Mit kínál a cirkusz?
Felmerülhet a kérdés, hogy vajon hova is menjetek, ha igényes, szórakoztató és családbarát cirkuszi előadásra vágytok. A legkézenfekvőbb és egyben a legjobb választás a Fővárosi Nagycirkusz, amely 1889. június 27-én nyitotta meg kapuit a közönség előtt. A Városligetben található az épület – mely a második világháború miatt sajnos kénytelen volt szüneteltetni működését – folyamatosan várja a látogatókat.
A programok kiválasztásában természetesen fontos, hogy ti és a gyerekek egyaránt jól érezzétek magatokat, a minőségi szórakozás pedig garantált, többek között azoknak a hazai és külföldi társulatoknak köszönhetően, akik világszínvonalú produkcióval örvendeztetnek minket. Jelenleg az egyenesen Kínából érkező Jinani Acrobata Csoporton van a sor, hogy 2002 és 2006 után visszatérve fővárosunkba, elkápráztassa a nagyérdeműt. Mostani műsorukkal Európában először Magyarországon lépnek fel.
Kínában a cirkusz több ezer éves hagyományokra tekint vissza, hiszen már több mint 4000 évvel ezelőtt is akadtak a mai cirkuszi művészekhez hasonló mutatványosok, akik örömmel szórakoztatták a köréjük gyűlt közönséget. Azonban a kínai cirkusz kevésbé szól a mutatványosokról, mint az artistákról és akrobatákról, akik tornászokat megszégyenítő produkciókkal lépnek fel előadásról előadásra.
A múlt, jelen és jövő egy előadásban
A FENMO Show keretében a Jinani Acrobata Csoport előadását tekinthetitek meg. A FEN és a MO szavak a színészek által használt álarcokra és arcfestésekre utalnak, amelyek segítségével tökéletesen azonosulhatnak szerepükkel. Ezt az ősi cirkuszi hagyományt, amely egyben egy színházi előadás is sajátos módon ápolják ami nemcsak azt jelenti, hogy magas színvonalú előadásokkal emléket állítanak az ősöknek, hanem ezeket a produkciókat folyamatosan igyekeznek megújítani is. Sikerességüket jelzi, hogy az 1958-ban alapított társulat indulása óta szerte a nagyvilágban fellépett már, és az elmúlt ötven évben sorra vívta ki a közönség és a szakma elismerését egyaránt.
Az előadást tekintve már az is sokat sejtet, hogy a társulat a zenekarnak nem hagyott helyet a porondon, mivel teljes terjedelmében kívánják kihasználni a teret. A bevonulásuk pedig már egyértelműen utal arra, hogy itt most egy energiával teli produkciót fogunk kapni. Valóságos hömpölygő tömeg érzetét kelti, hogy mind a negyven artista felvonul, együtt táncolnak, mozognak színes ruhájukban. Időnként kiemelnek egy-egy embert maguk közül, hogy ő kerüljön középpontba, aztán visszatér a többiekhez, hogy aztán a következő elemnél már statisztaként járuljon hozzá a mutatvány tökéletes kivitelezéséhez.
A záró szám pedig egyben a kínai cirkuszi kultúra lényegét foglalja össze: precizitás, kitartás, fegyelem. Ez a három szó írja le legjobba azt a mutatványt, ahol az artista egymás után pakolja egymásra a székeket, tornyot építve belőlük, és minden egyes szint építése előtt megpihen. Azonban ez a „pihenés” számára komoly tornászmutatványokat jelent. A közönség ezalatt lélegzetvisszafojtva nézi a műsort, egy emberként szurkolva neki, hogy minden mozdulatot úgy fejezzen be, ahogyan azt tervezte...
„Ne cirkuszolj!”
A cirkusz szót bizonyára ti is akkor használjátok, amikor az otthoni felfordulás olyan méreteket ölt, amelyet nem hagyhattok szó nélkül. Itt azonban a szó teljesen más értelmet nyer: a tradíciók megőrzése és megteremtése, a rend és az ezekből áradó harmónia az, amely a cirkuszt valójában jellemzi.
Irány a cirkusz!
Amennyiben felkeltette érdeklődésed, ne habozz, hiszen az előadás csak január 1-ig lesz látható! A Fővárosi Nagycirkusz szeretettel vár mindenkit, fiatalokat és időseket, gyermekeket és szülőket, nagyszülőket egyaránt!
Mialatt az utolsó simításokat végzed, takarítasz ill. sütit sütsz, a várakozás perceit még színesebbé teheted a gyermekeid számára. Szenteste, mielőtt kigyulladnának a fények, tökéletes "apás-program" lehet egy délelőtti cirkuszi előadás, mely 11 órakor kezdődik! Az ajándékokra vágyakozó gyermekek a Kínából érkezett "Jinani Acrobata Csoport" produkciójában gyönyörködhetnek addig, amíg a felnőttek az ünnepi étkek elkészítésével és a karácsonyfa díszítésével foglalatoskodnak.
Az előadások rendjéről itt, az árakról és kedvezményekről pedig itt tájékozódhatsz.
Cím: 1146 Budapest Állatkerti Krt. 12/a
Tel.: 06 1 344-6008, 06 1 468-2216, 06 1 346-9630
Fax.: 06 1 322-4426
E-mail: [email protected]
Web: www.fnc.hu
Ha a fővárosban jársz, mindenképpen menj el a Budapesti Állatkertbe is, illetve nézz szét a Tropicariumban is!
Hozzászólások