Lelassult anyagcsere
A huzamosabb ideig egy helyben töltött percek az emésztőrendszerre is negatív hatással vannak, hiszen amikor az izmok nem mozognak, hanem nyugalmi állapotban vannak, akkor a szervezetünk alig éget el kalóriát.
Cukorbetegség és szívinfarktus
A mozgásszegény életmód hatására testünk kevesebb inzulint termel, illetve az inzulinrezisztencia kialakulásakor ellenállóvá válhat az inzulin iránt, s így növekszik a cukorbetegség, illetve az ennek következtében kialakuló szövődmények, mint a látásromlás, a vese és szív károsodása kialakulásának kockázata. Mivel a mozgásszegény életmód esetén a vérzsírfajták szabályozásáért felelős enzimek aktivitása is csökken, így növekszik a vér koleszterinszintje, ami az érelmeszesedés kockázatának növekedésével jár.
Fotó: Horváth Petra, Pink Petra Photography
Depresszió
Az egy helyben gubbasztó életmód hatására csökken azoknak a kedvező kémiai anyagoknak, hormonoknak a mennyisége, amelyek a testmozgás során termelődnek, ráadásul a lelassult vérkeringés hatására a szervezetben már jelen levő hangulatjavító anyagoknak is csak egy része jut el az agyba, aminek hatására súlyosabb esetekben akár depresszió is kialakulhat.
Gerincproblémák
A túl sok ülés a gerincoszlopra és a tartásra is kedvezőtlen hatással van, és hosszú távon akár a csípő- és a térdizmok merevvé válásához, sőt megrövidüléséhez is hozzájárul; a túl sok egy helyben, mozdulatlanul töltött idő következtében pedig a hát izmai gyengévé és görcsössé válnak.
Csontritkulás
Az elegendő mozgás, aktivitás és az ezzel együttjáró egészséges mértékű megterhelés hiányában egy bizonyos idő elteltével a csontok is gyengévé válnak. Különösen idősebb korban csökkenthető a csontritkulás kialakulásának valószínűsége az aktív, mozgásban gazdag életmóddal.
Vastagbélrák
A mozgásszegény életmód következtében az étel és a benne található méreganyagok hosszabb időt töltenek a bélben, s ez növeli a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Forrás: Femcafe
Hozzászólások