Egy kis orvostan
Megfázás, meghűlés, nátha, hűléses hurut, orr-garatgyulladás – mind ugyanazt a betegséget jelenti, mely egyben a leggyakoribb fertőzéstípus. Leginkább az orr-, a torok-, és a tüdő nyálkahártyáját veszi célba. Nem összetévesztendő az influenzával!
A náthának több fajtáját is megkülönböztetik, ezek:
a fertőzéses nátha,
a szezonális allergiás nátha,
az állandó allergiás nátha és
az állandó nem allergiás nátha.
Tudtad?
A gyermekeknél nagyobb arányban fordul elő, mint a felnőttek körében, mivel a picik immunrendszere kevésbé fejlett, és a bölcsiben, oviban vagy suliban hamarabb elkapják kispajtásaiktól, mint szüleik. A nagykorúak körülbelül évente két-három alkalommal dőlnek ágynak meghűlés miatt.
Tudtad, hogy immunrendszerünk követi a lelki állapotunkat? Ha jó a kedved, kevésbé vagy fogékony a betegségekre! Ezért aki magányos, vagy sokáig rossz hangulatban van, vagy stresszes az életvitele, nagyobb eséllyel lesz náthás, mint mások.
Rendszerint egy hét leforgása alatt magától meggyógyul az ember.
Gyógymód
„Enyhe esetben (a gyógyítás) fölösleges. Súlyosabb esetben sem tudunk sokat tenni.”– állítja Petrányi Gyulaa Semmelweis Orvostudományi Egyetemprofessor emeritusa.
Több száz gyógyszer közül válogathatsz a patikában, ha kezelni szeretnéd. Tüneteit kiválóan enyhíti az ágynyugalom, a meleg benti levegő, a gőzölés és a sok folyadékfogyasztás is. Antibiotikumokkal felesleges kísérletezned, mivel a vírusokkal szemben hatástalanok.
Házi praktikák
A jól bevált házi praktikák közüla legismertebb a gyógyteák jótékony hatása. Szerencsére számtalan ízű és hatású létezik, bőven akad választék. Nátha esetében a szakértők a következőkre esküsznek:
bodza tea
hagyma tea
csipkebogyó tea
kamillatea
hársfa tea
borsmenta tea
citromfű tea
zöld tea
Segíthet a nagy dózisú C-vitamin, ez napi 200 mg-t jelent.
A mentolos cukorka szopogatása is kedvezően hat szervezetedre.
Ülj be egy nagy kád forró vízbe! A meleg gőz jól elhárítja a dugulást a nóziban. Ha magában nem érzed elég hatásosnak, önts illóolajat a vízbe, ami javítani fog rajta, és még finom illatokat is érezhetsz, ha például mandulát használsz!
Nagyanyáink egykoron az orrdugulást kamillateás gőzöléssel (gyerekeknél nem ajánlott alkalmazni), a torokfájást mézes forró citromlé fogyasztásával enyhítették.
Ha bevállalós vagy, utóbbit kúrálhatod úgy is, hogy felvágsz vöröshagymát apró darabokra, rárakod egy nagy pelusra vagy zsepire, és azzal kötöd be éjszakára a nyakadat. Sőt! Ha rendszeresen fokhagyma kapszulát szedsz, gyorsabban és enyhébb tünetekkel fog lezajlani nálad a megfázás.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el következő bejegyzéseinket is:
Őszi immunerősítő teák
Őszi immuntréning gyerkőcöknek
Influenza? Köszi, kihagyom!
Influenza! Veszélyben a családi költségvetés!
Télen is egészségesen
Hozzászólások