Mindenek előtt érdemes tisztáznunk néhány fogalmat, ami nélkül nem is érdemes belekezdeni a téma boncolgatásába...
Biztosítottnak azt nevezzük, aki alkalmazásban – vagy álláskeresési segélyen – van. Biztosítottnak lenni tehát annyit jelent, hogy utánad a munkáltató (vagy az állam az álláskeresési segély esetén) TB játulékot fizet.
Baleseti táppénz annak jár, aki a biztosított státusz ideje alatt, vagy legkésőbb a biztosítás megszűnése utáni 3. napon üzemi baleset, vagy valamilyen munkahelyi baleset következtében keresőképtelenné válik.
A szülési szabadság a terhes nőknek járó szabadság. Milyen egyszerű ugye? Időtartama 24 hét, vagyis 168 nap. Ha a kismama jogosult rá, e 168 nap alatt folyósítják számára a terhességi gyermekágyi segélyt. A szabadságot leghamarabb a szülésre kiírt időpont előtti 48. napon kezdheted el tölteni, de legkésőbb a szülés napjától kezdve fogják számolni. Ennek következtében a kismama akár már a szülés előtt megkaphatja az első havi juttatást.
Lássuk, ki is jogosult a TGYÁS-ra!
2010. május 1-jén megváltozott a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultság feltétele. A korábbiaktól eltérően most akkor vagy jogosult a támogatásra, ha a pici születését megelőző két évben legalább 365 napig biztosított voltál. A biztosítás időtartamába azokat a napokat számolják, amikor alkalmazásban vagy álláskeresési segélyen voltál. Ez fontos, mivel mindkét esetben – vagy a munkáltató, vagy az állam fizette – utánad a TB járulékot. A biztosítási időnek az új szabály szerint nem kell folyamatosnak lennie. Ez azt jelenti, hogy nem kell 365 napot eltöltened ugyanazon a munkahelyen csak azért, hogy jogosult legyél a TYGÁS-ra.
A ledolgozott napok számához hozzáadódnak még a következők is:
A biztosítás megszűnése utáni táppénz, baleseti táppénz, terhességi- gyermekágyi segély (ha már a szülés előtti 4 héten belül elkezded tölteni a szülési szabadságod) és a gyed (ha két éven belül már született gyermeke és a pici után gyermekgondozási díjat kap).
Ha egy évnél hosszabb ideig közép–, vagy felsőoktatási intézményben tanultál, a tanulmányok idejéből 180 nap.
Rehabilitációs járadék folyósítása esetén annak teljes időtartama.
A 365 napnyi biztosítás meglétén túl további feltételek legalább egyikének teljesülnie kell ahhoz, hogy tényleg jogodult legyél:
a biztosítás fennállásának idején, vagy
a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül, vagy
a biztosítás megszűnését követő 42 nap letelte utáni baleseti táppénz folyósításának idején, vagy
a biztosítás megszűnését követő 42 nap letelte utáni táppénz folyósításának idején, vagy
a táppénz/baleseti táppénz folyósításának befejezte utáni 28 napon (4 héten) belül szülsz.
Nem vagy jogosult, ha...
A TGYÁS-t azért hozták létre, hogy általa támogassák azokat az anyákat, akik a szülés után elesnek havi jövedelmüktől.
Ezért nem jogosultak a segélyre a következők:
Az az anya, aki a szülési szabadság idején teljes keresetét megkapja. Ha fizetése valamilyen oknál fogva megszűnik és a jogosultsági feltételek fennállnak, természetesen igényelheti, de csak a 168 napból még fennmaradt időre. Ez azt jelenti, hogy az állam nem fizet visszamenőleg.
Ha bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát végez.
Ha szabadsága alatt a fizetésének egy részét megkapja, a hiányzó rész után számolt TGYÁS kerül kifizetésre.
Az igénylés menete
Hol és hogyan?
Ha alkalmazotti munkaviszonyban vagy, a munkaadónál szóban, vagy írásban
ha a munkáltatód jogutód nélkül szűnt meg, a lakóhelyed szerinti illetékes Egészségbiztosítási Pénztárnál
ha pedig vállalkozó vagy, a vállalat telephelye szerinti illetékes Egészségügyi Pénztárnál kell bejelentened az igényed.
A TGYÁS folyósításának időtartama – mint említettük – egybe esik a szülési szabadság idejével. Ezért, ha a szülést megelőző 4 hétben már kiveszed a szabadságot, a kérelemhez csatolnod kell:
a terhesállományba vételről szóló orvosi igazolást és
a terhesgondozási kiskönyvet is.
Ha csak a pici születésének napjától kezdve igényled a segélyt, a következőket kell csatolnod:
a születést igazoló kórházi iratot
és a csöppség születési anyakönyvi kivonatát (ezt a kórházban kell igényelni).
Örökbefogadott baba esetén is lehetőség van a TGYÁS igénylésére, ekkor a következő dokumentumokra van szükség:
az örökbefogadási szándékról szóló igazolás és
az örökbefogadási határozatról szóló gyámhatósági igazolás.
A szülési szabadság első napja a szülést megelőző 28 nap bármelyike lehet, de legkésőbb a szülés napján elkezdődik. A szabadság első napja egyben a terhességi-gyermekágyi segély folyósításának első napja is.
Mennyi ideig jár a segély?
A TGYÁS folyósításának időtartama megegyezik a szülési szabadság idejével, azaz 168 nap (28 hét).
A szülési szabadságot lehetőleg a munkáltatónak úgy kell kiadnia, hogy abból négy hét a szülés előtti időszakra essen, de ez megegyezéstől függően változhat. A szülés napján viszont már mindenképpen elkezdik számolni a szabadság napjait, és majd visszamenőleg innentől folyósítják a megállapított összeget is.
Hozzászólások