Utazni egy gyerekkel emberpróbáló feladat. És két gyerekkel? „Kétemberpróbáló” feladat.
Gondold jól végig, hogy milyen járművel és mikor utazol, és hogy mit viszel magaddal! Nem mindegy ugyan, hogy kocsival, vonattal vagy busszal indulsz-e útnak, kétségkívül mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai. Az első hosszabb utatok nem lesz egy sétagalopp, de hidd el, nem megoldhatatlan a feladat, viszont jobb, ha kellően felkészülten vágsz neki.
Repülővel
Foglalj direkt utat, maga a repülés nem annyira, az átszállás és az azzal járó nyűg sokkal inkább megviseli a kicsit!
Amennyiben kora reggeli géppel utaztok, kisebb az esélye annak, hogy eleve késéssel induljon.
Legalább másfél-két órával a felszállás előtt érjetek ki a reptérre, mert a kicsivel több időt vesz igénybe a biztonsági ellenőrzés, mintha egyedül utaznál.
Ne feledd, a legtöbb repülőtéren ki kell bújni a cipőből az ellenőrzés során, olyan lábbelit vegyél fel, amelybe a kicsit ölben tartva is bele tudsz lépni.
Általában a babával együtt kell átsétálni a metáldetektoron, ezért lehetőleg patentos, ne cipzáras ruhát adj rá!
Olyan ételt kérj a repülőgépen, amit egy kézzel is meg tudsz enni – esélytelen, hogy rendesen tudj enni, miközben a babát a karodon/öledben tartod.
Védd a csöppnyi füleket! A repülőn a fel- és leszálláskor a légnyomáskülönbségtől fájhat a kicsi füle. Szerencsés esetben, ha el tudod altatni felszállás előtt, nem fog semmit érzékelni a fülfájásból. Enyhíti a kellemetlenséget, ha cumisüveget vagy cumit adsz neki a fel- és leszállás idejére.
Autóval
Ha a picivel egyedül indulsz útnak autóval, úgy időzítsd az indulást, hogy az a kicsi szokásos alvásideje legyen, így zavartalanul vezethetsz, amíg ő csendben szunyókál.
Ha a baba nem alszik, tarts 45-60 percenként pihenőt és mozgasd át a picurt – pláne, ha már kúszik-mászik! Órákon át a gyerekülésben szörnyen kényelmetlen neki.
Amennyiben hosszabb autóútra mentek, 2-3 óránként tarts hosszabb pihenőt: próbáld előre megtervezni, hogy hol fogtok megállni, ahol játszhattok, megetetheted és tisztába is teheted.
Vidd magaddal a baba kedvenc altatódalait kazettán vagy CD-n az autóútra!
Vonattal, busszal
Amikor azt az utazás biztonsága megengedi, sétáltasd fel-le a babát a vonat peronján ill. a busz folyosóján.
Magyarországon a gyerekek hat éves korukig ingyen utazhatnak, azonban ha ülőhelyet is szeretnél a picinek, feltétlen válts helyjegyet neki is! Egyébként végig az öledben kell, hogy üljön.
A távolsági buszokon ez sajnos nem megoldható, azonban a helyfoglalási szolgáltatás már több volán társaságnál működik.
Általános tippek minden utazónak
És végül, de nem utolsó sorban lássunk néhány általános tippet, melyek akármilyen közlekedési eszközzel utazz is, biztosan hasznosnak bizonyulnak majd!
Légy óvatos a klímával! Az autóban, a vonatokon és a repülőn is adj a kicsire egy extra réteget, ha megy a klíma. Fordíts kiemelt figyelmet a fejére és a derekára, nehogy megfázzon!
Csak a legfontosabbakat csomagold be! Annyi pelust, lemosó kendőt, tápszert pakolj, hogy késés esetén is elég legyen az útra
A többit elég, ha érkezéskor veszed meg, vagy ha rokonokhoz készül, kérd meg őket, hogy szerezzenek be mindenből.
Ha van a picurnak egy kedvenc babája, takarója vagy más tárgya, amitől általában megnyugszik, érdemes bedobni a kézipoggyászba.
Ne feledkezz meg a saját holmidról se! Ne csak a kicsinek, hanem magadnak is dobj be a táska tetejére egy váltás ruhát! Apró „baleset” könnyen bekövetkezhet az út alatt, és kényelmetlen gyümölcsszörptől vagy áteresztő pelustól ragacsosan illatozva végigszenvedni az utat.
A baba pelenkáját praktikus kicsivel az indulás előtt kicserélni – kevés repülőgép vagy vonat mosdója alkalmas pelenkázásra. Persze néhány egymás melletti üres szék is megteszi, ha ezzel a többi utast nem zavarja. Mindenképpen legyen kéznél extra műanyag zacskó, ha nem tudná azonnal kidobni a használt pelenkát.
Ha tápszert kap a kicsi, útra a kedvencét csomagold! Tehetsz mellé egy üveg szoba-hőmérsékletű vizet is, amivel össze tudod majd keverni, de még okosabb, ha előre bekevered és egy mini-termoszban vagy egy jégakkuval tartod hidegen az út során.
Akár egészen pici, akár nagyobbacska gyerekkel vágunk neki egy hosszabb útnak, valószínűleg hasznos tanácsaink ellenére is fog meglepetés érni az út során... Egyszerű ötleteinkkel azonban megpróbálunk segítségedre lenni abban, hogy kellemessé, akár tartalmassá és emlékezetessé váljon a pici első utazása, egyben ne tiszta stresszben induljon a megérdemelt tavaszi pihenés!
Címkék:
Hozzászólások