Tudatos felkészülés a szülővé válásra (2. rész)

Admin | 2012.11.28


Miben különböznek ezek a kismamák a „természetes úton” megfogant társaiktól?



Azt tapasztalom, hogy ezekben a kismamákban talán még több félelem, még több kérdőjel van, mint azoknál a nőknél, akik hagyományos úton estek teherbe. Gondoljunk csak bele, hogy sok nő számára akkor tudatosul, hogy gyermeket vár, amikor késik a menstruációja, sőt a mai rohanó életvitel mellett nem ritka, hogy a terhesség ténye akkor kerül napvilágra, amikor a magzat már elérte azt a kort, hogy ultrahang segítségével akár már a szívhangja is hallható. Egy IVF programban részt vevő nő azonban sokszor hosszú évek sikertelen próbálkozását követően kerül a mi klinikánkra, és amikor végre gyermeket vár, még jobban figyeli teste legapróbb rezdülését is, mint az a nő, akinek a gyermeke gond nélkül fogant meg. Többnyire azt tapasztaljuk, hogy a megelőző hónapok, évek nem múlnak el nyomtalanul, és ezek a nők sokkal jobban aggódnak, hogy megmarad-e a magzatuk és komplikációktól mentes lesz-e a várandósságuk. Ez természetesen teljesen érthető, hiszen egy fogamzási problémával küzdő nő sokszor rengeteget küzd azért, ami másoknak erőfeszítés nélkül létrejön.



Milyen veszélyei lehetnek ennek az érthető, de talán túlzott aggodalomnak?



Fontos odafigyelni arra, hogy az édesanyák annak ellenére, hogy IVF program segítségével válnak szülővé, túlzott aggodalmuk ne befolyásolja a terhességüket és a gyermekük születését követő időszakot, valamint meg tudják élni annak örömeit is. Sajnos a fokozott stressz és a gyermek elvesztésétől való félelem akár komoly pszichiátriai problémákhoz is vezethet a későbbiekben, ilyen például a gyermekágyi depresszió, ami az egész családot megrendítheti. A családnak, és az édesanyának is fel kell ismernie az erre utaló jeleket, és ha szükséges igenis szakemberhez kell fordulni, hiszen szerencsére lehet segíteni ezen a lelkileg borzasztóan megterhelő állapoton.





Két kislány édesanyjaként hogyan tudja munkája során kamatoztatni saját tapasztalatait?



Megértem azokat az édesanyákat, akik sokáig küzdenek azért, hogy végre gyermekük szülessen. Saját magam is tapasztaltam, hogy nem egyszerű kezelni az aggodalmakat, hiszen sok évet töltöttem a saját szülésem előtt egy olyan klinikán, ahol munkám során gyakran találkoztam patológiás terhességekkel, komplikációkkal, koraszülésekkel. Ezért persze én is aggódtam amiatt, hogy minden rendben legyen, amikor megfogantak a gyermekeim. Az is izgalomra adott okot, hogy kiderült, ikreket várok. Szerencsére két egészséges kislányom született. (Étkezési útmutató több babára komponálva)



Fontos kérdés, hogy édesapák is részt vehetnek-e egy ilyen felkészítő programban?



Azt hiszem magától értetődő, hogy nekik is ott a helyük, hiszen szerintem ők is szeretnék tudni, hogy mi az, ami történni fog a párjukkal és születendő gyermekükkel. Ez talán azért is olyan lényeges, hiszen ők máshogy élik meg az egész folyamatot. Nem érzik a testükben a változást, ugyanakkor rá tudják tenni a kezüket az édesanya pocakjára, és ha tudják, hogy mi történik a terhesség során, akkor nem éri majd őket váratlanul az ebben az időszakban természetes változás, illetve a vajúdás és a szülés alatt várható folyamatokra is fel tudnak készülni. A szülésfelkészítés során számukra is felejthetetlen élményt jelent, amikor először meghallják a magzat szívhangját, és ma már szerencsére sokszor ott lehetnek a gyermekük születésénél is. Ilyenkor sokat jelent, ha ismerik a különböző lépéseket, és pontosan tudják, hogy mi is történik a párjukkal. Az IVF programban részt vevő jövendőbeli édesapák számára talán még fontosabb, hogy kézzel foghatóvá váljon gyermekük születése, hiszen ők sokszor nehezen élik meg, hogy gyermekük lombikbébi program segítségével fogant.





Mi az, amit egy felelősségteljes édesanyának tudnia kell a gyermekágyas időszakban?



Szerencsére ritkán, de a szülést követően, a gyermekágyas időszakban is felmerülhetnek problémák. Talán ezért is helyeznek egyre többen légzésfigyelőt a kisbabájuk mellé, de arra többnyire nincsenek felkészülve, hogy mit kell tenni a csecsemővel akkor, ha esetleg kiderül, hogy valós a riasztás, és sürgős beavatkozás szükséges. Ezért is lenne érdemes a biztonság kedvéért minden jövendőbeli szülőnek részt vennie egy olyan alkalmon, ahol megtanulhatja a csecsemő újraélesztés fortélyait, hiszen remélhetőleg sose lesz erre szükségük a gyakorlatban, de a szülőknek is biztonságot jelent, ha egy ilyen hasznos tudás birtokában vannak.



Mire kell felkészülniük a hagyományos úton, illetve IVF program segítségével szülővé vált pároknak a baba érkezését követően?



A szülés utáni időszakra is ugyanúgy fel kell készíteni a jövendőbeli szülőket, mint a terhességre és a szülésre, ebben a saját tapasztalatom is megerősített. Sokan azt hiszik, hogy egy gyermek érkezése után minden szempontból gyönyörű időszak következik, és nincsenek felkészülve a realitásra. A jövendőbeli szülők gyakran úgy képzelik, hogy idilli időszak vár rájuk, amikor a kisbaba csendben ringatózik az ölükben, mindenki boldog és elégedett. Ehhez képest az első időszak egy különösen embert próbáló feladat elé állítja az újdonsült édesanyát és édesapát, hiszen időre van szükség ahhoz, hogy az új család összecsiszolódjon.  A meddőségi program segítségével gyermeket váró párok különösen nagy elvárásokkal tele várják ezt az időszakot, ami teljesen természetes, ugyanakkor nekik is tudniuk kell, hogy a hormonális változások és az új helyzet időt és türelmet igényel. Az IVF programban részt vevőknek ezért is érezniük kell, hogy sikeres program esetén sem engedjük el a kezüket, hanem bármikor elérhetnek minket, amikor úgy érzik, hogy szükségük van ránk.



 



Forrás: www.versysclinics.com

Címkék:

Hozzászólások

Kell-e tartani a burokrepesztéstől?

Kell-e tartani a burokrepesztéstől?

A burokrepesztés egy rettegett kifejezés, amiről rengeteg tévhit kering.

A vonat vécéjében született – 25 évig ingyen utazhat

A vonat vécéjében született – 25 évig ingyen utazhat

Az újszülött kislány kedves ajándékot kapott a vasúttársaságtól!

Újszülöttek ezreinek életét mentheti meg az egyetemista lány

Újszülöttek ezreinek életét mentheti meg az egyetemista lány

Találmányával feléleszthetők azok a babák, akiknek a születés után nem indul be maguktól a légzésük.

Újra egy újszülöttet találtak a babamentő inkubátorban Miskolcon

Újra egy újszülöttet találtak a babamentő inkubátorban Miskolcon

Egy hete egy kislányt, most egy kisfiút vittek az inkubátorba. Csodaszép nevet kapott.

Az ismert műsorvezetőnek határozott véleménye van az apás szülésről

Az ismert műsorvezetőnek határozott véleménye van az apás szülésről

Cooky félt, hogy első gyermeke születésénél el fog ájulni, mégis ott akart lenni a párja mellett.

Életben maradt, sőt egészséges a világ legkisebb újszülöttje!

Életben maradt, sőt egészséges a világ legkisebb újszülöttje!

A kis Saybie 245 grammal született, igazi csoda, hogy életben maradt az amerikai csecsemő

Gólyahír: megszületett Valkó Eszter kisfia

Gólyahír: megszületett Valkó Eszter kisfia

A kicsi lombikprogrammal fogant, ezért Eszter időzített császármetszéssel szült. Megható nyilatkozat az első percekről.

Ebben az órában születik a legtöbb baba

Ebben az órában születik a legtöbb baba

Kiderült, miért éjszaka születnek a gyerekek - persze csak spontán szülés esetén.

Fertőzések ezreit lehetne megelőzni a fogós vagy vákuumos szülés után

Fertőzések ezreit lehetne megelőzni a fogós vagy vákuumos szülés után

A kutatók szerint a világon évente 19 500 nő hal meg a terhességgel összefüggő fertőzések miatt.

Császárvonal – hiteles információk édesanyáknak

Császárvonal – hiteles információk édesanyáknak

A császármetszéssel kapcsolatban a mai napig rengeteg tévhit kering.