Kispapatippek

Admin | 2011.03.31


Nagyon várod, hogy a párod hasából végre előbújjon az a kis focista, de igazából fogalmad sincs, hogy hogyan kellene felemelni, megfogni, büfiztetni, pelenkázni vagy pólyázni? Akkor ez a cikk neked szól! Eláruljuk neked a legfontosabb trükköket, hogy Te is felkészülten várhasd a pici érkezését, és minél több dologban tudj segíteni a maminak!



1. Bízz a szülői ösztöneidben!



Egy pici babáról való gondoskodás nem annyira ördöngős feladat, mint ahogy az elsőre hangzik. Az első babájukat váró kismamáknak és kispapáknak is gyakran a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy bízni merjenek szülői ösztöneikben. 



Te is azok közé a férfiak közé tartozol, akik számára a konyha fölösleges helyiség a lakásban, akik úgy képzelik, hogy a csecsemő évente éjszakát sír át, és leginkább arra vágyik, hogy amikor a párod hazahozza a kórházból, már focizni, hógolyózni meg biciklizni tudd vinni? Hát, akkor Neked egy kicsit nehezebb lesz a dolgod, de bízz magadban menni fog! És ne félj a hibáktól! Hibát csak azok nem követnek el, akik nem csinálnak semmit... Aki próbálkozik, az természetesen hibákat követhet el, amiből aztán sokat tanulhat!



2. Hogyan vedd fel, tartsd és fektesd le a babát?



Sok kezdő szülő nagyon fél attól, hogy elejti, vagy rosszul fogja meg az újszülöttet, ezzel fájdalmat, netán valamilyen károsodást okozva neki. Ez a félelem azonban egyáltalán nem indokolt, alig-alig találkozni olyan esetekkel, ahol hasonló okokból valami komolyabb probléma merült volna fel. Általánosságban fontos tudnod, hogy a pici babák nyaki izomzata az első hónapban még igen gyenge, ezért mindig alá kell támasztanunk a fejét, támogatnunk a nyakizmokat, amikor fölvesszük, ölben vagy karon tartjuk, letesszük őket. Ezen kívül az újszülöttek feje tetején van egy lágy pont, amelyet kutacsnak nevezünk. Itt a koponyacsontok kb. két éves korra zárulnak teljesen össze. Ezért mindig vigyázzunk, hogy a kutacsot ne nyomjuk meg erősen! És akkor íme, pontról pontra, hogy mit hogyan kell csinálni. A baba érkezéséig gyakorolhatunk akár egy pólyába tett játékmackón is! :)



Felvétel:



A hanyatt fekvő baba válla/lapockái alá csúsztasd be a kezed. A tenyered a pici nyaka alá kerüljön, úgy, hogy az ujjaiddal a fejét meg tudd tartani. A másik kezed csúsztasd a popsija-háta alá. Óvatosan, lassan mozgasd a csecsemőt, óvakodj a hirtelen mozdulatoktól, azokkal megijesztheted!



Hordozó fogás:



Több lehetőség kínálkozik a baba biztonságos kézben/vállon való tartására, hordozására. Arra figyelj, hogy a nyakát-fejét ilyenkor is támaszd meg az egyik tenyereddel. Egyébként a mellkasodnak dőltheted, vagy ha széles, erős alkarod van, akár hassal az alkarodra is fektetheted, de a másik kezeddel ilyenkor is segítsd a fejecskéjét, támaszd meg! Amikor a picivel mászkálsz, akár a lakásban, akár a szabadban vagy, csak rá koncentrálj! Ne feledd, mindig mindkét kezeddel fogd, így ne is próbáld meg fölvenni a telefont, kinyitni a hűtőajtót, kinyitni a postaládát, stb. 



Lefektetés:



Amikor visszateszed a bébit az ágyikójába, ismételten óvatos, lassú mozdulatokat használj. Az egyik tenyereddel, a fölvételhez hasonlóan a nyaki tájékot támaszd, a másikkal pedig a hátát, fenekét. Csak akkor húzd ki a kezed alóla, ha már biztonságban fekszik!



(Megjegyzés: Az újszülötteket az első időszakban csak a hátukra szabad fektetni! Így mindig látod a mellkasát, annak mozgását, ezzel elkerülhető, de legalábbis nagy százalékban csökkenthető a gyermekágyi halálozások mértéke!)



3. Pelenkák és a pelenkázás



Ruha vagy eldobható? Biztosító tű vagy tépőzár? Pampers, Libero vagy pedig valami olcsóbb? 



Napjaink szédítő kínálatából nem könnyű kiválasztani, hogy melyik is a legmegfelelőbb a babánk számára. Adunk azonban néhány általános tanácsot, amelyeket megfogadva könnyebben boldogulhat az apuka is a pelenkaválasztáskor ill. a pelenkázás során egyaránt.





  • Az újszülötteknek mindig válasszuk a számukra kifejlesztett pelust, csak akkor mérlegeljünk ill. keresgéljünk a nagyobbak között, ha ezt a baba méretei indokolják (a hossz és a súly egyaránt számít). 


  • Válassz mindig nem illatosított és alkoholmentes popsitörlőkendőt és pelenkát is! Az egészen pici babák bőre nagyon érzékeny lehet ugyanis ezekre. 


  • Egyes pelusok kialakításának köszönhetően a picur köldök szabadon maradhat, ezáltal gyorsabb gyógyulást biztosítva a köldökcsonknak. Ha indokoltnak érzed, válassz ilyen modellt!


  • Készíts mindent egy helyre: pelenka, nedves és száraz ruha ill. törlőkendő, babahintőpor, szemetes, tiszta ruha.


  • Gondoskodj a szobában a megfelelő hőmérsékletről, hogy a pici baba ne fázzon!


  • Vetkőztesd le a picit, vedd le a használt pelust és tisztítsd meg a baba bőrét.


  • A tisztítás történhet nedves ruhával vagy direkt erre a célra kifejlesztett olajos törlőkendővel, amely hatékonyan tisztít és fertőtlenít. 


  • Ha a vizes ruha mellett döntesz, ne csapvizet, hanem meglangyosított babavizet használj, ugyanis a klór maró hatással lehet a baba bőrére.


  • A genitáliák területét alaposan töröld át, figyelj a törlés helyes irányának megtartására!


  • Helyezd a tiszta pelust a pici alá, úgy, hogy a lábainál megemelve egy kicsit a hátára gördíted.


  • Állapítsd meg, hogy szükséges-e bekrémezni a popsiját. Ha nincs kiszáradva, kipirosodva, akkor teljesen fölösleges!


  • Hajtogasd rá a picire a tiszta pelust és rögzítsd a derekán, majd öltöztesd fel.


  • Újszülötteknél óvatosan bánj a köldökcsonkkal, a pelenkán belül helyezd el, legyen tiszta és száraz, nehogy elfertőződjön.


  • Válassz minőségi, vagyis minél kevesebb műanyagot tartalmazó pelust, így kisebb lehetőséget adsz rá, hogy befülledjen!


  • Soha ne hagyd magára a legkisebb babát sem a pelenkázó asztalon! Hihetetlen, de egyes újszülöttek képesek gurulni ill. elkúszni a helyükről, ezért a legjobb, ha az első néhány alkalommal a földön végzed a pelenkázást!


  • A pelenkázás ideje alatt az egyik kezed próbáld a pici mellkasán tartani!


  • Amennyiben vannak háziállataitok, a pelenkázás idejére zárd ki őket a szobából!


  • 4. A köldökcsonk gondozása



    A köldökzsinórt a baba köldökétől kb. 10 centire vágják el (esetleg Te fogod elvágni?), és egy speciális csipeszt tesznek a végére. A köldökcsonk leesése igen tág időintervallumon belül következik be, néhány naptól a 3 hónapos korig szinte bármikor előfordulhat, átlagosan 10 napos korra tehető. 



    Általában semmilyen speciális teendőt nem igényel a köldökcsonk gondozása, mint az alkoholos fertőtlenítést és a szárazon tartást. Ehhez használhatunk esetleg babahintőport, de a legjobb, ha minél többet egyszerűen a szabad levegőn szárad. Ha váladékozást tapasztalsz, esetleg a seb nehezen gyógyulna, gyakrabban fertőtlenítsétek, esetleg ecseteljétek Castellani oldattal. Ezt a legjobb pelenkázás után megejteni, tehát ha rajtad a sor, ne feledkezz meg róla! Egyáltalán nem bonyolult! 



    Íme, a legfontosabb baba körüli teendők elméletének birtokában nincs más dolgod, mint átültetni az elméletet a gyakorlatba, és boldogan, felkészülten várni a kis porontyot... Hidd el, repülni fog az idő, hipp-hopp viheted fociedzésre ill. izgulhatsz a hódolói miatt... 

    Címkék:

    Hozzászólások

    Első szülés, négy gyerek - Négyesikrek születtek Debrecenben!

    Első szülés, négy gyerek - Négyesikrek születtek Debrecenben!

    A három lány és a kisfiú 1230 és 1750 gramm közötti súllyal született, valamennyien egészségesek.

    Ha tehetetlennek érzed magad, mert nem érted, mit akar a pici babád, figyelj ezekre a jelekre. Segíteni fognak!

    Ha tehetetlennek érzed magad, mert nem érted, mit akar a pici babád, figyelj ezekre a jelekre. Segíteni fognak!

    A testbeszéd nagyon sokat elmond arról, hogy hogyan érzi magát a gyermek.

    Ezzel a rettenetes üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

    Ezzel a rettenetes üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

    Ezzel az üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

    Érkezik a K-vitamin utánpótlása

    Érkezik a K-vitamin utánpótlása

    Összesen 58 200 doboz várható a napokban

    Kezdő szülők legnagyobb kérdése: hogyan kell a babát tartani?

    Kezdő szülők legnagyobb kérdése: hogyan kell a babát tartani?

    Banális problémának tűnik, mégis óriási aggodalmat okozhat, ha az első gyermeked születése után

    A szervezeted számára a szoptatás extra igénybevétel

    A szervezeted számára a szoptatás extra igénybevétel

    Az élet minden szakaszában fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, de a szoptatás alatt pláne.

    Ez a 10 dolog nélkülözhetetlen a kisbaba körül

    Ez a 10 dolog nélkülözhetetlen a kisbaba körül

    Mi az, amit mindenképp vegyünk meg neki?

    Melba, Mogyoró, Bájron, és persze, hogy megjelentek a Deneriszek is

    Melba, Mogyoró, Bájron, és persze, hogy megjelentek a Deneriszek is

    2019-ben eddig ezek a keresztnevek váltak hivatalossá. Itt a lista a visszautasítottakról is. Hogy tetszenek?

    Születésekor két hetet jósoltak az orvosok ennek a kisfiúnak, de ő rácáfolt!

    Születésekor két hetet jósoltak az orvosok ennek a kisfiúnak, de ő rácáfolt!

    Most töltötte be az ötödik életévét.

    Különleges zenével fejleszthető a koraszülöttek agya!

    Különleges zenével fejleszthető a koraszülöttek agya!

    Újszülöttek számára írt zenével serkentik a koraszülöttek agyának fejlődését svájci kutatók, akik bizonyították, hogy jobban fejlődnek az ilyen zenét hallgató koraszülöttek neurális hálózatai, különösen az a hálózat, amely az érzékelésben és észlelésben játszik szerepet.