A fájdalom érzékelése testünk védekező rendszerének legfontosabb eszköze, ám akadnak olyan helyzetek, mikor az ilyen jelzések inkább terhünkre vannak, mint hasznunkra. A szülés során történő fájdalomcsillapítást immáron közel ötven éve alkalmazzák az orvostudományban és a rá igényt tartó kismamák száma egyre növekszik. Az eljárás a szülést kellemes és nem megterhelő élménnyé teheti, hiszen az édesanya nem érez fájdalmat, mégis részt tud venni a szülésben, azonban bizonyos ingerek kiesése folytán együttműködési képessége csökkenhet.
A módszer háttere
A méhnyakból és a méhszájból érkező idegrostok belépési helye a gerincvelőbe jól elkülöníthető a méhizomzat összehúzódását, vagyis a fájás érzetét agy felé közvetítő idegrostok belépési helyétől. Így a csigolyák között bejuttatott vegyület csak a fájdalom megszűnését okozza, a méh izomzat azonban továbbra is rendszeresen összehúzódik, a méhszáj rendes tágulása. Ilyen módon a kismama fájdalmak nélkül vészelheti át a kicsi világra jövetelét.
Az érzéstelenítés menete
Az epidurális érzéstelenítést aneszteziológus végezheti orvosi konzílium és a szülő nő felvilágosítása, annak beleegyezése után. A beavatkozás a szülőszobán történik.
Az érpályákat feltöltik fiziológiás só tartalmú infúzióval (a vérnyomás ugyanis az EDA során lecsökken).
A kismama fekvő, vagy ülő helyzetében kitapintják az injekció beadásának helyét, ami a 3. és 4. csigolya közötti terület.
A bőrt ezen a részen alaposan lefertőtlenítik, hiszen a tűt a gerinccsatornán belülre kell majd juttatni, ahová bármilyen fertőzés bejutása komoly egészségügyi problémák kialakulásához vezethetne.
A fertőtlenítés után elvégzik a helyi érzéstelenítést azért, hogy a hosszabb, epidurális tű bevezetése fájdalommentesen mehessen végbe.
A következő lépésben az érzéstelenítéshez használt speciális (Touhy) tűt bevezetik a csigolyákat összefogó ínszalagon keresztül a gerinccsatorna és a kemény agyburok közötti részre. Ez az epidurális tér.
A tűt kihúzzák, a hozzá csatlakozó csövecske (Kanül) azonban a szülés során végig bent marad, hogy szükség esetén ezen keresztül adagolják tovább az érzéstelenítőt.
Az injekció hatása 15-45 percen belül teljesedik ki és 2-4 órán át tart.
Számos előny
A beavatkozással a vajúdás időtartama lerövidíthető, folyamata fájdalommentessé tehető, így elkerülhető a szülő nő kimerülése még a kitolási szakasz előtt.
A pulzusszám a vajúdás során normális, a légzés pedig egyenletes marad, ez pedig az anya és a magzat számára is biztosítja a megfelelő oxigénellátottságot.
Javul a méh vérellátása.
A jól megválasztott dózis mellett a kitolási szakasz kezdetére a fájdalomérzet és a nyomásinger visszatér, így a nő aktívan részt tud venni a gyermek világra hozásában.
A gát területe, valamint a hüvely izomzata is ernyedt állapotban van a fájások idején, így kisebb valószínűséggel kerül sor gátmetszésre.
A szülés utáni inkontinencia jó eséllyel elkerülhető általa.
Esetleges kockázatok
A szülés során túl későn, vagy túl nagy mennyiségben beadott oldat csökkentheti a nyomásingert, hiszen az érintett izmok érzéketlenek, így a kitolási szakasz időtartama megnőhet.
Nem csak az anya, hanem magzata is bódult állapotban van, melynek hatására szopási ritmusa koordinálatlanná válhat.
Nem szakszerű beadása esetén 36-48 órán belül erős fejfájás jelentkezhet. Ha a tű megsérti a kemény agyburkot, a gerincfolyadék szivároghat, ami tüneteket okoz. Ez azonban egyszerű kezeléssel könnyen orvosolható.
A tények magukért beszélnek, a szülő nő ezek ismeretében általában maga döntheti el, hogyan kívánja végigélni gyermekének világra jöttét.
Kizáró okok
Nincs elérhető aneszteziológus a kórházban.
Az anya az EDA-val összeférhetetlen gyógyszereket szed rendszeresen.
Vér- és érrendszeri elégtelenség (vérnyomás ingadozás, ritmuszavar, alacsony pulzusszám).
Erős vérzés esetén, mivel az érzéstelenítés során a vérnyomás csökken, ami kritikus esetben a magzat vérellátásának elégtelenségével járhat.
Az injekció beadásának helyén a bőr fertőzött, ami gerinccsatornán belüli fertőzést vonná maga után.
A vajúdás előrehaladott állapota (a kórházak eltérő szabályozásokkal rendelkeznek arra vonatkozólag, a vajúdás mely időpontjáig adható érzéstelenítő injekció, ugyanis a túl későn történő érzéstelenítés esetleg lassan fejti ki hatását és nem a tágulási szakaszban segíti, hanem a kitolásiban gátolja a szülés gyors lezajlását).
Hozzászólások