Mikor kell pelenkát cserélni?
A bepiszkolódott pelenkát minél előbb ki kell cserélni, így megakadályozva a széklet és a vizelet keveredését. A csecsemőt általában annyiszor kell tisztába tenni, ahányszor szopik, vagy eszik. Reggel kezdjétek a napot tisztába-tevéssel! Ha bőrgyulladást észlelsz, a pelenkát gyakrabban kell cserélni, nappal legalább kétóránként, és éjszaka is egyszer, illetve szükség szerint.
Bőrsérülések
A leggyakoribb csecsemőkori kiütéseket általában irritáció, ritkábban allergia okozza. A pelenkák nedves, párás környezetet teremtenek a csecsemő bőrének közvetlen környezetében, amire válaszul jelentkezhetnek a bőrelváltozások. A nedves és meleg pelenka által zárt testtájék növeli a gyulladás kockázatát. A mozgás okozta súrlódás több bőrsérülést és további irritációt eredményez.
Az ultramagos, egyszer használatos pelenkák nedvessé válva zselét képeznek és így képesek a bőrt szárazon tartani. Ezeket alkalmazva a pelenkadermatitis kisebb gyakorisággal és enyhébben fordul elő, mint a pamut pelenkák esetében. A csecsemőkori bőrproblémákról itt, a bio babaápolásról pedig itt olvashatsz bővebben.
Pelenkázás lépésről lépésre
Kezdő anyukaként ijesztő lehet a feladat: ki kell hámoznod a picit a pelenkából, majd egy újat kell valahogyan „ráerősítened”. Éppen ezért most lépésről lépésre leírjuk, mit hogyan kell tenned, így biztosan nem fog majd ki rajtad a pelenkázás. Az egyszerűség kedvéért az eldobható pelenka cseréjének módját osztjuk meg veled:
Rendezz be egy meleg, száraz és tiszta helyet, ahol a babát majd pelenkázni fogod.
Készítsd elő az eszközöket, amelyekre szükséged lesz, úgy, mint: pelenkát, törlőkendőt, popsikrémet, kenőcsöket,olaj, hintőport.
Fektesd hanyatt a babát a stabil pelenkázófelületen.
Emeld meg a baba lábait és távolítsd el a piszkos pelenkát, letörölve ezzel a széklet nagy részét.
Meleg vízzel, olajos vattával vagy egy törlőkendővel töröld meg alaposan a pelenka alatti területet. Kislányok esetében ezt a mozdulatot mindenképpen elölről hátrafelé végezd!
Szárítsd meg a baba fenekét mielőtt felteszed az új pelust!
Vékonyan kend be a bőrt ápoló babakrémmel (a legjobb erre a célra a patikában kapható popsikenőcs), amely megvédi a babapopsit a vizelet és a széklet károsító, fölmaró, gyulladást okozó hatásaitól. Ajánlatos naponta naponta többször, de legalább egyszer babahintőporral ápolni a bőrfelületet, hogy a bababőr felfrissüljön.
Vegyél elő egy tiszta pelenkát, majd emeld fel a baba popsiját és csúsztasd alá a pelus alsó részét.
A pelenka felső szegélyének a picur derekánál kell lennie. Igazgasd meg a baba hasán úgy, hogy teljesen kiterüljön.
Rögzítsd a tépőzárat mindkét oldalon szimmetrikusan. A pelenka tartson jól deréktájon, de legyen olyan bő, hogy a kisujjad beférjen a pelus és a baba bőre közé.
Szívesen olvasnál többet a témáról? Nézd meg tesztjeink eredményeit!
Pelenka teszt
Popsitörlő teszt
Popsikrém teszt
Ajánljuk figyelmedbe a Baba bőrének ápolásáról valamint a Természetes babaápolásról szóló cikkeinket! De nem árt, ha tájékozódsz kicsit a Pelenkakiütésről is!
Hozzászólások