Bababőr vs. felnőtt bőr
Az újszülött bőrének vastagsága alig ötöde a tiédnek. A picurok verejték- és faggyúmirigyei sem teljesen működőképesek, így a környezeti ártalmaknak, hőnek illetve fertőzéseknek is jobban ki vannak téve.
Születéskor magzatmáz borítja a babát. Ez egy fehér színű, zsíros anyag, amely a méhen belül védi a bőrét. Ezt le lehet mosni, de magától is eltűnik. Az újszülött bőre az anyai hormonnak köszönhetően (amely még a baba vérkeringésében található) általában zsíros, de az is előfordulhat, hogy száraz, vagy hámlik (különösen, ha a várt időn túl érkezett).
A csecsemő bőre – mivel a felnőttek bőrétől jelentősen különbözik – hajlamosabb a szárazságra és az irritációra. A legtöbb újszülött életének első pár hetében ki is alakul valamiféle kiütés vagy pörsenés (melyek egy része különleges kezelés nélkül is elmúlik).
Babafürdetés
Általánosan elfogadott tény a gyermekgondozók, szülők által, hogy az első két hónapban egy babának semmilyen kozmetikumra nincs szüksége. A fürdetéshez mindössze melegvíz, anya vagy apa keze, illetve egy puha törölköző bőven megteszi. Amennyiben túl korán kezdesz el kozmetikumokat használni, vagy nem a megfelelő márkát, minőséget választod, előfordulhat, hogy a baba bőre zsírtalanná és rugalmatlanná válik, melynek következtében gyengül az ellenállása a környezetben található káros anyagokkal szemben.
A mindennapi fürdéshez sem kell ragaszkodnod, különösen abban az esetben nincs szükség pancsira, ha az egész napot benn kellett töltenetek a lakásban, s a kicsi sem idegenekkel, sem pedig külső környezeti hatásokkal nem találkozott. Általános esetben elég lehet az is, ha kétnaponta fürdeted a picurt.
Kutatások szerint a mai csecsemők közül kétszer annyi szenved bőrbetegségben, mint szüleik annak idején. A túl gyakori fürdetés ekcémát és kiütést okozhat, az úszómedencék klórozott vize pedig növelheti az asztma és a hörghurut kialakulásának veszélyét.
A fürdetéssel kapcsolatban van még néhány dolog, amelyre feltétlenül ügyelned kell a bababőr egészségének megőrzése érdekében:
Mindig ellenőrizd a víz hőmérsékletét könyököddel vagy csuklóddal (használhatsz fürdőhőmérőt is) – legyen testmeleg, azaz körülbelül 37 fokos!
A szobában, ahol a fürdetés zajlik legyen egy-két fokkal magasabb a hőmérséklet, mint általában!
A kiskád ne huzatos helyen álljon! Ha fürdőszobában fürdetsz, hajtsd be az ajtót, mert a legkisebb légmozgás is zavarhatja a picit.
Az újszülött fürdetése ne tartson három-öt percnél tovább, mert a baba bőre könnyen kiázhat.
Mire lesz szükséged, s mire nem?
Bár nem szükséges a babafürdetők és más kozmetikumok használata a legkisebbek számára, ha úgy gondolod, mégis szeretnéd kényeztetni babád, először gondold végig, hogy Te magad milyen kozmetikumot milyen célra használsz! Kézkrém? A mosogatástól kiszáradt bőr puhítására... Node egy baba nem mosogat, kvázi kézkrémre sincs szüksége! Bababalzsam? Ugyan, a babahaj magától is puha, könnyen fésülhető, lágy tapintású, a balzsam tehát felesleges! Ha alaposan végiggondolod, a kosár tartalmának felét vissza is pakolhatod a polcra!
Ami jól jöhet majd, azok a fürdetőkrémek, a popsi bőrének ápolására szolgáló antibakteriális kendő, hintőpor vagy krémezett kendő, valamint a popsikrém. (A pelenkázás szabályairól ide kattintva olvashatsz többet.) A babaolajról már megoszlik a gyakorló szülők véleménye is, egyesek szerint használata elengedhetetlen, mások úgy vélik, teljesen felesleges, nem használ, s még drága is. A babasampon azért szükséges, mert a felnőtt verziókkal ellentétben ezek olyan anyagokat tartalmaznak, melyek nem „csípik” a babák szemét hajmosáskor. Kis idő elteltével gyermekfogkrémre is szükséged lesz. A gyermekek gyakran nyelnek a fogkrémből fogmosás alatt, ezért szintén fontos, hogy ne a saját pasztánkból tegyünk a babafogkefére, hanem a speciális, édeskés ízű krémből. Figyelem, abból is elég lesz mindössze egy borsónyi mennyiség!
Hol és mennyiért?
Megvan, hogy mire lesz szükség és mire nem? Akkor nézz szét először egy patikában, kérd a patikusok segítségét! Jelentős különbséget fogsz tapasztalni a helyben kevert és a boltok polcain található szerek árai között. Szánj rá néhány percet és kérdezz, olvass utána, hogy milyen alkotóelemeket tartalmaz egy-egy kozmetikum!
Ellenőrzött, természetes kozmetikumok
Ha bármilyen bőrproblémát vagy esetleg allergiás reakciókat tapasztaltál a kicsinél, érdemes olyan babakozmetikumot keresned, ami természetes alapanyagokból készül. Ma már számos ilyen termékkel találkozhatunk, sok esetben az áruk viselik a BDIH minősítést. S mindez miért fontos? A fentebb említett gyakori bőrirritációk és kiütések elkerülése, valamint kockázatuk csökkentése miatt. Tudj meg többet a csecsemőkori bőrproblémákról és az ekcéma kezeléséről!
Ha veszed a fáradtságot, s elolvasod, hogy miket is tartalmaz egy-egy babakozmetikum, az első sor után biztosan el fogsz bizonytalanodni, hogy biztosan szükségetek van-e az adott termékre. A legtöbb kozmetikum – olyanok is, melyekről azt gondolnád, hogy egészséges és ápolja babád bőrét – káros anyagot tartalmaz. A kozmetikumok nagy részében megtalálható valamilyen kőolajszármazék. Más alapanyagok rákkeltőek lehetnek, vagy éppen bőr irritációt okozhatnak. Ezért fontos, hogy csak ellenőrzött, jó minőségű terméket válassz, amely hatóanyagainak biztonságosságáról, természetességéről magad is meggyőződtél. Egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk a természetes babaápolás kérdésével, érdemes ezt is elolvasnod.
Hozzászólások