A program vezetését azzal indokolták, hogy ezen intézkedésekkel szeretnék ösztönözni a gyermekvállalást, ami még mindig alacsony szinten van Magyarországon. Ha egy család gyermeket vállal, az édesanyának nem könnyű három vagy még több elteltével megtalálni a visszautat a munkaerőpiacra. Előfordulhat, hogy a cég, ahonnan szülési szabadságra került, már nem is létezik.
2014. augusztusában sorra jelentek meg az újságcikkek és a különböző híradások arról, hogy az idén januárban bevezetett GYED extra mennyire sikeres. Azok az édesanyák jogosultak a GYED extra igénybevételére, akik gyermekük születése után legalább egy évvel visszatér a munkaerőpiacra, ekkor a munkabérünk mellett továbbra is jár a GYED vagy a GYES. A jogszabály úgy rendelkezik, hogy a juttatás nem függ attól, hogy teljes- vagy részmunkaidőben dolgozunk-e, tehát nyugodtan lehet akár 8 órás munkát is vállalni. A mérlegelésben segítenek a bérkalkulátorok, amelyek segítségével előre kiszámíthatjuk, hogy keresetünkből mennyi nettó bérre számíthatunk.
A kérdés csak az, jól döntünk-e, ha visszamegyünk a kicsi mellett dolgozni. A döntés nem egyéni, hiszen az egész családot érinti, legfőképpen a babát. Vitathatatlan, hogy a gyermeknek az anyára nagyon nagy szüksége van, ám természetesen vannak más szempontok is, amiket mérlegelni kell. Hiába vagyunk a nap huszonnégy órájában a gyermekünk mellett, ha nem tudjuk kifizetni a számlákat, vagy új ruhákat venni számára, ami miatt esetleg nő otthon a feszültség, az pedig rá is hatással lesz. Természetesen, amíg szopik a baba, addig mellette a helyünk, ám egy éves kora körül a szoptatás általában csak az esti és reggeli szeánsz része lesz, így ez időtájt már szabadabban mozdulhatunk el mellőle.
További kérdésként merül fel, hogy ha az anyuka dolgozik, bébiszitter vigyázzon a gyermekünkre vagy adjuk be a bölcsődébe. A szerencsésebb családoknál rendelkezésre áll a nyugdíjas nagymama, ő lehet a legideálisabb megoldás, ám a családok többségénél még a nagyi is dolgozik, a probléma tehát adott. Ha felveszünk valakit a gyermek mellé, akkor a fizetésünk jórészt az ő bérére megy el, emiatt felesleges dolgozni, kivéve, ha jól jövedelmező állásba kerülünk vissza. A bölcsődébe adás szintén nem egyszerű, hiszen ha belegondolunk, hogy mennyi betegséget szed majd ott össze, ez szintén a kontra oldalt erősíti.
Vegyük figyelembe, hogy gyermekünk értelmi fejlődése szempontjából is nagyon fontos az első három év. Ahhoz, hogy biztonságos kötődés alakuljon ki benne, és később is egészséges kapcsolatokat tudjon teremteni szociális-társas kapcsolati téren, nagyon fontos az édesanyával való kapcsolat. Természetesen ezt akkor is ki tudjuk vele építeni, ha csak este és hétvégén találkozunk, ám akkor koncentráltabban kell vele foglalkoznunk. Ha lelkiismeret-furdalásunk lesz amiatt, hogy munkát vállalva gyermekünkkel kellene lennünk, ám ezt mégsem tudjuk megtenni, akkor jobb, ha otthon maradunk még egy kicsit. Ha anyagi gondok nem kényszerítenek a munkavállalásra, a gyermekünk szempontjából ez a legjobb, amit tehetünk.
Előfordulhat olyan eset, hogy a gyermekünk egyéves kora körül adódik egy lehetőség egy kedvező feltételű munkavállalásra, amelyet ha kihagyunk, nem biztos, hogy adódik még egyszer ilyen. Ilyenkor nagyobb a döntési kényszer, és valószínűleg könnyebben elvállaljuk, hiszen elég belegondolni abba, mennyire nehéz ma jó és jól fizető munkahelyet találni az otthon töltött három év után.
A bevezetett intézkedések természetesen kedvezőek a cégek számára, hiszen hamarabb visszakapják a jó munkavállalóikat és még kedvezményekben is részesülnek, ha anyát alkalmaznak.
A legfontosabb szabály, hogy nincs szabály! Mindenkinek egyénileg kell mérlegelnie, mi a legjobb számára, gyermeke számára és a család számára. Ha már teher az otthonlét, a gyermeknek is jobb lesz, ha anyát pár órát nélkülözi, ám cserébe egy kiegyensúlyozott anyuka tér haza a munkából. Vegyük figyelembe, hogy vannak más lehetőségek is, például az otthoni távmunka vagy a különböző MLM rendszerek.
Figyeld a Babamama.hu-t, illetve Facebook oldalunkat, vagy csatlakozz a Babamama.hu csacsogó csoportjához! Újabban a Google+ oldalon is megtalálsz már bennünket!
Hozzászólások