Az újszülött természetes igénye a mozgás, az őt körülvevő világ és saját testének felfedezése. A tornáztatás több téren is pozitív hatásokkal jár: nem csak kielégíti a pici mozgás iránti vágyát, hanem izomzatának fejlődését is elősegíti. A gyakorlatok során a tözs- és végtag izomai is erősödnek, rugalmassá válnak, melynek következtében az átlagosnál előbb fog megtanulni ülni később pedig járni is. A fizikális előnyökön túl a mindennapi érintkezés és a figyelmes gondoskodás a gyermek és szülei közötti köteléket is szorosabbá teszi.
Hol és mikor?
Az, hogy mely napszakban fogtok hozzá a tornához, leginkább a pici hangulatán múlik. Általában a legalkalmasabb a fürdetés utáni időszak, vagy egy – a két etetés közötti – nyugalmas fél óra. A tornáztatást nem kell erőltetni, egy-egy gyakorlatot elég fél tucatszor megismételni. Ha úgy látod, hogy babád inkább a mellkasodon való pihegést választaná a mozgás helyett, elhagyhatjátok az aznapi gyakorlatot, vagy visszatérhettek rá később a nap folyamán.
A kezdéshez keress egy alkalmas, vízszintes helyet ahol a kicsi biztonságban érzi magát. Lehet ez a pelenkázó asztal, az ágy közepe, akár a földre terített vastag pléd is csak arra ügyelj, hogy a kicsi komfortosan érezze ott magát. A könnyebb mozgás érdekében érdemes a tornáztatás idejére kevesebb ruhát adni a kicsire, a hőmérsékletet pedig úgy beállítani, hogy semmiképpen ne fázzon, de ne legyen túl melege sem, hiszen mindkét véglet jelentősen csökkenti a komfortérzetét.
Bemelegítés
A tornázást már az első hónapokban elkezdhetitek és bemelegítés gyanánt kitanulhatod a babamasszázs csínját-bínját, melyhez használhatsz mandulaolajat, vagy bőrgyógyászatilag tesztelt testápolót, de babád a kencék nélkül is imádni fogja a gondoskodást.
A felnőttek számára is kellemes mozdulatokért – mint a tenyerek dörzsölése, az ujjak morzsolgatása, a talpon való körzés, a pocak simogatása, lágy, körkörös mozdulatokkal – babád is odáig lesz, ráadásul nem csak vérkeringése élénkül, hanem a finom, ismétlődő mozdulatok során meg is nyugszik és felkészül a tornáztatásra.
Babatorna pár lépésben
Emeld a kicsi lábait merőlegesig, majd engedd vissza! Merőleges állapotban gyengéden behajlíthatod, ezzel reprodukálod azok természetes mozgását, ráadásul lazítod és nyújtod is az izmait. Hasonlóan emeld fel és engedd vissza a karjait is!
Vedd a pici kezét a kezedbe és óvatosan nyomkodd meg a tenyérpárnákat, ekkor csuklója lazán a nyomás irányába mozdul. Ugyanezt kipróbálhatod a lábával is, ahol a talppárnák nyomogatása mellett gyengéd bokakörzést végezhetsz.
A hátizmok erősítéséhez nyújsd oda a kicsinek behajlított mutatóujjaidat, amiben megkapaszkodik, majd húzd fel óvatosan a fekvő pozícióból ülőbe, azután engedd lassan vissza. Ez nagy segítségére lesz az ülés elsajátításában.
Ha kiságyban hasára fekteted, ahhoz, hogy körülkémlelhessen, fel kell emelnie a fejét. Ez az ösztönös kíváncsiságra építő praktika segítséget nyújt nyakizmainak erősítéséhez.
Hozzászólások