A kísérlet több, mint 2500 terméketlen pár bevonásával készült, mely során in vitro (lombikbébi kezelés) megtermékenyítési technikát használtak. A kutatás során megállapították, hogy az antioxidánsokat fogyasztó férfiak négyszer nagyobb valószínűséggel voltak képesek párjukat teherbe ejteni, mint az antioxidánstartalmú multivitaminokat nem szedő férfiak. Emellett más pozitív hatásai is vannak az antioxidánsoknak: az ezeket rendszeresen fogyasztó férfiak spermáival várandós nőknél az élveszülés aránya ötszörös az antioxidánsokat nem szedő apukáktól várandós nőknél bekövetkező élve születésekhez képest.
De mi is az az antioxidáns?
Az antioxidáns alapvetően más vegyületeket véd az oxigénnel való találkozás során létrejövő oxidációval szemben. Antioxidáns alatt azonban leggyakrabban az élő szervezetben, ill. a táplálékban található, természetes vagy mesterséges vegyületeket értjük. Rendszerint szerves vegyületekről van szó, de találhatunk közöttük fémeket és fémorganikus komplex anyagokat is. Megkülönböztetünk endogén ill. exogén antioxidánsokat. Előbbit a szervezet maga állítja elő, ezek általában az enzimek, a koenzimek és a kéntartalmú vegyületek. Utóbbit a szervezet nem képes önmaga megtermelni, ezért táplálékból veszi fel. Legfontosabb exogén antioxidánsok a C- és az E-vitamin, a bioflavonoid és a karotinoid. Sok ásvány elengedhetetlenül szükséges a szervezet által termelt antioxidáns enzimek felépüléséhez. Ide sorolható a szelén, a mangán, a réz és a cink is. Az endogén antioxidánsok szerepe nagyon specifikus, sok enzim és koenzim van közöttük, amely a biokémiai reakciókat katalizálja. A legáltalánosabb antioxidánsok közé tartozik a C- és az E-vitamin, a karotionidok (pl. béta-karotin, lutein, likopin), a flavonoidok és a szelén. A koenzim Q10-et és az alfa-lipidsavat a szervezet maga is képes előállítani ill. táplálékból is felvesszük.
A kísérlet vezetői szerint több kutatásra lenne szükség annak pontos megállapításához, hogy az antioxidánsoknak van-e esetlegesen egy olyan speciális alfaja, amely a megtermékenyítés során főszerepet kap, amennyiben igen, fontos lenne további vizsgálatokat végezni ennek exakt kiderítésére. A programban részt vevő pároknál így is mindenképp javasolható az antioxidánsok orális alkalmazása a férfiak nemzőképességének, a sperma minőségének ill. a nő fogamzási esélyének javításához.
S hogy milyen kapcsolat van a vitaminok, az antioxidánsok és a férfiasság között? A mindennapos stressz, a dohányzás és a helytelen étrend miatt úgynevezett oxidatív stressz, más szóval biológiai oxidáció következik be. Ez pedig gyakran károsítja a sejtfejlődést, egyúttal a spermiumok számának csökkenését is eredményezi. Szakértők szerint ezen sejtképző folyamatok zavartalan működésének fenntartásához szükséges az antioxidáns-tartalmú étrend-kiegészítők, multivitaminok fogyasztása, melyek elősegítik a test saját, természetes védelmi rendszerének fejlődését, a sejtek és a szövetek gyorsabb regenerálódását. Az antioxidánsok fogyasztásának legegyszerűbb módja mégis nem a különféle bogyók bekapkodásával, hanem rengeteg friss idényzöldség és gyümölcs fogyasztásával érhető el. Egyes ételek C- és E-vitamin tartalma kifejezetten magasnak mondható, amelyek az antioxidáns-képzéshez hozzájárulnak.
Hozzászólások