Jellemző tünetek
Az egészséges, fogamzóképes nők normális petefészek működéséhez az alábbiakra van szükség:
az agyalapi mirigyben termelődő FSH és LH hormon megfelelő szintje,
a petefészek által termelt ösztrogén,
sárgatest-képzés és peteérés.
POF (korai petefészek elégtelenség) esetén a magas FSH és LH, ill. az alacsony ösztrogén szint bizonyító erejűek lehetnek. A kétszeri alkalommal 40 mIU/l feletti FSH-érték esetén a POF diagnózisa szinte bizonyos. Az utóbbi néhány évben egy újabb laboratóriumi paraméter áll az orvostudomány rendelkezésére, az ún. AMH (anti müllerian hormon) mérésének lehetősége, mely segítséget jelenthet a diagnosztikában.
Az AMH egy olyan hormon, melynek szérum-szintje a kor előrehaladtával is csökken, de egyértelmű összefüggés mutatkozik a petefészkekben még jelen levő „érlelhető” petesejtek száma és az AMH szintek közt. Születésedkor egy bizonyos mennyiségű petesejt van a petefészkeidben, ezek az ún. primodrális tüszők, melyek közül normális esetben 28 naponta 1-1 petesejt megérik, és vagy megtermékenyül, vagy elhal. Minél kevesebb petesejted van, annál alacsonyabb az AMH szinted. Az AMH tehát – bizonyos korlátok mellett – jól használható a POF gyanújának megerősítésére vagy kizárására.
Emellett természetesen érdemes odafigyelned a változó kor ismert jeleire, mint menstruációs zavarok, hőhullámok, stb.
Teherbe eshet-e egy POF-beteg?
A korábban POF-ként diagnosztizált betegek 5-10%-a spontán teherbe eshet, amennyiben nem genetikai vagy anatómiai okú a petefészek elégtelenség, és csak az érő tüszőket érinti a kórkép. Amennyiben vélhetően a petefészkek vérellátását veszélyeztető hasi műtétet, vagy szisztémás kemo-illetve radioterápiát terveznek, érdemes megfontolni a petesejt- vagy esetleg petefészek-szövet fagyasztást, amennyiben a beavatkozás után fertilitási igény lenne. Különösen érdemes erre figyelni gyerek- és fiatal felnőttkorban.
A POF lehetséges okai
A korai petefészek kimerülés szindróma okainak hátterében feltétlenül meg kell említeni a környezeti tényezők hatását. Több tudományos tény igazolja, hogy az életmód, táplálkozás, stressz, károsító környezeti hatások, valamint egyéb toxikus anyagok is vezethetnek ehhez a máig tisztázatlan betegséghez. Ez az oka annak, hogy nemcsak a saját egészséged, hanem a jövendőbeli gyermekáldás miatt is javasolt a lehető legegészségesebb életkörülményeket biztosítanod saját magadnak, párodnak, és gyermekeid számára is – javasolja Dr. Vereczkey Attila.
POF szindrómád van és babát szeretnél? Van rémény! Olvasd el sikersztorinkat!
Forrás:
Dr. Csajbók Éva, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet endokrinológusa
Dr. Vereczkey Attila, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet meddőségi és endoszkópos specialistája
Hozzászólások