A tavaszi fáradtság minden bizonnyal a hosszú téli hónapok hatására alakul ki, és létét már a tudomány is elismeri. Télen keveset süt a nap, hideg van, ezért kevesebbet mozgunk, táplálkozásunk is megváltozik. Ez pedig a szervezet tartalékainak kimerülését okozza, kialakul az ún. téli depresszió.
A vitaminhiány az immunrendszer legyengülését vonhatja maga után, ami viszont azt is jelentheti, hogy gyermekeddel minden második héten átestek egy vírusos – esetleg lázas – náthás állapoton.
A tél végén, tavasz elején az időjárás is hirtelen változik. A szeszélyes időjárási viszonyok az egyébként frontra nem érzékeny embereket is megviselhetik, tovább fokozva a tavaszi fáradtság érzését. Sőt, az hőmérséklet növekedésével változik a légnyomás, így a vérnyomás is ingadozhat. Ennek következménye pedig sokféle lehet: fokozott fáradékonyság, álmosság, levertség, étvágytalanság, rossz közérzet, gyengeségérzet, ingerültség. Tudtad, hogy akár egy hónapig is eltarthat, amíg tested hozzászokik az új átlaghőmérséklethez.
Kutatók szerint a fáradtság oka a hormonháztartásban lezajló folyamatokban is keresendő. A tavaszi fény aktiválja a serotonin nevezetű hormonokat, ugyanakkor az alvásért felelős – télen felhalmozódott – melatonin hormonok szintje csökken, és ez a szezonális ingadozás átmeneti zavart okoz a bioritmusban.
Mit tehetsz a tavaszi fáradtság ellen?
Sétálj nagyokat a szabad levegőn! Télen a többség hajlamosabb ellustulni. A tavaszi mozgás amellett, hogy segít a kilók leadásában, serkenti a vérkeringést is, ami kiváló rossz közérzet ellen.
Kismamaként a kiegyensúlyozott, vitaminban gazadag táplálkozás hozzájárul, hogy szervezeted ne lustuljon el, az anyagcseréd kellően magas fordulatszámon dolgozzon.
Ne engedj a csábításnak, fogyassz könnyű és egészséges ételeket! A hal kifejezetten jó a tavaszi fáradtság ellen, hiszen tele van fontos elemekkel, és szinte korlátlan mennyiségben fogyasztható. Igyál bőven, lehetőleg ásványvizet, vagy természetes gyümölcsleveket.
A folytonos fáradtság oka vashiány is lehet. Az ajánlott napi vasmennyiség 10-18 mg, sok vas található a céklában, szójában, spenótban, halakban, vörös húsokban.
A tavasz közeledtével érdemes tisztítókúrát beiktatni, de mielőtt nagy elhatározással nekilátsz, kérd ki orvosod tanácsát. Ez azért fontos, mert egy rosszul megválasztott diéta akár károkat is okozhat az egészségedben – vagyis többet árt, mint használ!
Pihenj eleget! A pihenésről, alvásról se feledkezz meg, hiszen ha túlerőlteted magad, attól csak még morcosabb leszel.
A mentális és fizikális kikapcsolódás egyaránt fontos. Válassz bátran valamilyen aktív pihenési formát! Bármi, ami jobb kedvre derít, az jó hatással van a tavaszi fáradtság ellen.
Reggelente a hideg-meleg vizes zuhany váltakozása élénkíti a vérkeringést – azon kívül jót tesz a narancsbőrnek is. Vagyis csodákra képes. Figyelj arra, hogy mindig a hideg vízzel fejezd be a zuhanyzást!
Ha rossz kedved van, ne a spájzban keress vigasztalást, inkább hívd fel barátaidat, az együtt töltött idő és sok nevetés jót tesz a lelkednek, erőt ad és segít a feszültségoldásban.
Hajlamosak vagyunk mindenféle problémára ráfogni ilyenkor, hogy tavaszi fáradtság. Azonban ha a tünetek idővel nem javulnak, érdemes felkeresni az orvost, mert a háttérben betegség húzódhat meg.
Hozzászólások