A legújabb alternatív és műtéti megoldásokról Prof. Dr. Takács Pétert, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet újonnan megnyílt Inkontinencia Centrumának vezetőjét kérdeztük.
Az inkontinencia kapcsán sokszor hallunk arról, hogy a betét a végleges megoldás. Valóban nincs
más lehetősége az inkontinenciában szenvedőknek?
Vannak sajnos olyan helyzetek, amikor valóban nincs más megoldás, például egy bizonyos életkor után az ember olyannyira mozgásképtelenné válhat, hogy fizikálisan alkalmatlan a mozgásra. A betét, vagy pelenka azonban mindig a legutolsó megoldás, én kudarcként élném meg, ha egy fiatalabb páciensnek ezt kellene felírnom.
Milyen lehetőségei léteznek a vizelettartási zavarok gyógyításának?
Ez nagyban függ az inkontinencia típusáról, ezért a kezelés megválasztása minden esetben a pontos kivizsgálással kezdődik. Ennek során kiderül, hogy a páciens pontosan milyen típusú inkontinenciában szenved, és így tudjuk kiválasztani a hatékony kezelési megoldást.
Milyen típusokat lehet elkülöníteni?
Megkülönböztethetünk stressz inkontinenciát, illetve késztetéses (urge) inkontinenciát, de előfordul úgynevezett kevert típus is. Stressz inkontinencia akkor fordul elő, ha megnövekedett hasi nyomás hatására elcsöppen a vizelet. Itt olyan egyszerű, hétköznapi dolgokra kell gondolni, mint például a sport, a nevetés, vagy akár a köhögés. Ennek hátterében az áll, hogy a húgycső alátámasztására szolgáló kötőszövet és izomzat meggyengül.
A másik típus a késztetéses inkontinencia, amelynek tünete, hogy az érintett egyfolytában úgy érzi, hogy ürítenie kell a vizeletét. Ez odáig fokozódhat, hogy akár éjszaka többször is fel kell kelnie, de akár még így sem ér ki időben a mosdóba, amely hosszú távon testileg és lelkileg is egyaránt nagyon megterhelő lehet. Ennek hátterében a húgyhólyag beidegződésének ideiglenes, vagy végleges változása áll.
Milyen megoldások léteznek a stressz, illetve a késztetéses inkontinencia gyógyítására?
A legelső lépés természetesen a kivizsgálás, hiszen ha tünetek hátterében például egy krónikus gyulladás, húgyúti fertőzés áll, akkor egy a megfelelő antibiotikumos kezelés is segíthet. A stressz inkontinencia esetében sokszor az alternatív megoldásokat szoktam javasolni, hiszen például a kismedence izomzatának megerősítését szolgáló intim torna az inkontinencia súlyosságától függően 30-70%-ban segíthet. Fontos, hogy személyre szabott gyakorlatokból álljon, és hogy a gyógyulni vágyó legalább hat hónapon keresztül, naponta végezze, ehhez pedig nagy kitartás szükséges.
Milyen műtéti megoldás jöhet szóba, ha nem segít a konzervatív terápia?
Ha a pácienst nagyon zavarják a tünetek, és a konzervatív megoldás nem segít, akkor a szalagplasztikát szoktam javasolni, amely egy kíméletes műtéti eljárás az inkontinencia gyógyításában. A szalagplasztika lényege, hogy a hüvelyen végzett apró metszésen keresztül egy fél cm szélességű és milliméternyi vastagságú speciális hálót ültetünk be a húgycső középső része alá, amely egy olyan permanens anyagból áll, mint amelyet a sérvműtétek során alkalmazunk.
Ha érdekel a téma, olvasd el Prof. Dr. Takács Péter további írásait is!
Inkontinencia gyógyítása (2. rész)
Nőgyógyászati fertőzések (1. rész)
Nőgyógyászati fertőzések (2. rész)
Klimax
Forrás:
Prof. Dr. Takács Péter, a Versys Clinics újonnan megnyílt Inkontinencia Centrumának vezetője
Hozzászólások