A kismamatorna jótékony hatásai
A fent említett jótékony hatások mellett azt se felejtsd el, hogy az ideális testedzés javítja a vérkeringésed, segít kordában tartani a súlygyarapodásod és jótékony hatással van hangulatodra is. A következő mozgásformák az első két harmadban a várandós mamák számára is biztonságosan végezhetőek, azonban mielőtt bármelyikbe belevágnál, feltétlen konzultálj a védőnőddel.
Szív- és érrendszer
Gyaloglás: Az egyik leghatékonyabb mozgásforma a kismamák számára. Séta közben nem kap túlzott terhelést a bokád és a térded, bárhol végezheted, nincs szükséged hozzá más felszerelésre, mint egy pár kényelmes cipőre, ráadásul a terhesség teljes ideje alatt hódolhatsz szenvedélyednek.
Úszás: Egészségügyi szakértők és fitnesz tanácsadók egyetértenek abban, hogy a legjobb és legbiztonságosabb sportág a kismamák számára az úszás. Ideális, mert egyaránt megmozgatja a nagyobb izomcsoportokat (kar, törzs, láb), serkenti a vérkeringésed, és a víz felhajtó erejének köszönhetően elfeledteti a magadon hordott súlytöbbletet.
Alacsony intenzitással végzett aerobik: Az alacsony intenzitással végzett, kifejezetten kismamák számára tartott aerobik óráknak több előnye is van. Egyrészt, ha mindig ugyanarra az órára jársz, akkor már a pocakodban rendszerességre szoktatod a kicsit. Másrészt, a többi kismama társaságában szinte repül az idő, harmadrészt pedig ezek a gyakorlatok nagyon biztonságosak, hiszen mind a te, a ti számotokra találták ki őket!
Tánc: Felpörgetheted a vérkeringésed a kedvenc számaidra való táncikálással is – akár otthon, a nappaliban, akár egy tánccsoport tagjaként egy teremben. Fontos azonban, hogy a pörgéseknél és a forgásoknál légy nagyon óvatos, az ugrásokról pedig a baba érkezéséig jobb, ha lemondasz!
Hajlékonyság és állóképesség
Stretching: A stretching egy kis kardióval kombinálva igen hatékony lehet a kismamák számára, hiszen a jógához hasonlóan a nyújtógyakorlatok segítségével hajlékonyságodról a várandósság során sem kell lemondanod, sőt, a rendszeresen végzett szakszerű stretching megvéd az izomsérülésektől, izomhúzódásoktól.
Jóga: A jóga segítségével megőrizheted izmaid ruganyosságát, hajlékonyságodat, anélkül, hogy ízületeidet megterhelnéd. Tanácsos azonban gyaloglással vagy futással kiegészíteni a jógázást, hiszen ezek az állóképességedet is növelik, ezáltal a vérkeringésedet is javítják, amire a jóga önmagában nem megfelelő.
Súlyzós edzés: Ha a súlyzózás már évek óta edzéseid része, nem feltétlen kell lemondanod róla terhességed alatt sem. Javasolt azonban kisebbre cserélni a súlyzókat – cserébe esetleg növelheted az ismétlésszámot. Ha megfelelő óvatossággal, helyes technikával, lassan, koordináltan végzed a gyakorlatokat, a súlyzós edzések során szép és erős izomzatod alakul ki.
Hozzászólások