Egyre többen elfogadják, hogy a fogyókúrák helyett életmódváltásra van szükség. Hosszú távon csak úgy szabadulhatsz meg a terhesség alatt felszedett kilóktól, ha új elvek és étrend szerint étkezel, új időbeosztással élsz, és emellett a rendszeres testmozgásra is időt szánsz. Egészségesebb életmódoddal pedig babádat már a születéstől fogva a sport, a mozgás szeretetére taníthatod.
Aerob edzés?
A pluszkilók leadásának legjobb módja, ha egy kiegyensúlyozott diéta mellett valamilyen aerob mozgásformát választasz, ilyen például a kocogás, a biciklizés, az úszás, de akár a hosszabb ideig tartó, élénk séta is. Ez utóbbit akár már egy héttel a szülés után is bátran elkezdheted. Kezdj rövidebb, kisebb intenzitású sétákkal, később, ha kezded visszanyerni erőd, nyugodtan növelheted a séták hosszát, iramát és számát. Ha császárral hoztad világra babád, akkor sem kell szobafogságra ítélned magad, amint jobban vagy, nem fog ártani egy kis mozgás. A könnyed tempójú séta segíti a gyógyulásod, csökkenti a trombózis kialakulásának veszélyét.
Eleinte – különösen, ha a baba előtt nem edzettél aktívan – elég, ha otthon, a pici közelében mozgatod át magad. Egy taposógép, futópad vagy szobabicikli nagyon jó szolgálatot tehet a nappaliban. Az úszás vagy a vízi torna is megfelelő lehet, ha legalább egy órán át kitartasz, de eredményt érhetsz el otthoni vagy edzőtermi baba-mama tornával is, ha elegendő mennyiségű aerob jellegű mozgást iktatsz közbe.
Mikortól edzhetem a hasizmaim?
A terhesség folyamán – a pocak erőteljes növekedése miatt – rés nyílik a has izomzatán, mely idővel, a szülés után kb. 6-8 héttel magától meggyógyul, vagyis bezárul. Fontos, hogy kivárd, amíg teljesen regenerálódik ez a terület, hiszen az idejekorán végzett, megterhelő hasizomgyakorlatok sok egyéb problémát okozhatnak a későbbiekben.
Honnan tudhatod, hogy a hasizmaid készen állnak az edzésre? A következő módszer használatával:
Feküdj a hátadra és hajlítsd be a térdeidet!
A bal kezed ujjait helyezd a köldököd környékére, jobb kezedet pedig tedd a felső combodra!
Vegyél egy nagy levegőt, majd fújd ki! Kilégzéskor emeld fel a fejed és a vállaid a földről, jobb kezedet pedig told a térded irányába!
A mozdulatsor végrehajtása közben megfeszül a hasizom, és könnyen kitapinthatod azt a területet, ahol az izmok még szétválnak. Ha 2-3 ujjnyi rést tapintasz, még nem áll készen a hasad a gyakorlatokra. Ha alig 1 ujjnyi a rés, a jövő héttől kezdheted a felüléseket!
Könnyebben megsérülhetek?
Igen! A hasizom összezárulásán kívül van még egy fontos tényező, amelyre érdemes odafigyelned! A szülés utáni első hónapokban fokozottan kell figyelned az ízületeidre! A terhesség során a relaxin termelődésének megtöbbszöröződése miatt még nagyon lazák a szalagjaid, ezért tényleg magasabb a sérülés veszélye ebben az időszakban.
Nem lesz kevesebb a tejem?
A mozgás önmagában nem befolyásolja az anyatej mennyiségét és összetételét. Ha edzés előtt szoptatod meg a picurt, elkerülheted a mellfeszülést. Viselj jó minőségű sportmelltartót, vagy toppot! Ne végezz olyan gyakorlatokat, amelyek érzékennyé tehetik a melleidet, esetleg fájdalmat okozhatnak!
Nem elég a ház körüli munka?
Sokan úgy gondolják, eleget mozognak a ház körül, az állandó háztartási munka, takarítás, bevásárlás azonban nem elég. Ennek belátásához tudni kell, hogy a szervezet elsődleges energiaforrásai a szénhidrátok. Ha ezeket felhasználtad, következik a zsírok elégetése, végül szükség esetén szervezeted belekezd a fehérjék elégetésébe is. Ebben a sorrendben használod tehát fel az energiaraktárakat. Elsőként a máj és az izmok glikogén formájában elraktározott szénhidrogénkészlete érintett, hiszen ez gyorsan hozzáférhető, mintegy 300-400g, azaz 1200-1600 kilokalória erejéig. A gyorstartalékok apadásával indul meg a zsírégetés. A házimunka ill. a pici emelgetése bármennyire fárasztó is, sajnos nem fogyaszt annyi energiát, hogy a glikogén-tartalékokból ne tudnád fedezni, másrészt többnyire nem jár egyes izomcsoportok legalább 20-30 percig tartó intenzív munkájával, illetve olyan pulzusszám-növekedéssel, ami edzené a szívet, serkentené a vérkeringést, és a sport általános pozitív hatásait váltja ki.
További mozgással kapcsolatos cikkeinket megtalálod az alábbi linkeken:
Top 13 kifogás a mozgás ellen
Kismamatorna kezdőknek
Testmozgás várandósság idején
A leghatékonyabb tornagyakorlatok kismamáknak
Babatorna
Babaúszás
Babashiatsu
Sport a szülés után
Testedzés egyenlő agytorna?
Hozzászólások