Milyen mosószerrel mossam ki a babaruhákat?
Erre a választ egy picit lejjebb találod meg, ahol összegyűjtöttem a három legismertebb mosási módszert, így ki tudod választani az általad legelérhetőbb, legkényelmesebb, leggazdaságosabb és nem utolsó sorban legkörnyezettudatosabb eljárásokat. Az öblítőt általában nem javasolják újszülöttek ruháinak mosásánál, mert allergizáló hatású lehet.
Hány fokon mossam őket?
Ha megnézed a babaruhák címkéjét – ha még megvannak –, akkor általában ezeket a különböző, mosásra vonatkozó jelzéseket láthatod (ezeket a jelöléseket hívják textilkresznek):
Az első ábra a kímélő kézi mosást jelenti, azaz maximum 40 fokon, dörzsölés, csavarás nélkül mosható.
A második ábra azt jelenti, hogy egyáltalán nem mosható, ilyenkor nedves ruhával való áttörlés lehetséges (plüssjátékoknál gyakori ez a jelölés).
A harmadik ábra jelentése, hogy 30 fokon lehet mosni, általában ezen a hőfokon már tiszták lesznek a babaruhák (makacs foltoknál viszont kell egyéb foltkezelési módszer is).
A negyedik ábra a 40 fokon történő mosást jelenti, amellyel szinte minden babaruha tisztára mosható (ha van alulvonás az ábrán, az mindig a kímélő módot jelenti).
Az ötödik jelölés a 60 fokon történő mosást engedi, ezen az ágyneműket, takarókat, plüssjátékokat érdemes kimosni.
Van még a 90-95 fokos mosás is, amely az ún. főző mosás, ezen az erősen szennyezett textilpelenkákat érdemes kimosni, ha összegyűlt belőlük jó pár darab.
Meddig mossam külön a baba ruháit? Vasalni meddig kell?
Erre nincsen kőbe vésett szabály, van aki soha nem mossa külön, van aki igen. Ez „anyai-érzés” függő dolog, egyik módszernek sincsen hátránya. Aki külön mossa, ott a leggyakoribb, hogy kb. a baba egy éves koráig csinálják így, utána pedig mehet együtt a családéval. Ha érzékeny bőrű a baba, akkor nyugodtan mossál rá külön.
A vasalás fertőtlenít a magas hőmérséklet miatt, érdemes az újszülöttek, csecsemők babaruháit kivasalni, ha van időd és energiád, akkor vasalhatod a ruhákat kortól függetlenül, az csak jót tesz a holmiknak.
Hogyan tisztítsam ki a foltokat a babaruhákból?
„Nem szabad, mert piszkos lesz a ruhád!” – Ismerős ez a mondat? Legtöbbünk szájából elhangzik, amikor gyermekünk valami jó élénk színű zöldséget, gyümölcsöt eszik és a kezét mosolyogva a ruhájába törli, vagy a sáros kezét a nadrágjában szárítja meg. Pedig tudjuk, hogy ő még csak most tanul enni és fogalma sincs, hogy a foltokkal nekünk mennyit kell majd bajlódni. Mivel gyerekek ruháiról van szó, ezért szeretnénk, ha mindig tiszta, élénk színű ruhákban pompázzanak, vannak olyan foltok viszont, amelyeket aztán tényleg semmi nem visz ki. Vagy mégis?
Sorozatunk következő részében bevezetünk a boltban kapható mosószeres mosás rejtelmeibe!
Hozzászólások