Az őszhöz és a télhez hasonlóan a kicsik tavasszal is könnyen megfázhatnak, náthásak lehetnek. Az erős immunrendszer igen fontos annak érdekében, hogy a szervezet kellőképp felkészült legyen a kórokozókkal szemben. De pontosan hogyan erősíti a táplálkozás az immunrendszert, melyik zöldségben és gyümölcsben milyen vitaminokat és ásványi anyagokat találhatunk? Összegyűjtöttük neked a legfontosabb dolgokat.
Értékes vitaminok
A test nem képes magától vitaminok előállítására. Ebből az okból kifolyólag a szükséges vitaminokat zöldségekből és gyümölcsökből vesszük fel. Ezek aztán segítenek gyermeked immunrendszerének erősítésében:
A-vitamin: Védi gyermeked bőrét és nyálkahártyáját, ezzel támogatja az immunrendszert. A baktériumok és vírusok így nehezebben támadják meg a nyálkahártyát, ezzel fertőzéseket okozva. A tej, tejtermékek, a hús és a hal, a sárgarépa, a spenót, a paradicsom és a cékla bővelkednek A-vitaminban.
C-vitamin: Erősíti az immunrendszert, elősegíti a vírusok és a baktériumok elleni védekezést. Ezen kívül hozzájárul a gyorsabb sebgyógyulási folyamathoz. C-vitamint található a citrusfélékben, a kiviben, a homoktövisben, a paprikában, a káposztában és a petrezselyemben.
E-vitamin: Kiválóan megköti a szabadgyököket, ezen kívül fontos szerepet játszik gyermeked idegeinek és az izomzatának kiépítésében. E-vitaminban kifejezetten gazdag a napraforgó-, a szója- és a mogyoróolaj, a mandula és a földimogyoró.
Ásványi anyagok
A cink is nagyban felelős az immunrendszer erősítéséért, aktivizálja a védekező-képességet, harcol a vírusok és a baktériumok ellen. A cink segít gyermekednek a fertőzések és a gyulladások legyőzésében és a betegség utáni gyorsabb regenerációban. A következő élelmiszerek rendelkeznek magas cinktartalommal:
hús
tejtermékek
sajt
hal
rák- és kagylófélék
Tippünk: levessel a vírusok ellen
Akárcsak télen, tavasszal is kifejezetten örülnek a gyerekek egy finom, meleg levesnek. Nemcsak ízletes és kiválóan felmelegít, de friss hozzávalóival az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás részét is képezi. Mivel sokféle zöldséget tartalmaz, garantálja a gyerkőcök vitamin- és ásványianyag-szükségletét. Ha a gyerkőc egyébként nem rajong a husiért, de a levesből nem turkálja ki, választhatod a zöldborsós ragu- vagy a frankfurti leveseket is, de a sima zöldséglevest is feldobhatod például virslivel, krinolinnal vagy főzőkolbásszal. Ha a gyermeked rendre elutasítja a zöldségeket, próbálkozz a pürésítéssel, krémesítéssel. Sok kicsi olyan zöldségekből készült pürét és krémlevest is hajlandó megenni, amelyeket egészben soha meg sem kóstolna.
Légy kreatív!
A zöldségekből kreált vicces figurák is meghozzák a gyerekek kedvét a zöldségek és más egészséges ételek fogyasztásához. Ha nem érzel magadban túl sok kreativitást, akkor próbálkozz először egy egyszerűbb trükkel! Próbálj meg egy szendvicsen többféle zöldséget elhelyezni a következő módon:
száj: egy szelet piros kaliforniai paprika
szemek: két nagy szelet uborka, rá két szelet retek, a szemgolyó két szem fekete olíva
haj: metélőhagyma sűrűn rakva (masni a hajba: néhány hosszúkás szelet sárgarépa)
Ha ennél jóval kreatívabb vagy, jöhetnek azok az uborka- és paradicsomfigurák, a hóemberek és a boszorkányok, nem is beszélve a különböző állatfigurákról!
Hozzászólások