Amikor megszületik a baba, a boldogságos áldás után szembe kell néznünk vele, hogy a kis jövevény a jó nagy adag szeretet mellett extra körültekintő gondoskodást is igényel. Nem mindegy hogy a hátán vagy hasán alszik éjszaka, mit eszik, és mit kenünk a bőrére. Az érzékeny szervezet ezernyi hatásnak van kitéve, sokszor azonban nehéz eligazodni, hogyan védjük a kicsit, és hogyan gondoskodjunk róla megfelelően. Egyik kritikus pont a bőrápolás, azon belül pedig, hogy milyen hatások érik a baba bőrét, és hogyan tanuljunk meg védekezni a gyakori kellemetlen jelenségek ellen. Cikkünkben egy tipikus problémára világítunk rá; a pelenka kiütésre, más néven pelenkadermatitiszre.
A baba bőre nagyon kényes terület
Egy csecsemő bőre még nem teljesen fejlett: bár ugyanannyi rétegből áll, mint a felnőtteké, de kb. ötször vékonyabb, és jobban átereszt mindent. Tartalmaz ugyan védelmező savköpenyt, de a felnőttekével szemben a benne található természetes baktériumflóra még nem olyan fejlett, mindemellett, alacsonyan van a faggyútermelés is. Emiatt a baba bőre sokkal érzékenyebb. Megesik, hogy újra és újra kipirosodik, könnyen begyullad, gyorsan kiszárad és pikkelyessé válik. A popsi területe különösen érintett ebben a problémában, mivel a pelenka tartalma, illetve annak okkluzív hatása is kiemelt szerepet játszik. Ezek a tényezők 3-12 hónapos kor között jelentkeznek, így jó, ha minél hamarabb megtaláljuk a legbiztonságosabb megoldást, ami kíméli a baba bőrét. Ne feledjük, a baba nem tudja elmondani, hogy hol fáj, mitől sír, hogy tudjunk neki segíteni. Amit megtehetünk, hogy megakadályozzuk a problémát, még a kialakulása előtt.
A pelenka okkluzív hatása
Rutin dolog, hogy a pelenka jól zárjon. Semmit ne engedjen ki. Azonban, a búraszerűen, szinte hermetikusan záró pelenka egyrészt nem enged be semmi levegőt, másrészt belül hagyja azt, bezárva a nedvességet is. A kicsi bőr rétegei nagyon vékonyak, ezért a felső bőrréteg ennek a nedvességnek a hatására hamar felázik, és sebes, piros, fájdalmas területet hagy maga után.
A nedvesség és vizelet által elázott bőr sokkal könnyebben beengedi a baba szervezete számára nem kívánatos vegyületeket, illetve utóbbi, lúgos kémhatása miatt károsítja a bőr savköppenyét. A székletben található enzimek is további irritációt okoznak, fájdalmas tünetekkel, csúnyán kipirosodott bőrrel. Ezt pelenka kiütésnek hívjuk. A folyamatot a pelenka az okozza, és a pelenka által határolt területen terjed. Ilyenkor a baba bőre minden külső veszéllyel szemben érzékenyebb, könnyebben beengedi a kórokozókat, és könnyebben gombásodik.
Babatermékek a polcon – hogy válasszunk?
Mit tesz az anyuka, ha a popsi csúnyán piros lett? Bekeni a baba popsiját védőkrémmel, hogy mielőbb megszűntesse a problémát. Nem elég csak a tünetet kezelni. Figyelembe kell venni, hogy a baba bőre ilyenkor kevésbé védett a káros anyagokkal szemben. A boltok polcain számos olyan gyártó van - köztük világmárkák rengeteg baba termékkel - akik védőkrémeket, fürdető készítményeket és samponokat kínálnak. Azonban, szomorú tény, hogy a gazdaságos gyártás miatt a baba termékek is tartalmaznak nem kívánatos adalékokat, tartósító szereket, és más alkotókat.
A kőolaj származékok, parabének, színezékek, illatanyagok, szappanok, alkoholok mind olyan összetevők, amelyek nem kevésbé a baba krémekben is jelen vannak.
Sokszor egy-egy káros összetevő hiányát láthatjuk a termék csomagoláson, azonban, ez a csekély lépés lényegesen nagyobb marketing szempont, mint amennyivel nagyobb biztonságot jelent. A termék kiválasztásakor a biztonságos alkalmazhatóság elsőrendű szempont a termékjellemzők figyelembevételekor. Mivel a babák szervezete, bőre nagyon érzékeny, ebben a kérdésben nem szabad kompromisszumot kötni, meg kell találni azt a formulát, ami biztonsággal alkalmazható.
Megfelelő védelem - időben
- Levegőztetés: Pelenkázáskor ne rakjuk fel rögtön az új kötést. Érdemes hagyni egy kicsit a bőrt levegőzni
- A kialakulást segítő tényezők minimalizálása: Pelenkából olyat érdemes használni, ami kiemelkedően jó nedvszívó képességgel rendelkezik. Ez nagy mértékben csökkenti a dernatitisz esélyét
- Védőkrémek használata: olyan krémet érdemes használni, amely nem tartalmaz kőolajszármazékot, parabéneket, színezéket, alkoholt. Ezek olyan káros összetevők, amelyekre a szervezetnek semmilyen szüksége nincs, főleg nem egy csecsemő szervezetnek. A védőkrémek két fontos területen fejtik ki hatásukat: egyrészt vízlepergető hatásuknál fogva segítenek távol tartani a nedvességet, másrészt elősegítik a sebgyógyulást. Ez utóbbi tulajdonság jórészt a Cink – Oxid nevű összetevőnek köszönhető, illetve, enyhe szárító hatásánál fogva segít megakadályozni, hogy a nedvesség feláztassa a baba bőrét.
A tünetek megelőzésére ajánlott a Lotti babapopsi védőkrém használata. A fejlesztés fő szempontja a hatékonyság és a biztonságos használat, így minden Lotti termékről - nem csak a babapopsi védőkrémről - elmondható, hogy biztonságos az alkalmazása. A gyártó minőség érzékeny filozófiája és egészség tudatos szemlélete a teljes termékvonalban tükröződik.
Hozzászólások