Sokakban az a kép él, hogy a szülésfelkészítés többnyire az általános információk átadása mellett a helyes légzéstechnika és vajúdási, kitolási pozíciók megtanulását jelenti. Halász Katalin tapasztalata az, hogy a szülés olyan folyamat, amely az ösztönös létbe helyez vissza. Ez egy olyan érzékeny állapot, amikor a kismama igazán megérezheti saját teste jelzéseit. Azok a nők, akik nem érzik biztonságban magukat, többnyire jobban kontrollálják az eseményeket, a kontroll pedig tudatos síkra tereli figyelmüket. A tudatosság ezen állapota megnehezíti az ösztönös állapotot, amely ekkor szükséges, és így könnyebben merülhetnek fel komplikációk.
Katalin úgy véli, hogy mivel ez az időszak erősen hormonok által befolyásolt, ezért a jó működéshez elengedett állapot szükséges. Mitől lesz ez az állapot elengedettt? Ebben az ismerős közeg, a biztonság segít a mamának. Emellett persze fontos, hogy a segítő is komfortot, biztonságot adjon a nők számára, hogy ezzel megakadályozza az esetlegesen kialakuló szorongásokat.
Különböző tudati technikák, mint a légzéstechnika vagy a pozíciók begyakorlása hátráltatja a szülés folyamatát, mivel nem engedi az ösztönös létet előtérbe helyeződni. Katalin szerint biztatni kell a mamát, hogy hagyatkozzon az ösztöneire, csak úgy, mint a testi együttlét alkalmával. Hiszen egyik sem tanult folyamat, így nem szabad előre leszögezni, miként kell majd az adott helyzetben lélegezni vagy a testhelyzetet megválasztani. Ha elengedett állapotba kerül a mama, akkor úgy fog lélegezni, ahogy a legjobb maga és a babája számára. Illetve ugyanez vonatkozik a pozíciókra is, melyeket ösztönösen vesz majd fel, ahogy a legkényelmesebb és legideálisabb a szülés vajúdási szakaszához és a kitoláshoz egyaránt.
Ahhoz, hogy az ösztönös állapot létrejöhessen – amelyben kellemes szülésélmény lehet – a kismama és párja közt is megfelelően intim kapcsolat kell, hogy legyen. A vajúdás utolsó szakaszánál, a kitolásnál is az ösztönre hagyatkozás szükséges, akkor is, ha a kismamának lehetősége nyílik arra, hogy különböző pozíciókat kipróbálva szülhessen. Ha a kismama biztonságban érzi magát, a kitoláskor pontosan fogja érezni, milyen pozíció lesz a leghasznosabb számára.
Az egyéni szülésfelkészítés előnye tehát, hogy önbizalmat, biztonságot ad a kismama és párja számára, amivel meghozhatja a legoptimálisabb döntéseket. Elengedik a külső kontrollt, amivel elmélyült, ösztönös folyamatként élhetik át az eseményeket. A kismama összhangba kerül magával, és anyaként is gyorsabban rátalál saját érzéseire amellett, hogy a traumátis elkerülheti, és így problémamentes szülésélménye lehet.
Halász Katalin fontosnak tartja a megfelelő felkészülést, hogy a legoptimálisabb és legkellemesebb legyen mindenki számára ez a vissza nem térő pillanat.
Szeretnél többet megtudni a szülési formákról, a szülés lezajlásáról? Összegyűjtöttük számodra kedvenc írásainkat:
Tanulható "örömszülés"
Mit jelent a szüléskísérés?
Szülési módok (1. rész) – Hüvelyi szülés
Szülési módok (2. rész) – Császármetszés
Szülési módok (3. rész) – Alternatív szülés I.
Szülési módok (4. rész) – Alternatív szülés II.
Koraszülés
Tévhitek a császármetszésről
Császármetszés és homeopátia
Hozzászólások