A koszmó nem válogat! A koszmónak nevezett, a hajas fejbőrön megjelenő jellegzetes lerakódásnak nem sok köze van a koszhoz. Talán csak annyi, hogy ennek eltakarítása is rendkívül fontos.
Latin neve szerint tejkérget jelent. Azért találó ez az elnevezés, mert jól jellemzi az elváltozást. A koszmó ugyanis a néhány hónapos kisbabák fején szokott először megjelenni és valóban fakéregszerűen fedi elsősorban a hajas fejbőrt. Tünetei gyakrabban fordulnak elő hideg, száraz időben. Kellő odafigyeléssel a koszmós probléma megoldható! Pánikra és szégyenkezésre sincs oka egyetlen anyukának sem, ha babája koszmóssá válik, hiszen gyakorlatilag hosszabb-rövidebb ideig minden kicsi érintett valamilyen mértékben!
A koszmó a baba hajas fejbőrén, gyakorta a kutacson jelentkezik, de más testrészeken is, úgy mint a szemöldökök környékén, füleknél és a hajlatokban is megjelenhet. Az okok nem ismertek, de a szakemberek fenntartják azt az álláspontot, hogy a koszmósodásnak nincs köze a higiénia hiányához vagy allergiához és általában a rossz vérkeringés miatt alakul ki elhalt hámsejtekből és a bőrmirigyek faggyújából. Egyébként semmilyen veszélyt nem jelent és nem zavarja a gyermeket.
Előfordulása leginkább az első évben jellemző. Alapvetően a faggyúmirigyek olajos állagú váladékának túlzott termelődéséből adódó ártalmatlan jelenségről van szó, de könnyen elhatalmasodhat, bakteriális és gombás felülfertőzésbe, bőrgyulladásba, sebesedésbe torkollhat. Legtöbb esetben magától elmúlik, amíg a gyermek eléri a 6-12 hónapos kort. Hosszab idejig is eltarthat a koszmósodás, de csak akkor, ha a baba bőre szárazabb vagy ekcémás, illetve már fordult elő koszmó újszülött korban.
Fontos tudni
Önmagában nem jelent segítséget a koszmós tünetek enyhítésében, ha levágják a gyermek haját.
Kifejezetten tovább rontja a helyzetet (fokozza a koszmó képződését), ha sapka, kendő alá rejtik a fejbőrt, főleg, ha műszálas fejfedőről van szó. Esztétikai megfontolások ide vagy oda, ilyet semmiképpen, és semmilyen körülmények között ne tegyenek a szülők!
Állítólag a túl gyakori hajmosás sem segít. Mindenki mást mond arról, hogy a "koszmótlanítást" milyen időközönként érdemes elvégezni. Egyesek naponta, mások kétnaponta, vagy akár hetente kétszer végzik.
Megelőzés
Mindenek előtt érdemes a megelőzésre törekedni! Naponta dörzsöljük át a pici fejbőrét babahajkefével: ez jó hatással van a vérkeringésre, serkenti a hajhagymák működését és megelőzi a koszmó kialakulását is. Abban az esetben, ha már megjelent a sárgás-szürkés hámréteg, csak kíméletesen, lépésről lépésre távolítsuk el azt. Időnként kenjük be tisztított gyógyszertári napraforgóolajjal a baba fejbőrét, illetve szemöldökét, ha szükségét érezzük. Néhány perc elteltével mossuk le az olajat a szokásos fürdőkrémes víz segítségével, befejezésül pedig dörzsöljük át a buksit egy puha frottírtörülközővel.
Kezelés
Mivel a koszmó nem fertőző és általában magától elmúlik, nincs szükség gyógyszeres kezelésre. Ha mégis zavarna, lehet pár módszert alkalmazni a bőrpikkelyek eltávolításához. Kezelése minden korban ugyanúgy történik. A legfontosabb, hogy ne akarjunk, mintegy varázsütésre, elsőre megszabadulni az összes plakktól. Több alkalomra és gyengéd ápolásra van szükség. A türelem koszmó-mentes buksit terem!
Először azt javasolják, próbálkozzunk háztartási olajjal (napraforgó, oliva). Fürdetés előtt 2-3 órával vattapamaccsal áztassuk be vele a pici haját (majd húzzunk rá egy pamutsampák, hogy meg ne fázzon). Fésülgessük ki a levált darabkákat fésűvel, fogkefével, puhább körömkefével, majd fürdéskor alaposan mossuk meg a haját samponnal. Ne féljünk a kutacstól, nem lesz baja. Ezt az eljárást naponta megismételhetjük, ám ha megelőzésképpen alkalmazzuk, akkor elég hetente egyszer elvégezni.
Ha ez nem hatékony, speciális koszmó sampont vagy olajat vehetünk a patikákban. Ezek illatosabbak, mint az olaj és talán hatékonyabbak is. Fejmosás után fésüld meg egy puha kefével (egyes szülők egyenesen a fogkefe használatát ajánlják). Használhatsz egy puha törölközőt vagy gézdarabot is a ledörzsöléshez. Ezáltal a pikkelyes bőr le fog hámlani és eltávolíthatod azokat.
Végső esetben szalicilsavas hidrofiles pakolást alkalmaznak, mely egy gyógyszertári készítmény, a gyerekorvos írja fel receptre. Igen hatékony, szerencsére keveseket irritálnak az összetevői. Ha az előzőekkel hetek óta próbálkozol, de érdemi változást nem tapasztaltál, mindenképp érdemes kipróbálni ezt is.
Ha a fenti módszerek segítségével a koszmó kezelése eredménytelen és nem múlik el, mindenképpen fordulj a gyermekorvoshoz tanácsért!
További érdekes és hasznos írásaink:
Ijesztő, furcsa jelenségek kisbabáknál
Pelenkakiütés
Melegkiütés
Ekcéma
Mit üzen a baba testbeszéde?
Forrás: Baba-kalauz, Babásmamás, Dr. Beleznay, Családvilág, Derma-art, Pezomed, Piszénpisze
Hozzászólások