Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Angelina Jolie merész döntése meglehetősen nagy lavinát indított el. Egyre több ismert és kevéssé ismert nő állt a nyilvánosság elé azzal, hogy korábban ő is megjárta ezt a nehéz utat a gyógyulás vagy a megelőzés érdekében, emellett pedig a melleltávolító műtétek iránti érdeklődés is rekordokat dönt. A műtét ugyanis még a rák kialakulása előtt menthet meg a rettegett kórtól: akinél a vérvizsgálat igazolja a hibás gén meglétét, s így az emelkedett mellrák-kockázatot, még időben eldöntheti, megszabadul-e az emlőszövetétől, vagy más megoldást választ a megelőzés érdekében. A drasztikus műtéten kívül ugyanis többféle kezelés is elérhető, nem is beszélve a rendszeres szűrésről. Emiatt az önvizsgálat is egyre fontosabbá válik: tudnunk kell helyesen elvégezni, s azzal sem árt tisztában lenni, hogy többféle csomós elváltozás létezik, ami nem feltétlenül jelent azonnal mellrákot.
Fibrocisztás emlőbetegség
A nők közel fele találkozik a betegséggel élete során, általában harminc-negyvenéves kora körül. Ekkor ugyanis tejmirigyeink egy része sorvadásnak indul, helyüket zsírszövet veszi át, s akár egy vagy több fájdalmas csomó is kialakulhat. Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a panaszaiddal, hiszen ő tudja eldönteni, pontosan milyen csomóról is van szó. Ha "csupán" a fibrocisztás betegségről van szó, az a hormonális változások lezajlásával általában magától elmúlik, ám előfordul, hogy ciszták is kialakulnak, melyeket már indokolt eltávolíttatni.
Zsírcsomó
Vannak emberek, akik alkatilag hajlamosak arra, hogy testük különböző részeiben zsírcsomók alakuljanak ki. Ez férfiakat, nőket egyaránt érint, de nagy ijedelmet okozhat, ha a mellünkben fedezünk fel egy csomócskát. Az orvosi vizsgálat mindenképpen megnyugvást hozhat, hiszen ha valóban csak zsírcsomóról van szó, az általában teljesen ártalmatlan, maximum akkor érdemes eltávolíttatni, ha nagyon idegesít.
Ciszta a mellben
Más a helyzet, ha cisztát találtak a melledben: ez a folyadékkal teli, általában fájdalmas hólyag egy jóindulatú daganat ugyan, de általában eltávolítják. Mérete alkatilag változik, akad, aki nem is érzi, más több centiméternyi nagyságú csomókkal küzd, melyek a menstruáció előtt még tovább nőhetnek, még érzékenyebbé válhatnak. A vizsgálatok során előfordul, hogy mintát is vesznek belőlük, ám kezelésük megéri a fáradozást és a kellemetlenségeket.
Fibroadenoma
Szintén gyakori jóindulatú elváltozás a fibroadenoma, mely a mirigyhámból kiinduló, kemény, könnyen kimozdítható csomót jelent. Főként fiatal lányoknál jelentkezik, eltávolítása pedig nem minden esetben indokolt, de ambuláns műtét keretében természetesen bármikor kioperálható.
Szoptatás utáni gondok
A terhesség és szoptatás során megduzzadó tejmirigyek maguk is fájdalmas csomók alakjában jelentkezhetnek, de amíg gyulladás, láz, vagy más probléma nem lép fel, addig ez teljesen normálisnak tekinthető. A mellgyulladás viszont már azonnali kezelést igényel. Ez nemcsak fájdalmas csomókkal, göbökkel, de lázzal is jár, ha ilyen tüneteket tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz, ahol megfelelően és hatékonyan kezelhetik a problémát. Ritkábban ugyan, de előfordulhat, hogy egy gyulladt területen tályog alakul ki a mellben, de ez antibiotikummal, esetenként sebészi feltárással szintén kezelhető.
Forrás: Life.hu
Hozzászólások