Egy újszülött babának egyáltalán nincs időérzéke. Eleinte hasonló életet él, mint a pocakodban; alszik, majd kis időre felébred, de nem igazán érzékeli a napi ritmust. A külvilág éles fény- és hanghatásai nagyon kimerítőek számára, ezért három-hat hetes koráig inkább csak alszik. Ezt követően hosszabbodnak majd az ébrenléti periódusai, s ebben az időszakban lehet megkísérelni egy napirend kialakítását.
Napirend
Napirend alatt nem időrendet, hanem események ismétlődő sorozatát értünk. Nem az a fontos, hogy minden nap ugyanabban az időpontban egyen a pici, hanem hogy az egyes tevékenységek ugyanabban a sorrendben kövessék egymást!
Mikor?
Még a szakértői álláspontok is eltérőek azt illetően, hogy mikor érdemes elkezdeni a rendszerre szoktatást, sőt még abban sem értenek egyet, hogy egyáltalán szükség van-e bármiféle rendszerre. Hiszen tény, hogy a csecsemők ösztöneik alapján „működnek”, tudják, mikor kell enniük, aludniuk vagy hogy mi az, ami nem jó nekik, ezért is nagyon fontos a babával való kommunikáció. Ha odafigyelsz a jelzéseire, összpontosítasz a babádra, biztosan meg fogod érteni, hogy mit „mond”, mit szeretne tudtodra adni a csöppség. Azonban az biztos, hogy babád napirendre szoktatásával megkönnyíted családod, ill. saját magad helyzetét is.
Hogyan?
Ha figyelemmel követed a picur evési-, alvási szokásait, éberségi tevékenységeit, könnyen megértheted, hogy milyen rendszer optimális számára. Sok anyuka a kórházból való hazatérést követően naplót kezd írni, pontosan megjelölve, hogy mikor és mennyit evett a kicsi, hogy mikor volt kis- és nagydolog, hogy mikor és mennyi időt töltött alvással. Mindezt feljegyezheted egyszerűen egy füzetbe, használhatsz egy Excel táblázatot vagy akár különböző online szolgáltatásokat is.
Napi rutin - tippek
A rutin a baba napjának beosztását jelenti, ami figyelembe veszi és kielégíti nappali, valamint éjszakai evés- és alvásigényét. Ez azt jelenti, hogy mindkettőtök számára többé-kevésbé világos, hogy hogyan telik egy nap.
Először is gyakorold be az egyes elemeket, mielőtt rutinná próbálnád meg összeolvasztani azokat! Vagyis gyakoroljátok a szopizást, alvást, fürdést, hangolódjatok egymásra. Minden folyjon a baba igényeinek megfelelően.
Kezd a napot a pici megetetésével, hiszen ilyenkor mindig nagyon éhes! A korától függően ezt követően néhány órán belül elalszik majd. Egy újszülött az első hetekben gyakran csak az etetések idejére ébred fel (legfeljebb 45-60 percre), majd újra elalszik.
Teendőidet időzítsd akkorra, amikor a baba alszik, hiszen hat hónapos korig a csecsemők átlagosan csak 90 percig tudnak ébren maradni. Ezt az időd inkább használd arra, hogy megfigyeld, megismerkedj vele.
Három hónapos korától már a legtöbb baba élvezi a játszószőnyegen, ringató székben, a babakocsiban vagy az ölben eltöltött kis időt, mielőtt ismét elalszik.
Egy másik hasznos tájékozódási pont a rendszeres kora esti fürdetés, amit a baba két-három hónapos korára bevezethető. A fürdés, a masszázs, etetés, az ismerős altatódal és a környezet jelzi a kisbabának, hogy itt a lefekvés ideje, és kellemes érzésekkel zárhatja le a napot.
A babák szeretik a rendszeresség nyújtotta következetességet, kiszámíthatóságot és biztonságot. Ha az alvási gyakorlat jól működik, akkor a fáradtságból adódó elégedetlenség és sírás nagy része kiküszöbölhető.
Sok kismamának jelent gondot a – helyes - napirend kialakítása, amely egyébként 6 hetes kornál előbb szinte lehetetlen, a babának sok türelemre van szüksége, amíg átáll a "kinti" időszámításra. Akármelyik megközelítésben hiszel is, a leglényegesebb, hogy a baba kényelmét tartsd szem előtt! Ez annyit jelent, hogy orvosod utasításai, saját tapasztalataid és megérzéseid alapján adj meg neki mindent, amire szüksége van...
Ajánljuk figyelmedbe a Miért, mikor és hogyan kezdjük el kialakítani a napirendet? illetve a Tökéletes időbeosztás baba mellett is című írásainkat!
Hozzászólások