Egy kisbabának hat hónapos koráig nincs szüksége másra, mint az anyatejre. Bár a legtöbb anya aggódik, hogy biztosan éhezik a gyereke, és az éjszakai szoptatásokat is szívesen elhagyná már, a hozzátáplálást bőven elég féléves korban elkezdeni. Sok gyerek van, aki még akkor sem igényli a szilárd ételt.
A szakemberek ajánlása szerint egyéves korig csecsemő legfőbb tápláléka az anyatej kell maradjon.
A hozzátáplálást almával szokták kezdeni, de csak mifelénk, ugyanis a kevésbé almaközpontú országokban a gabona és a rizs az első számú eledel.
Nálunk a legtöbb gabonafajtát a gluténtartalom miatt nem ajánlják, hiszen ez később allergiát válthat ki a kisgyerekben. Gluténmentes egyébként a rizs, a kukorica és a köles, ezek adhatók egyéves kor alatt is.
Sok függ attól, hogy mikor kezdjük a hozzátáplálást. Míg nyáron sok friss gyümölcsöt kóstoltathatunk a babával – a meggy és az őszibarack elsők között adható, – télre marad az alma meg a banán, később a körte és a gumós zöldségek.
Rendkívül finom egyveleg keletkezik a krumpli, cukkini, sárgarépa, vagy cukkini, krumpli, póréhagyma hármasból.
Póréhagymát már korán lehet adni a kicsiknek, nincs olyan erős íze mint más hagymáknak, sőt főve kifejezetten édeskés. Rendkívül feldobja a pürét egy kanál sajtolt napraforgóolaj is. Az olívaolaj ugyan egészségesebb, de íze kesernyés, és nem minden kisgyerek szereti.
A babának való főzés remek alkalom arra, hogy új zöldségekkel is megismerkedjünk mint a paszternák, vagy újra felfedezzük magunknak a céklát, ami az első zöldségek között bevezethető, és bár erős színe mindent összefog, a gyerekek szeretik. A jó céklának finom édeskés az íze, a rossz cékla sajnos föld ízű, – érdemes a bioboltokban vagy biopiacon próbálkozni. Ha pénztárcánk engedi, az első évben egyébként is érdemes biozöldséget vásárolni a babának, persze attól senki sem lesz rossz anya, hogy a sarki boltban vásárol.
Valószínűleg rég ettünk már finomfőzeléket is, pedig a sárgarépa és a karalábé vajon megpirítva, egy kis tejjel, tejföllel és zabpehellyel besűrítve igazi finomság (gyerekeknek 10-11 hónapos kortól adható; ha tejjel készítjük, egyéves kortól).
A finom édes répa-cékla pürét minden baba szeretni fogja, magunknak pedig a főtt répából és céklából némi tökmagolajjal és balzsamecettel finom salátát készíthetünk.
Ízesítés, fűszerezés
A babaételnek nem kell ízetlen pürének lenni (bár a sóval és a cukorral vigyázni kell), a fűszerekkel már korán megismertethetjük a babákat. Petrezselymet és zellerlevelet már az első főzelékekbe is keverhetünk, – a zöld fűszerekből, ha tehetjük, mindig frisset használjunk!
A nyolchónapos baba pépjébe kerülhet már egy kis bazsalikom, citromfű, lestyán. Így a baba hamar megtanulja, hogy mindig változatos, érdekes finomságokat kap, és ha együtt eszünk vele mi is, hamar rájön, hogy az evés nem kötelező szükséglet, hanem igenis élvezet.
Hozzászólások