Egy kis történelem
Az utóbbi évtizedek során megváltoztak a társadalmi normák, a nőknek már nem csak a tűzhely mellett a helyük, és nem csak a gyermeknevelés a feladatuk. A fiatalok számára ez furcsa lehet, de az 1960-as évek során mindez tejesen megszokott volt. Majd a következő évtizedben megjelenő gazdasági visszaesés hatására a megélhetés érdekében az asszonyok is munkába álltak, mely jelentős változásokat eredményezett az akkori családmodellben. A nők egyre inkább élvezni kezdték a kihívásokat, megnőtt a tudásszomjuk, megváltozott gondolkodásmódjuk. Kutatások során kimutatták, hogy a munkában szerzett sikerek és az otthoni problémák jól kiegészítik egymást, és kiegyensúlyozottá teszik a gyengébbik nem képviselőit.
Az 1970-es évek végére már többségük nem kívánt visszaállni a tűzhely mögé, háziasszony szerepben tetszelegve. Eme történések hatására rohamosan emelkedni kezdett a válások száma. A nők elkezdték képezni magukat, így évekkel kitolódott házasságkötésük időpontja.
Nők és férfiak harca
A háttérszerepből történő kilábalás, egyenjogúvá válás következtében újból megjelent a harcos amazon archetípus, mely legfőbb jellemzője a hagyományokkal történő szakítás volt. Egyre több férfi szakmában jelentek meg asszonyok, ám fordítva ez kevésbé volt igaz. Számos munkakör, mint például a védőnő, bébiszitter, vagy az óvónő megmaradt a női többség.
A férfiak értetlenül figyelték, ahogyan a gyengébbik nem megerősödött, hiszen bennük igazi riválisokra leltek.
A mondás szerint minden sikeres férfi mögött áll egy nő. Manapság fordítva ez az állítás nem biztos, hogy helyénvaló. Azok az amazonok, akik vezetőként dolgoznak, gyakran minden idejüket a munkára fordítják, a karrierük az első életükben, így nem ismerkednek, és nem találnak maguknak megfelelő párt. Ha pedig mégis megtalálják a hozzájuk való, tökéletes társat, az rendszerint 4-5 évvel később következik be, mint az áltag esetében.
Karrier vagy anyaság?
Vizsgálatok szerint a magyar diplomás 29 éves korában hozza világra első babáját. Hazánkban tavaly rekord alacsony volt a születésszám, ami nagyon aggasztó.
A mai jogszabályi körülmények mellett (olvasd el az új Munka Törvénykönyvéről szóló korábbi cikkünket), a rohanó világunkban a nők már nem lehetnek abban biztosak, hogy vállalhatnak-e gyermeket. A félelem oka, hogy a munka és a család egyre nehezebben egyeztethető össze, mindkettő teljes embert kíván.
A sok ismeretlenes egyenlet csúcsán munkahelyük áll. Vajon visszamehetnek-e dolgozni korábbi pozíciójukba a szülési szabadság után? Vagy már kénytelenek a szülőszobáról az iroda felé venni az irányt? Egy kisbaba mellett nehéz munkába állni, főleg, ha szigorúan szabályozott a benti légkör. Szerencsére egyre több családbarát vállalkozás van már, akik támogatják az anyukákat, amiben csak tudják. (A témáról bővebb információkat találsz Családbarát munkahelyek című írásunkban.)
A döntés csak rajtad áll: karrier vagy gyermekáldás? Esetleg mindkettő?
Hozzászólások