Egzotikus utak, egzotikus betegségek

Admin | 2013.05.08


Az elmúlt hónapokban is több kisebb-nagyobb járványról olvashattunk a nagyvilágban. Ezek például: a mexikói hepatitis A járvány, a szomszédos Görögország bizonyos területein újból megjelenő malária,  illetve a dominikai kolera járvány – csak néhányat említve a közelmúlt hivatalosan is közölt megbetegedések közül. Érdekes jelenség a Kanári szigeteken előforduló nagy esetszámú szamárköhögéses hullám.



Évek óta slágernek számító úti célok – Dominika, Kenya, Thaiföld, Bali – mellett idén is több újdonságot találhatnak a palettán. Mind több helyen tűnik fel Jamaika, Sri Lanka, India, Brazília és egyre több iroda hirdet hajóutat a Karib-térségbe. Ha ilyen távoli úti célt választunk,  komoly veszélynek tehetjük ki magunkat, amennyiben nem vagyunk kellően tájékozottak, ha nem kaptuk meg a szükséges védőoltásokat, amit egy-egy úti cél indokolttá tehet, nem említve azokat az oltásokat, amelyeket adott esetben a hatóságok is kérhetnek tőlünk az illető országba történő belépést megelőzően. A javasolt oltások körét befolyásolja az utazás jellege, az életkor, a korábban kapott oltások érvényessége, az ott töltött idő.





A megelőző szemlélet egyre inkább felértékelődik, és számtalan példa igazolja, hogy a megelőzés mindig a leghatékonyabb és legésszerűbb módja a betegségek elkerülésének. Ez a tézis természetesen igaz az utazásokkal összefüggésbe hozható megbetegedésekre is. Sokkal  egyszerűbb szakember tanácsát kérni, mint adott esetben a tudatlanság miatt esetleg hosszú ideig lábadozni, vagy egy életen át úgy emlékezni az utazásra, mint rossz emlékre.



Célszerű  áttekinteni, hogy a magyarok által is kedvelt úti célok esetén mennyire jellemző a leggyakrabban előforduló trópusi megbetegedések előfordulása – a malária, a sárgaláz és a hepatitis –  az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Amerikai Járványügyi Központ (CDC) adatai szerint.



Bali: Az istenek szigete sárgaláz szempontjából nem, a maláriát tekintve mérsékelten veszélyes. A Hepatitis A és B – mint általában Ázsiában – itt is komoly rizikót jelent.



Brazília: Dél-Amerika legnagyobb országában, a szamba és a foci hazájában a sárgaláz nem jellemző és a tengerparti területeken maláriától sem kell tartanunk. A fertőzés veszélye inkább csak az Amazonas környékén van jelen. A hepatitis A és B azonban komoly fenyegetést jelent a kontinensnyi ország teljes területén. Mivel a nagyobb városokban (Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paolo, Fortaleza) világméreteket tekintve is kiemelkedően magas a prostitúció, így itt a testnedvekkel  is terjedő hepatitis B jelenléte mindennapos. Akár egy rosszul fertőtlenített tetováló tűvel is megfertőződhetünk.



Dominikai köztársaság: Az új világ legrégibb épületeivel rendelkező országban ismeretlen a sárgaláz, de maláriás esetek a főváros, Santo Domingo kivételével mindenütt előfordulnak, igaz nem magas számban. A Kolumbusz Kristóf által először meghódított sziget azonban komoly veszélyt jelenthet a hepatitis vírus szempontjából.



India: A hatalmas ország sárgaláz szempontjából veszélytelen, ám az országba történő belépés előtt igazolni kell az oltottságot, amennyiben az előző egy esztendőben sárgalázas területen jártunk. A malária veszélye mérsékelt, a 2 ezer méter feletti területeken pedig  nem jelent veszélyt. Mindkét  hepatitis vírus nagyon elterjedt.



Jamaika: Bob Marley és Usain Bolt hazájában sárgaláz veszély nincsen, míg a malária csak a főváros, Kingston környékén üti fel ritkán a fejét. Szintén nem jellemző a hepatitis B fertőzés, de az A vírus igen gyakori.



Kenya: Az Indiai-Óceán egyik legszebb partszakaszával rendelkező ország nyaraló helyei nem különösebben veszélyesek sárgaláz szempontjából, azonban a belső területek, a szafarik kedvenc úti céljai annál inkább. A malária minden 2500 méter alatti területen komoly veszélyt jelent, míg a hepatitis A és B rizikó az egész országban magas.



Sri Lanka és Thaiföld a vizsgált betegségek szempontjából hasonló: sárgalázveszély nincs, malária csak ritkán üti fel a fejét, a hepatitis A és B kockázat azonban igen magas.





Utazás előtt minimum 6 héttel érdemes ellátogatni valamelyik oltóközpontba, és szakemberrel konzultálni a pontos úti cél birtokában. A teljes oltási sor hepatitis B esetében egy életre szóló védettséget jelenthet, hepatitis A esetében pedig 25 évig lehetünk védettek. Magyarországon is elérhetőek a sárgaláz, tífusz, kolera elleni vakcinák.A malária ellen pedig ma már léteznek olyan gyógyszeres megelőzési lehetőségek, amelyek mellett nem tilos a napfürdőzés, és viszonylag kevés a kellemetlen mellékhatás.



Ha Te is utazás, nyaralás előtt állsz, ajánljuk figyelmedbe következő bejegyzéseinket:



Utazz okosan!

Egzotikus utazások: szükséges a védőoltás?

Szabad-e a kismamáknak repülniük?

Hurrá, nyaralunk! Napozás és fürdés pocakosan

Mindent a kismama fürdőruhákról


Első kiruccanás a bébivel

Napozás a picivel

Címkék:

Hozzászólások

Hihetetlen mit talált ki az anyuka, hogy a beteg gyerek bevegye a gyógyszert!

Hihetetlen mit talált ki az anyuka, hogy a beteg gyerek bevegye a gyógyszert!

Így biztosan lenyeli!

Az első karácsony - tippek, hogy tényleg jól sikerüljön

Az első karácsony - tippek, hogy tényleg jól sikerüljön

Természetes, hogy nagy az izgalom, de ne essünk túlzásokba, és ne legyünk felelőtlenek.

Így befolyásolhatja a születési sorrend egy családban a gyermekek jellemét

Így befolyásolhatja a születési sorrend egy családban a gyermekek jellemét

A pszichoterapeuta megfigyelését több tanulmány is igazolta.

Rákkeltő szennyeződést mutattak ki csecsemőtejporokban

Rákkeltő szennyeződést mutattak ki csecsemőtejporokban

Csakis olyan termékeket lenne szabad forgalmazni, amelyekről teljesen biztosan tudható, hogy nem okoznak egészségi ártalmakat.

Egy ikres anyuka őszinte vallomása

Egy ikres anyuka őszinte vallomása

Üvöltöttem a férjemmel, hogy az egész az ő hibája - vallott a mindennapjairól mindenféle köntörfalazás nélkül.

Ismét lesz babakocsis felvonulás

Ismét lesz babakocsis felvonulás

A karneváli hét egyik leglátványosabb programja. Csatlakozz te is!

A klímaváltozás a családalapításra is kihat

A klímaváltozás a családalapításra is kihat

Az első hallásra furcsa kijelentést tények támasztják alá.

Gondolj erre, mielőtt megbántanál valakit

Gondolj erre, mielőtt megbántanál valakit

Tudod… anya vagyok. És piszkosul nehéz. Mert attól a perctől kezdve, hogy megpillantottam azt a két rózsaszín csíkot, az életem megváltozott. Az anyai élet = örökös gond és aggodalom.

Ezután a beszéd után tiltották be a svédek a testi fenyítést

Ezután a beszéd után tiltották be a svédek a testi fenyítést

Mi, szülők vagyunk azok a személyek, akik meg kell, hogy tanítsák a gyerekeiknek, mi az a szeretet.

Méghogy az anyukák nem leleményesek! Remek ötlet a meleg napokra.

Méghogy az anyukák nem leleményesek! Remek ötlet a meleg napokra.

A többszázeres megosztás azt mutatja, hogy sokaknak tetszik!