A terhesség alatti túlzott növekedésnek és súlygyarapodásnak, a határidő átlépésének és más rizikófaktoroknak (mint például az anyai cukorbetegség) köszönhetően a magzatnál makroszómia, vagyis túlnövekedés alakulhat ki. Gondot okozhat a nagy súlyú babák hüvelyi úton történő szülése, és nagyobb a sérülések kockázata is, ezért ezeket a magzatokat a legtöbb esetben császármetszéssel segítik világra.
Egy egészséges újszülött súlya általában 3 és 4 kilogramm között van. Az ennél súlyosabb babák már sokkal nagyobbnak számítanak az átlagnál. A szülészeti gyakorlatban a 4 kg feletti babákat nagy magzatnak, míg az 5 kg feletti babákat óriás magzatnak nevezik. Ez a jelenség a makroszómia, amely egy görög eredetű kifejezés és szó szerint fordítva nagytestűséget jelent.
Ránézésre, a kismama pocakjában még nehéz megállapítani, hogy egy baba valóban nagyobb lesz-e az átlagnál, mivel ezt kizárólag a születési súly erősítheti meg. A szülésznő vagy az orvos azonban azonnal észreveszi, ha a baba méretei a vártnál nagyobbak. Egy ultrahang vizsgálat tisztább képet ad a babáról, de ez sem mindig pontos. Az általa kimutatott és a valós születési súly között akár 10-15%-os eltérés is lehet, főleg ha a gyermek nem a szülésre kiírt napon jön a világra.
A genetikus véleménye
Czeizel Endre genetikus szerint valóban megfigyelhető, hogy az újszülöttek (nagy átlagban) nagyobb súllyal jönnek világra. Az is igaz, hogy a magzatvédő vitaminok súlygyarapodást idéznek elő a magzatnál, amennyiben azt a terhesség alatt folyamatosan szedi a kismama. Az orvos-genetikus szerint a 12 hét után már nem ajánlatos a vitamin. A nagy súlyú magzat ugyanis rendkívül megterheli az anyai szervezetet. A nagy babák nagyobb gondot is jelentenek a szülésnél: sérülhet a méhszáj, a hüvely, nehezebb a kitolási szakasz.
Mi lehet az ok?
Régen is születtek hatalmas babák, gondoljunk csak a hat kilóval született Bud Spencerre, de mostanában valóban egyre gyakrabban jönnek világra hatalmas gyermekek. Ennek egyik oka a viszonylagos jólét és az anyák zavartalan, gyakran pihenéssel, megfelelő táplálkozással töltött terhessége. A cukorbeteg édesanyáknak, akik nem tartják be a megfelelő diétát, a baba már a méhükben hozzászokik a megemelkedett cukorszintükhöz, és a normálisnál több inzulint termel, mely fokozza a növekedést. Így fordulhat elő meglehetősen sok, négy kiló feletti súlyú csecsemő.
Emellett a genetikának is nagy szerepe van a baba méreteinek alakulásában: az olyan családokban, ahol generációkra visszamenőleg nagy csecsemők születtek, valószínűsíthető, hogy ez tovább folytatódik.
Tény, hogy minél többedszer szül valaki, szervezete annál felkészültebb, annál hamarabb alkalmazkodik a várandósság jelentette változásokhoz, nem véletlen az sem, hogy ilyenkor a pocak is hamarabb kezd el gömbölyödni!
Persze nem elhanyagolható szempont az sem, hogy milyen nemű a pocaklakó. A kisfiúk átlagosan 120-130 grammal "súlyosabbak" a kislányoknál. (A születés ideje szempontjából nincsenek hasonló törvényszerűségek, mai ismereteink szerint nem befolyásolják örökletes tényezők.)
Az utóbbi években sok szó esett a magzatvédő vitaminokról, melyek folsavtartalmuknál fogva hatékonyan előzik meg az olyan komoly problémákat, mint az idegcsőzáródási rendellenesség. A folsav azonban amellett, hogy nagyon hasznos, az alacsony születési súly megelőzésében is szerepet játszhat, pláne akkor, ha a magzatvédő vitamint a terhesség kilenc hónapjában végig szedi a kismama.
Az anya életkora
Az idősebb anyáknak nagyobb valószínűséggel születik nagy súlyú gyermeke, míg a kisebb súlyú újszülöttek gyakoribbak a fiatal anyukák körében – állapították meg holland kutatók csaknem tízezer anya adatai alapján. Egyre több nő szül 35 éves kor fölött: az amerikai Pew Kutatóközpont legfrissebb adatai szerint míg 1990-ben csak 9 százalék volt az ilyen szülések aránya az Egyesült Államokban, addig 2008-ban már 14 százalék.
Rachel Bakker, a rotterdami Erasmus Orvosi Központ munkatársa kutatócsoportjával 8568 holland nő egészségi adatait tanulmányozta, akik 2002 és 2006 között szültek. Az újszülöttek átlagos testsúlya 3500 gramm volt, körülbelül 5 százalékuk 2500 grammnál kisebb, szintén mintegy 5 százalékuk pedig 4500 grammnál nagyobb testsúllyal jött a világra.
A korosztályonkénti bontásból kiderül, hogy a 30-35 éves korú anyák 4 százalékának született gyerekeke kis súllyal, míg a 25 év alatti kismamáknál 7 százalék volt ennek gyakorisága. Négyezerötszáz grammnál nagyobb súllyal született gyermeke a 25 év alatti anyák 3 százalékának, a 30–35 év közöttiek 6 százalékának és a 40 fölötti anyák mintegy 10 százalékának. Az újszülött túl kicsi és túl nagy súlyának egyaránt egészségi kockázatai vannak későbbi életükben.
Forrás: Life.hu, Stop.hu, Babasmamas.hu
Hozzászólások