A klasszikus húsvéti menü nem kifejezetten az egy évnél fiatalabb babáknak való, azonban kilenc hónapos kor fölött egyes ételekből kaphat néhány falatot a baba, de ha a szorgalmasabb anyukák közé tartozol, akár kifejezetten babáknak való húsvéti menüvel is készülhetsz!
Kalács
Ha eddig még nem kóstoltátok a kalácsot, érdemesebb a kenyérnél maradni, vagy talán a legjobb megoldás, ha te magad sütöd meg a húsvéti fonott kalácsot, és csak annyi cukrot teszel bele, amennyi az élesztő felfuttatásához szükséges. Esetleg ha van egy kis türelmed, és némi kézügyességed, készíthetsz nyuszi alakú kis figurákat is a kelt tésztából, ha a picur nem is annyira, a nagyobbak biztosan értékelni fogják fáradozásod!
Sonka
A klasszikus kötözött sertéssonka fogyasztása ellenjavallott az egy éven aluli babák számára. Ha mégsem szeretnéd, hogy a pici kimaradjon az ünnepi reggeli ezen fogásából, vásárolj pulyka- vagy csirkemell sonkát, azonban ebből se kapjon többet egyszerre egy-két vékony szeletnél. Fordíts figyelmet a sonka sótartalmára, ill. ellenőrizd, hogy nem túl erős-e a füstaroma.
Tojás
Egy éves kor alatt allergizáló hatása miatt a tojásfehérje fogyasztása sem javasolt a kicsik számára, azonban kb. kilenc hónapos kortól nyugodtan megkínálhatod fél-egy tojássárgájával.
Zöldségfélék
A tavaszi kedvenc, a retek magas illóolaj tartalma miatt egy éves kor alatt egyáltalán nem ajánlott. Az újhagymával és a tormával is érdemes még várni, pláne akkor, ha az csípős is. A paradicsom, kaliforniai paprika vagy a zöldsaláta azonban kitűnő választás a kicsiknek is – az import áruk tisztítására fordíts kiemelt figyelmet! Emellett adhatsz a húsvéti reggelihez almát is a kicsinek, ha a nyers zöldségeket nem annyira szereti.
Sütemények és édességek
Az édesség alapból kerülendő a piciknek, hiszen szervezetük egyáltalán nem igényli a finomított cukrot. Mivel egy éves kor alatt a tehéntej adása is ellenjavallt a kisbabáknál, készíts inkább finom gyümölcssalátát, gyümölcsalapú (pl. sárgarépás-almás-meggyes) joghurtos vagy túrókrémes desszertet, de lehetőleg ezeket se cukrozd agyon!
Tippjeink persze kellő rugalmassággal kezelendők, hiszen vannak babák, akiket korábban, vagy éppen később kezdenek a „normál” ételekhez szoktatni, ezért kisebb-nagyobb eltérések lehetnek a húsvéti babamenüt illetően is. Azonban fontos, hogy ne engedj a rokonok, nagyszülők kérlelésének, hogy az ő általuk készített finomságokat mindenáron megkóstoltassák a babával. Ha úgy gondolod, hogy az adott élelmiszer még nem való a ki, ragaszkodj hozzá, hogy ne kaphasson belőle a pici. Az ételallergia kialakulása ebben a korban igen gyakori.
Reggeli
Biztosan örülne a pici egy meglepetés-reggelinek! Készíts húsvéti katonákat: kockázz fel egy szeletke kenyeret/kalácsot, egy-két szelet sonkát, karikázd fel a tojást (tojássárgáját), szeletelj fel egy paradicsomot! Tízóraira, uzsonnára pedig jöhet egy kis gyümölcssali vagy ízes tejbepapi, esetleg egy szeletke répatorta. Ha már nagyobb a baba, és semmi kedved a család többi tagjának külön sütögetni, készíts túró- vagy joghurttortát, süss alá házi vizes piskótát! Ez a könnyű desszert nem fogja megülni a gyomrotokat még egy bőséges ebéd vagy vacsora után sem.
További húsvéttal kapcsolatos cikkeink:
Húsvéti készülődés
Tojásfestés a gyerekekkel
Nyuszi formájú képeslapok
Húsvéti finomságok az asztalra
Hozzászólások