A babaruha méretekről általában
A babaruhák méretetésénél megkülönböztetünk magyar, német, angolszász, francia és amerikai jelzéseket. A magyar a némethez hasonlóan a testmagasságot veszi alapul, és a számok hatosával növekednek. A legkisebb méret a 44-es (koraszülött), aztán az 50-es (45-50 cm), 56-os (51-56 cm), 62-es (57-62 cm), 68-as (63-68 cm), 74-es (69-74 cm), 80-as (75-80 cm), és a 86-os (81-86 cm, ez általában a 18-24 hónapos babák mérete). Ebből is látszik, hogy érdemes mindig egy mérettel nagyobb darabot venni, főleg az első hónapokban, amíg a baba nagyon gyorsan nő.
Az angol méretezésben jellemzően a baba életkorát és súlyát adják meg, tól-ig jelöléssel. A testsúly is segítség lehet a ruha választásánál, de inkább csak irányadó adat.
A francia méretezés szerint a testmagasság és az életkor az irányadó.
Az amerikai jelölések a következők:
Newborn (azaz újszülött, 0-3 hónapos korig),
Infant (azaz csecsemő, 3-12 hónapos korig), és
Toddler (azaz totyogó vagy kisgyerek, 1-4 éves korig).
Ezekből a szavakból tevődik össze az amerikai babaruhákon található például 12 MOS vagy az 1T, 2T jelölések, ahol a „MOS” hónapot jelent, az „1T” pedig az 1 éves gyerekre való babaruhát jelöli.
A megfelelő babaruha méret
Az biztos, ahhoz, hogy pontosabban és könnyebben találjuk meg a megfelelő babaruha méretet, jóval több adatra lenne szükség a babaruhák gyártóitól: a testhosszon és a testsúlyon kívül a legfontosabb adat a törzs hossza (felsőruházat választásakor) és a láb hossza (alsóruházatnál). A babacipőkkel könnyebb dolgunk van, mert ott meg szokták adni a talp hosszát a cipők mérete mellett.
Tippek
1) Ciki vagy nem ciki, a nagymamáink módszere a legpraktikusabb: egy szalaggal megmérték a gyerek bármely méretét és az adott méretre vágott szalagot vitték magukkal a boltba. Ez egy praktikus dolog, érdemes kipróbálni!
2) Vezessétek havonta egy táblázatban babátok méreteit, így segítséget nyújt vásárláskor és emléknek is nagyon jó. A rokonoknak pedig elküldhetitek havonta, így mindig tudni fogják az aktuális méreteket.
3) Body, póló, pulóver, kabát: célszerű egy számmal nagyobbat venni babánk jelenlegi méreténél a baba törzsének hosszára alapozva. A pólóknál, pulóvereknél pedig figyeljetek oda, hogy a derekát mindenképp takarják a bébinek!
4) Nadrág, szoknya: próbáljátok kerülni a szorosabb, gumírozott derekú darabokat, de ha mégis ilyet vásároltok, akkor az elsődleges szempont a baba derék szélessége legyen! A mért szélességnél legalább egy centivel nagyobb szélességű alsót válasszatok, mert nagyon kényelmetlen egy szoros derekú nadrág, főleg amikor már ül. A nadrág szára nem baj, ha hosszú, az még feltűrve is jól mutathat.
5) Sapka, kalap: célszerű megmérni a baba fej körméretét (bár ezt a gyerekorvos is megteszi, úgyhogy a kiskönyvből lehet puskázni). A legtöbb sapkát készítő márkának saját számozása van, így tényleg érdemes a baba méreteit alapul venni és a mért adatoknál nagyobb darabot venni.
+1) Webes rendelés: kisbaba mellett ez a legkényelmesebb babaruha vásárlási megoldás, ehhez azonban tudnotok kell a babátok legfontosabb méreteit. Olyan webshopokban vásároljatok, ahol a babaruhák méretei fel vannak tüntetve! Ha nincsenek, akkor érdemes felvenni a kapcsolatot az ügyfélszolgálattal, ők azért vannak, hogy segítsenek (általában). Ennél is fontosabb, hogy legyen Visszavételi garancia, így elkerülhető, hogy kisméretű darabokkal legyen tele a szekrény, hogy „Egyszer jó lesz valamire, maximum a gyerek ebbe öltözteti a játék babáját!”
Ezért egy utolsó jó tanács mára: mindig a baba méretei legyenek a mérvadóak és ne a babaruhákba írt méretek!
Kata tanácsait megtalálod a következő linkeken:
Keresztelő, névadó
Hogyan öltöztessük az egypetéjű ikreket?
Mibe öltöztessem a babát ősszel?
Mibe öltöztessem a kisgyermekem ősszel?
Babaruha mosási ABC: Gyakori kérdések, Mosószeres mosás, Házi praktikás mosás
Hozzászólások