Figyelmeztetést adtak a ki a szakemberek: az elmúlt 17 évben megduplázódott a kétévesek körében a mobilkészülékek, táblagépek előtt töltött időmennyiség!
Egy friss kutatás alapján kiderült, hogy 17 évvel ezelőtthöz képest a kétévesek ma kétszer annyi ideig bámulják az okostelefonok, táblagépek képernyőit, ami azért okozhat problémát, mert így a kicsik nehezebben tudnak elaludni, és az alvásproblémák negatívan befolyásolják a fejlődésüket – tudósít a The Independent című lap.
A JAMA Paediatrics szaklapban megjelenő tanulmányban a kutatók az 1997 és 2014 közötti időszak mobiltelefon-használati szokásait vizsgálták meg, mégpedig kisgyerekek körében.
1997-ben a Michigan Egyetem által végzett felmérésben 1 327 gyerek vett részt, míg a 2014-es kutatási évben 443. Az eredmények alapján 1997-ben a két évnél kisebbek, naponta átlagosan 1,32 órát töltöttek a telefonok kijelzői előtt, viszont 2014-ben már átlagosan 3,05 órát nézték naponta a készülékek képernyőit.
“Ezek aggasztó adatok” – közölte Weiwei Chen, a tanulmány egyik szerzője, kiemelve viszont azt, hogy a fiatal gyerekek körében továbbra is a tévé a legnépszerűbb médiafogyasztási eszköz.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a túl sok időt felölelő mobilozás és tévézés tanulási nehézségeket, viselkedészavarokat okozhat, de egy kisgyerek számára az interneten veszélyforrások is lehetnek, ezért csak felelősségteljesen szabad engedni ezen eszközök használatát, és minden lehetséges veszélyre fel kell hívni a figyelmüket, de még ez sem garancia például az iskolai zaklatás elkerülésére, amikor gyerekünket pillanatok alatt megalázó helyzetbe hozhatják társaik.
Hozzászólások