Mit igyon a baba?

Admin | 2011.09.05


Az emberi test kb. 75%-a, az agy 85%-a víz. Testünkben minden sejtünk funkcionálása a víztől függ. Az embriótól kezdve az újszülöttön, a gyerekeken és a felnőtteken át az aggastyánokig mindenkinek szüksége van megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztására. A folyadékigény természetesen az életkortól és a külső környezeti körülményektől is függ.



Az újszülöttek és a csecsemők





A csecsemők folyadék-háztartása igen labilis, komfortszintjük megőrzéséhez a nap folyamán több alkalomra elosztott, kis mennyiségű folyadékot szükséges elfogyasztaniuk. A csecsemők folyadékszükséglete kb. 150 ml/kg/nap. Az anyatejet azonban a természet úgy alkotta meg, hogy a csecsemők számára szükséges folyadék- és táplálékszükségletet is kielégítse. A szoptatás elején egy hígabb, világosabb, vízszerű tej ürül, amellyel a pici először a szomját oltja. Ezután válik sűrűbbé, zsírosabbá és kalóriadúsabbá a tej, mellyel a baba jóllakik.



Kb. hat hónapos korig nem szükséges a babákat bármilyen más folyadékkal kínálni, mint az anyatej. Más a helyzet azonban láz, hányás-hasmenés ill. kánikula esetén. A láz nagy mennyiségű folyadékot von el a baba szervezetétől, és mivel a picik só- és vízháztartása a felnőttekénél is érzékenyebb, hamar kiszáradhatnak. A kiszáradás tünetei: sápadtság, bágyadtság, a szokásosnál nagyobb mértékű aluszékonyság, száraz bőr, karikás szemek. A csecsemőknél jellegzetes tünet a kutacs besüppedése. Ilyenkor napi 5-6 alkalommal folyadék-kiegészítést adhatsz a picinek.



Mit kaphat egy 1-6 hónapos baba inni?




  • babavíz;


  • forralt, majd lehűtött csapvíz;


  • boltban kapható, életkornak megfelelő instant tea;


  • gyümölcsből (pl. almahéjból) készült koffeinmentes tea – szőlő- vagy gyümölcscukorral ízesítve



Fél-egy éves korú babák



A 6-12 hónapos babák átlagosan napi 5-8 dl anyatejet és/vagy tápszert fogyasztanak. Ha már nem szoptatod a picurt, kb. ugyanilyen mennyiségű tápszert adj neki! Egy éves kor alatt semmiképp ne adj a babádnak tehén- vagy kecsketejet, se „tej alapú italt”, mert emésztőrendszere és veséje még nem képes lebontani az ezekben lévő fehérjéket és ásványi anyagokat.





Ha már a hozzátáplálással próbálkozol, kezdd a különböző gyümölcs- és zöldséglevekkel, így nem szükséges az extra folyadékpótlás sem. Későbbiekben, ha már főzelékféléket, pépeket, kekszeket is fogyaszt a baba, kínáld napközben ill. étkezés után is folyadékkal. Bízd rá, hogy mennyit iszik, próbáld megfigyelni, hogy vannak-e esetleg olyan napok, étkezések, vagy akár ételek, amelyek után többet vagy éppen egyáltalán nem kér inni.



Az első születésnap után



Ásványvíz



Egy éves kor fölött már megpróbálkozhatsz az ásványvizekkel is. Hangsúlyoznánk, hogy csak a szénsavmentes változatok közül válogass, mert a szénsavas vízben oldott gázok haspuffadást okoznak, refluxot produkálhatnak. A különböző márkájú vizekben más-más összetételben találhatók a oldott ásványi anyagok, ezért érdemes őket gyakran váltani, esetleg egy napon belül is többféle vizet variálni.



Gyümölcslé



Tartósítószer- és színezékmentes természetes gyümölcsleveket már az egy éves babák is kaphatnak. Ha otthon készíted ezeket a leveket, biztos lehetsz benne, hogy nem tartalmaznak adalékanyagot, sem hozzáadott cukrot.



Ha a lurkó már megismerkedett az almával, reszeld le neki a gyümölcsöt, helyezd a reszelt almát egy szűrőbe és nyomkodd át erősen, hogy kifolyjon a leve. Az így kapott 100%-os almalé igen édes és sűrű, hígítsd fel vízzel, isteni nyári-őszi szomjoltó – babának és mamának egyaránt ízleni fog!



Az almaléhez hasonlóan kipréselheted a málnát vagy akár a szőlőt is, melyek cukortartalma szintén igen magas, ezért érdemes őket vízzel hígítani.



A boltban kapható 100%-os narancslevek még lehet, hogy nem fognak ízleni a picurnak, ne erőltesd, hiszen magas C-vitamin tartalma ellenére gyakran sok hozzáadott cukrot is tartalmaz.



Üdítők



Az üdítők nagy népszerűségnek örvendenek már az egészen kis gyerekek körében, pedig köztudott róluk, hogy egészségtelenek, nem gyermekeknek valók. A kóla-félék koffein-tartalma magas, ezért izgatóan hat a gyerekekre, foszforsav-tartalmuk pedig olyan magas, hogy a pici tejfogakat teljesen tönkreteszi. Sok hozzáadott cukrot tartalmaznak továbbá az alacsony gyümölcstartalmú levek, szörpök is, nem beszélve az adalékanyagokról. Szoktasd hozzá a piciket már ebben a korban az egészséges életmód keretein belül, hogy szomjukat vízzel, esetleg teával oltsák, mellőzzék a hizlaló, cukros, szénsavas üdítőitalokat.





Teák



Semmiképpen se adj eredeti fekete teát vagy gyümölcsaromával illatosított fekete teát a picinek! Válaszd inkább a valódi gyümölcsteákat, ha lehet, készíts ezeket is házilag!




  • Almatea: Mosd meg és vékonyan hámozd meg az almát, 1-2 napig hagyd szabad levegőn száradni. Forralj vizet, dobj bele 1-2 darabka fahéjat és szegfűszeget, valamint a száraz almahéjat! Áztasd 5 percig, szűrd le, majd hűtsd szoba-hőmérsékletűre!


  • Csipkebogyó tea: Fél liter hideg vízbe szórj egy-két evőkanálnyi száraz, zúzott csipkebogyót, majd melegítsd fel kb. 40 fokosra és szűrd le. Egy kiskanál mézzel édesítsd!


  • Fekete ribiszke tea: Forrázz le bögrénként egy púpozott teáskanálnyi fekete ribizli levelet, hagyd állni egy percig, majd szűrd le! Nem szükséges cukrozni!


  • Málnatea: Forrázz le 1 teáskanálnyi szárított málnalevelet és néhány szem (fagyasztott) málnát, hagyd állni 8-10 percig, majd szűrd le! Ízesítsd egy pici mézzel!


  • Kamilla tea: Forrázz le csészénként egy evőkanálnyi szárított kamillavirágot, fél perc múlva szűrd le! Pár csepp citromlével, egy kiskanál mézzel a gyermekek is szívesen fogyasztják.


  • Gyermekláncfű: Forrázz le egy kiskanálnyi apróra vágott gyermekláncfüvet, hagyd állni egy percig, majd szűrd le!



Mikor és mennyit adj inni a babának?



A babáknak és a kisgyerekeknek sose étkezés előtt adj inni! A legjobb, ha két étkezés között, vagy étkezés után kínálod. Nagy melegben, kimerítő játék közben ill. télen a jól felfűtött szobában gyakrabban adj inni pár kortyot a picinek. Sportolás, séta, játék alkalmával mindig tarts ivószünetet!





Az egy év körüli babák átlagosan napi fél liter folyadékot fogyasztanak, a 2-3 éves lurkók melegebb napokon akár egy litert is megihatnak. A felsorolt mennyiségek természetesen csak átlagosak, nagy különbségek is előfordulhatnak azonos nemű, súlyú és korú gyermekeknél. Vannak, akik szeretnek inni, kérik a poharat vagy cumit, ha szomjasak, akadnak azonban olyanok is, akikre neked kell odafigyelned, hogy a minimális napi néhány decilitert elfogyassza.



 



Ha szívesen olvasnál még a témáról, ajánljuk figyelmedbe következő írásainkat:



Gyermekkori folyadékfogyasztás

Tiszta víz, tiszta tudat


Üzenet a palackban


A jövő olaja

Címkék:

Hozzászólások

Első szülés, négy gyerek - Négyesikrek születtek Debrecenben!

Első szülés, négy gyerek - Négyesikrek születtek Debrecenben!

A három lány és a kisfiú 1230 és 1750 gramm közötti súllyal született, valamennyien egészségesek.

Ha tehetetlennek érzed magad, mert nem érted, mit akar a pici babád, figyelj ezekre a jelekre. Segíteni fognak!

Ha tehetetlennek érzed magad, mert nem érted, mit akar a pici babád, figyelj ezekre a jelekre. Segíteni fognak!

A testbeszéd nagyon sokat elmond arról, hogy hogyan érzi magát a gyermek.

Ezzel a rettenetes üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

Ezzel a rettenetes üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

Ezzel az üzenettel együtt találták a lépcsőn az újszülöttet

Érkezik a K-vitamin utánpótlása

Érkezik a K-vitamin utánpótlása

Összesen 58 200 doboz várható a napokban

Kezdő szülők legnagyobb kérdése: hogyan kell a babát tartani?

Kezdő szülők legnagyobb kérdése: hogyan kell a babát tartani?

Banális problémának tűnik, mégis óriási aggodalmat okozhat, ha az első gyermeked születése után

A szervezeted számára a szoptatás extra igénybevétel

A szervezeted számára a szoptatás extra igénybevétel

Az élet minden szakaszában fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, de a szoptatás alatt pláne.

Ez a 10 dolog nélkülözhetetlen a kisbaba körül

Ez a 10 dolog nélkülözhetetlen a kisbaba körül

Mi az, amit mindenképp vegyünk meg neki?

Melba, Mogyoró, Bájron, és persze, hogy megjelentek a Deneriszek is

Melba, Mogyoró, Bájron, és persze, hogy megjelentek a Deneriszek is

2019-ben eddig ezek a keresztnevek váltak hivatalossá. Itt a lista a visszautasítottakról is. Hogy tetszenek?

Születésekor két hetet jósoltak az orvosok ennek a kisfiúnak, de ő rácáfolt!

Születésekor két hetet jósoltak az orvosok ennek a kisfiúnak, de ő rácáfolt!

Most töltötte be az ötödik életévét.

Különleges zenével fejleszthető a koraszülöttek agya!

Különleges zenével fejleszthető a koraszülöttek agya!

Újszülöttek számára írt zenével serkentik a koraszülöttek agyának fejlődését svájci kutatók, akik bizonyították, hogy jobban fejlődnek az ilyen zenét hallgató koraszülöttek neurális hálózatai, különösen az a hálózat, amely az érzékelésben és észlelésben játszik szerepet.