2-3 óránként étkezés
A diéta első és egyik legfontosabb szabálya a rendszeres étkezés. Ez a stabil vércukorszint miatt fontos. Nem szabad hagyni, hogy nagyon leessen a vércukorszint (pl. hosszú, étkezésmentes órák), mert utána bármit eszel, a vércukorszint magasra emelkedik és onnantól a zsírfelhasználás szünetel. A stabil vércukorszinttel elkerülhető a hirtelen rád törő éhezés és folyamatos energiaellátást tudsz biztosítani a szervezetednek.
Cukor, liszt kiiktatva
Diétában különösen fontos, hogy az üres kalóriákat elkerüld! Tehát a cukros, lisztes és egyéb finomított alapanyagokat tartalmazó kalóriabombák fogyasztása tilos! Nincs napi egy csoki és kicsi kakaós csiga, vagy egy lángos a strandon!
Ha fogyni akarsz, nincs csaló étkezés! Ha elérted a kívánt súlyt, akkor néha befigyelhet egy-egy "félreevés", de addig maximálisan figyelj oda!
Inni! Inni!Inni!
Vízből igyál meg napi 3-4 litert! Termogenikus hatása is van, segíti az anyagcserét, a vérkeringést, egyszerűen szükséges!
Tápanyagok
Szénhidrátok: energiát adnak. Az alacsony glikémiás indexű (GI) szénhidrátforrásokat keresd! (A Google erre millió táblázatot kidob majd neked, ha beírod a keresőbe.) Az alacsony GI-jű szénhidrátforrások nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet (vagy csak mérsékelten), és hosszan jóllakott állapotban tartanak, tehát ezekből célszerű fedezni a szükségletet. A zabpehely, barna rizs, teljes kiőrlésű pékáruk, brokkoli, cukkini, édesburgonya, paradicsom, kígyóuborka, stb. a legjobb szénhidrátforrások. A szükséges mennyiséget oszd el a napi 5-6 étkezésre, estére csak zöldségeket hagyj! (Répát, kukoricát, fehér rizst, borsót célszerű mellőzni!) A szénhidrát mennyiségét a diéta során célszerű fokozatosan csökkenteni!
Fehérjék: építőanyagok, szervekben, szövetekben, például az izomzatban is, de az aminosavak, amiből a fehérje áll, felsorolhatatlan mennyiségű funkcióval rendelkeznek a szervezetben. A diéta hatására könnyen kezd a szervezet izombontásba, ami nem célod, a cél a zsírvesztés! Igyekezz a csökkentett szénhidrátbevitel mellett megnövelni a fehérjebevitel mennyiségét! A legjobb fehérjeforrások: csirkemell, pulykamell, tengeri hal, tofu, zsírszegény tejtermékek, fehérje turmixok.
Zsírok: a zsírpárnáidtól szeretnél megszabadulni, ám bizonyos mennyiségben zsírokra is szükséged van. Főleg telítetlen zsírokra. Így sütéshez nagyon kevés olivaolajat használhatsz (célszerű olajspray-t használni és csupán körbefújni a serpenyőt), illetve étkezéseknél fél evőkanál lenmagolajjal érdemes nyakon önteni az ételt. Egyéb zsírok kerülendők, így a tejtermékek zsírtartalmára is nagyon figyelj oda!
Főzési technika
A hagyományos és főleg a magyaros konyha nem mondható sem túl egészségesnek, sem túl diétásnak! Célszerű megbarátkozni az anno még reformkonyha néven elterjedt egészséges főzési technikákkal, így érdemes beszerezni egy olajspray-t, csökkentett nátrium tartalmú sót, cukor helyett pedig természetes alapú édesítőszert. De az sem baj, ha az ételek természetes ízével kezdünk el megbarátkozni, mert hosszú távon az a legegészségesebb!
Majd a light, meg a diétás jó lesz...
A light és diétás feliratú ételeknek is nézd meg a címkéjét, mert becsapós lehet! A diabetikus, vagyis cukorbetegek számára fogyasztható ételek nem fogyókúrás ételek, ne hagyd magad becsapni! Ezen ételek kalóriatartalma (főleg zsírtartalma) megegyezik, de akár magasabb is lehet a szokásos ételekével.
Gyümölcsök?
Jó ha tudod, hogy a gyümölcs is gyümölcscukrot tartalmaz. Diétában nem ajánlott, maximum délelőtt, és inkább a világos színűek! Keresd az alacsony(abb) GI-jű, kevesebb kalóriát és cukrot tartalmazó gyümölcsöket, a lúgosító hatású földiepret, dinnyét, citrusféléket, zöldalmát, kiwit, bogyós gyümölcsöket!
Forrás:
BioTech USA
Érdekesnek találtad cikkünket? Olvasgatnál még hasonló témákban? Kigyűjtöttük azokat az írásainkat, amelyek talán érdekelhetnek:
Diéta szülés után
Diéta az ünnepek után
Testedzés egyenlő agytorna?
Hány kalóriát fogyasztasz naponta?
Hozzászólások