Eredete
A Gergely-naptárban az év ötödik hónapja a természet kibomlásának időszaka. Virágoznak a fák, kelnek ki az elvetett növények és a népi megfigyelések szerint az ilyenkor esett eső aranyat ér, ugyanis ha most esik, jó termés várható. A népi kalendárium a májust Pünkösd havának nevezi, de Ikrek havaként is emlegetik. Nevét Maia görög istennő római alakjáról, Maia Maiestasról kapta, aki a római mitológiában ősi termékenység istennő volt.
Május-fa
Ilyenkor szoktak – már egészen a XIV. század óta – úgynevezett májusfát állítani, ami a természet újjászületésének szimbóluma. Főként a fiatalok teszik, faluhelyen régen a legények állítottak a lányoknak, akiknek ez nagy megtiszteltetést jelentett. Ugyanis az éjszaka leple alatt a kerítésoszlopokhoz rögzített, színes szalagokkal díszített sudár fák az udvarlást jelképezték, de egyes területeken a legények a rokonlányoknak is állítottak fát, sőt, gyakran a közösségeknek is volt egy közös fája, aminek a kidöntését ünnepély és táncmulatság kísérte.
Anyák napja
Május első vasárnapján a világ számos pontján az Anyák napját tartják, az utolsón pedig a Gyermeknapot.
Az anyák megünneplésének története az ókori Görögországba nyúlik vissza. Akkoriban tavaszi ünnepségeket tartottak Rheának az istenek anyjának, és vele együtt az édesanyák tiszteletére. A történelem során később is voltak olyan ünnepek, amikor az anyákat is felköszöntötték. Magyarországon 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt tartotta első ilyen ünnepet, a májusi Mária-tisztelet hagyományaival összekapcsolva. 1928-ban pedig már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé.
Gyermeknap
A Gyermeknap a világ sok országában ünnepnap. A Nemzetközi Gyermeknap megünneplése azonban Törökországból ered és különösen a volt kommunista országokban vált népszerűvé. Ehhez hasonló az ENSZ által létesített Egyetemes Gyermeknap (Universal Children’s Day) intézménye. Magyarországon 1931-től ünnepelük, 1950 óta már csak egy napig tart és május utolsó vasárnapján tartjuk.
Pünkösd
A Húsvét utáni 50. nap pedig Pünkösd napja, ami minden évben május 10. és június 13. közé esik. Hasonlóan a Húsvéthoz, egész héten át tart, de csak az a két nap belőle a nyilvános ünnep, ami a Húsvét utáni 7. vasárnapon és hétfőn van. Ilyenkor a Kereszténység a Szentlélek kiáradásának emlékét ünnepli meg. A Szentlélek ezen a napon áradt ki Jézus tanítványaira, az apostolokra, és ezzel a napot új tartalommal töltötte meg a keresztények számára.
A pünkösdi rózsa az egyik legszebb kerti virágunk, mely nemcsak őshonos hazánkban, de nevével és egy kis népi hagyománnyal is kapcsolódik pünkösd ünnepéhez: vidéken a lányos házak ablakára tették szirmait, ezzel köszöntve őket és a tavaszt. Egy másik hiedelem szerint aki este a fürdővízébe pünkösdi rózsa szirmokat tesz, az reggelre megszépül.
Kihívás napja
Május utolsó szerdája a Kihívás napja (Challenge Day). Ehhez az 1983 óta tartó világméretű programhoz mi 1991-ben csatlakoztunk. Az akkor résztvevő 71 település mostanra az ország felét jelenti, és ezen a napon mindegyik a legsportosabb településnek kijáró címért küzd.
2004. május 1-jén lett hazánk EU-tagállam, így a Munka ünnepe nálunk egyben az EU-csatlakozásról való megemlékezést is jelenti. Májusban fogadnak a legtöbben örök hűséget egymásnak Magyarországon, s e hónapban zajlanak országszerte a középiskolás ballagások is. Virágok, ünnepek, hagyományok... Mégis, a májust leginkább azért szeretjük, mert a hosszú tél után ilyenkor már végérvényesen beköszönt a tavasz, és megtelik a levegő zsongással, élettel, napsütéssel!
Forrás: SzeretlekMagyarország.hu
Címkék:
Hozzászólások