A felismerést nehezíti, hogy a férfi meddőségnek sokszor nincsenek látható jelei, hiszen nem jár együtt szexuális zavarral, vagy egyéb tünettel, így akár hosszú évek is eltelhetnek addig, ameddig fény derül a fogamzási probléma okára. A teszt segítségével a párok mostantól akár 24 órán belül választ kaphatnak arra, hogy miért késik a baba, ráadásul a kezelés is egyszerű és fájdalommentes. A vizsgálat részleteiről Dr. Csenki Mariannát, valamint Dr. Debreceni Diánát kérdeztük.
Mióta érhető el ez a teszt?
Fernandez és munkatársai 2005-ben fejlesztették ki, ma már világszerte alkalmazzák, de Magyarországra csak most jutott el, intézetünk páciensei számára is elérhető.
A korábbi módszerek milyen módon vizsgálták a férfi termékenységet?
A férfi termékenységi vizsgálat hagyományos módja a spermiumok számlálása, azok alakjának (morfológiájának) és mozgásának (motilitásának) vizsgálatából áll. Ez utóbbinál azt ellenőrzik a szakemberek, hogy mennyire mozgékonyak a spermiumok, vagyis meghatározzák, hogy a spermiumok hány százaléka képes az előrehaladásra, és hány százalék mozog egy helyben, hiszen ez utóbbi nem alkalmas arra, hogy természetes körülmények között megtermékenyítsen egy petesejtet.
Mennyiben jelent újdonságot az új teszt a régihez képest?
A hagyományos spermiogram segítségével számos fontos információt nyerhettünk, de „nem láthattunk bele” a spermiumba. Ezzel a módszerrel azonban olyan adatokat nyerhetünk, amely mikroszkóp segítségével nem látható, ami azért is fontos, mivel a legújabb klinikai adatok rámutatnak arra, hogy a spermiumban lévő DNS-károsodások is lehetnek a férfi termékenységi zavarok hátterében. Ha a spermiumok több mint 30%-a fragmentált (töredezett), a fogamzás esélye jelentősen csökken. A töredezett DNS-ű spermium legtöbb esetben nem képes megtermékenyíteni a petesejtet, illetve ha in vitro fertilizációs eljárás során termékenyítjük a petesejtet és fejlődésnek indul az embrió, akkor megállhat a fejlődésben, nem osztódik tovább, vagy nem tapad meg, emellett a klinikai adatok alapján a korai vetélés kockázata is jelentősen megnő.
(Folytatás következik...)
Forrás:
Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet
Dr. Debreceni Diána Phd. molekuláris biológus
Dr. Csenki Marianna klinikai genetikus
Hozzászólások