábbi, hasonló elven működő fogamzásgátlókkal ellentétben a modern méhen belüli eszközök nem egy kisebb fajta méhüregi gyulladás létrehozásával akadályozzák meg a petesejt beágyazódását. Az új módszer kulcseleme a réz ion (Cu+) , melynek hatására a méhbe jutó spermiumok elpusztulnak, amelyek pedig mégis életben maradnak elveszítik mozgásképességüket.
Nagy előnye, hogy a többi módszertől eltérően ez nem igényel különösebb odafigyelést, nőgyógyász szakorvos helyezi fel és távolítja el, ráadásul ma már gyártanak olyan eszközöket melyek legalább öt évig nagy biztonsággal használhatóak. Emellett nem tartalmaz hormonokat és levétele után nem tart hónapokig a szervezetednek, míg felkészül a teherbe esésre.
Alkalmazására hazánkban szigorúbb szabályozás érvényes. Az alábbi esetekben használhatod ezt a módszert:
ha már született gyermeked
szoptatás idején
ha általában igyekszel elkerülni a hormonális fogamzásgátlók használatát (szoptatás, endokrin problémák)
35 év feletti nő vagy.
Fogamzásgátló injekció
Ez egy szintén gesztagén tartalmú szer, azonban akkora dózisban tartalmazza a hormont, hogy egyetlen injekció belőle három hónapra biztosít védelmet a terhességgel szemben. A megfelelő hatás elérése érdekében viszont pontosan 90 naponta szükséges újraoltani.
Nagyon nagy hátránya, hogy az utolsó injekció beadása után akár 30 hónap is eltelhet mire a rendes fogamzóképesség visszaáll. Ezért olyan pároknak, akik a gyerekek közötti egy-két évnyi korkülönbségre esküsznek nem ajánlott ezt a módszert választani.
Hozzászólások