Töpfer szerint a csökkenő vízkészletek miatt a közeljövőben – talán már 2020-ban – várható, hogy a vízért hasonló háborúk folynak majd, mint az olajért. A számítások szerint a megfelelő vízkészletnek csupán 0,08%-a érhető el az emberiség számára. Csakhogy az elmúlt fél évszázadban 40%-kal nőtt a vízfogyasztás az egész bolygón, s a népesség is jelentősen növekedett. 1999-ben az ENSZ 200 tudóst kért fel 50 országból, hogy határozzák meg a Föld ökológiai helyzetét. A kutatás két alapvető, ám annál inkább aggasztó problémára hívta fel a figyelmet: az egyik a globális felmelegedés, a másik pedig a jelentős vízhiány volt. Ma a Föld fogyasztható vízkészletének 70%-át használjuk, de 2020-ra a kutatók szerint már 17%-kal több – sómentesített – vízre lesz szükségünk, mint amennyi a bolygón összesen található.
Vizek és élelmiszerek
A megfelelő mennyiségű vízfogyasztás nemcsak az emberi egészséghez szükséges, hanem ahhoz is, hogy élelmiszer kerüljön asztalunkra. Kínában például ezer tonna víz szükséges egy tonna búza előállításához. Ennél is sokkal több vizet igényel az óriási volumenű húsfogyasztás világszerte. Az ezt kiszolgáló iparág vízigénye jóval magasabb, mint a növénytermesztésé.
Tudatos vízfogyasztás
Németországban kb. 130 liter ivóvizet használ el naponta egy ember, s más európai országokkal összehasonlítva ez a mennyiség igencsak gazdaságosnak mondható. A svájciak és az olaszok mintegy 250 litert használnak el naponta. Ebből mindössze átlagosan 4 litert használnak szomjuk enyhítésére és főzéshez, 55 litert a fürdőszobában, 32 litert a vécé öblítéséhez, 25 litert mosáshoz, 8 litert pedig mosogatáshoz.
Ezek az adatok is mutatják, hogy tudatos vízfogyasztással a kialakuló vízhiány kitolható, mértéke csökkenthető lenne. Arról már nem is beszélve, hogy – többek véleménye szerint – luxus ivóvízzel öblíteni a vécét. Akár 50%-kal is csökkenthető lenne a háztartások napi vízhasználata, amennyiben az aktuális használatnak "éppen" megfelelő vízminőséget biztosítanánk, például a vécé öblítésére tisztított szennyvizet vagy esővizet alkalmaznánk…
Mi a helyzet Magyarországon?
A Vízkincs.hu oldal adatai alapján Magyarországon az átlagos vízfogyasztás naponta 100 liter személyenként, melyből:
ivás és főzés: 3-4 liter
mosogatás: 4-7 liter
takarítás: 5-10 liter
naponta többszöri kézmosás: 10-15 liter
fürdés, zuhanyzás: 40-100 liter
mosás: 20-40 liter
vécé öblítése: 20-40 liter
öntözés, autómosás, egyéb: becsülni is nehéz...
Krízishelyzet
A Földön több mint egymilliárd embernek nincs megfelelő ivóvize, háromnegyed részük a fejlődő országokban él. A Kárpát-medence vízkészletek szempontjából szerencsés helyzetben van, de egy világméretű krízis esetén ehhez valószínűleg a gazdasági nagyhatalmaknak is lesz néhány szavuk...
A válság nálunk is jelentkezik: a 19. század közepén Magyarország területének negyede állandóan vagy időszakosan vízzel borított terület volt. Az elmúlt 150 évben azonban alig két százalékra csökkent a vizes élőhelyek aránya, így ezeken a helyeken a növény- és állatvilág nagy része megsemmisült. Az erőforrások mértéktelen kihasználása valamint az üvegházhatás következtében a vizes élőhelyek pusztulása egyre súlyosabb…
Forrás: www.drrose.hu
Hozzászólások