Ez az első alkalom, hogy jövendőbeli édesanyák számára tart terhességre és szülésre való felkészítést?
Nem teljesen, mivel korábban szülésznőként sokszor tapasztaltam, hogy a jövendőbeli édesanyáknak óriási igényük volt arra, hogy felkészülten induljanak neki a terhességnek és a szülésnek, sőt az azt követő időszaknak is. A tanfolyamon részt vevő nők nagyon hálásan fogadták, hogy a kezelőorvosuk mellett elérhető volt számukra egy olyan tapasztalt szakember, akiben megbíztak, és akinek bátran feltehették az összes kérdésüket.
Mi történik egy szülésfelkészítő foglalkozáson?
Egy teljes körű szülésfelkészítés nemcsak a szülés folyamatára készít fel, hanem a várandósságra és a gyermekágyas időszakra is. Fontos, hogy átbeszéljük, hogy mi az, ami várható, mi az, ami természetes, továbbá minek érdemes figyelmet szentelni. Vannak ugyanis olyan kellemetlenségek, amik a terhesség természetes velejárói, míg mások olyan veszélyre figyelmezetnek, amelyek sürgős orvosi segítséget igényelhetnek. Szerintem fontos, hogy a várandós önmaga is felismerje azokat jeleket, amelyeknek jelentőséget kell tulajdonítania.
Melyek azok a figyelmeztető jelek, amelyeket érdemes tudniuk a várandós kismamáknak?
Abban az esetben, ha vérzést tapasztalunk a terhesség során, akkor mindenképpen fel kell keresni egy szakembert, de arra is oda kell figyelni, ha egy várandós kismamának fáj a feje, illetve a gyomra, hiszen ez akár egy súlyos terhességi kórkép jele is lehet, amivel sürgősen foglalkozni kell. Volt olyan kismama, aki teljesen mellékesen említette meg, hogy pár napja gyomorpanaszai vannak, és nem múlik a fejfájása. Kértem, hogy csináltasson egy laborvizsgálatot, ekkor kiderült, hogy praeeclampsia és HELLP-szindróma határán mozog, ezért sürgős császármetszésre szorul, mivel rohamosan romlik az állapota. Szerencsére többnyire nem következik be semmilyen komoly probléma, ezekről a dolgokról azonban igenis beszélni kell, hiszen igen ritkán, de akár életet is menthetnek.
Mit tapasztalt, hogyan várták a szülés folyamatát azok a nők, akik részt vettek szülésfelkészítésen?
Érdekes tapasztalat volt számomra, hogy ezek a nők már szemmel láthatóan nem egy ismeretlen dologgal néztek szembe, amikor megindult a vajúdási szakasz. Annak ellenére, hogy sokan első gyermeküknek adtak életet mégis pontosan tudták, hogy mire kell számítaniuk, ami nagy megnyugvást jelentett a számukra. Felkészültek például a szülés szakaszaira, amelyek egyaránt tartogatnak felemelő és embert próbáló pillanatokat, ezért nem érték őket váratlanul az események, így jobban tudták kontrollálni a fájdalmukat, ezáltal az élményük is sokkal teljesebbé válhatott.
Hogyan zajlott maga a szülés folyamata ezeknél a nőknél?
A kollégáimmal azt tapasztaltuk, hogy a szülésfelkészítésen részt vett nőknek szinte kivétel nélkül harmonikus szüléseik voltak, vagyis ritkán találkoztunk olyan vajúdással, amelyet a filmekben láthatunk. Persze ez nem azt jelenti, hogy sosem fordultak elő komplikációk, vagy nehézségek, de nagy százalékban sokkal nyugodtabb, tudatosabb és felkészültebb szülései voltak ezeknek a kismamáknak. Ezzel szemben, ha egy először szülő nő nem tudta, hogy mire kell számítania, akkor sokszor a félelem és az ijedtség uralta az egész folyamatot, ilyenkor pedig az energia elvész, és nem a kitolásra fordítódik.
Folytatás következik…
Forrás:
Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet
Hozzászólások