Mi a herpesz?
A herpesz nem más, mint a herpesz vírus okozta megbetegedés, mely előfordulhat a bőrön, a nyálkahártyán, illetve az idegrendszert is megtámadhatja. Bőrpirosodás és viszkető érzés az első jele, majd ezeket követően megjelennek az apró, világos folyadékot tartalmazó, igen fájdalmas hólyagocskák. Az esetek többségében ártalmatlan, ám igen kellemetlen betegség, mely általában nyolc-tíz nap alatt akár kezelés nélkül is elmúlik, majd nyom nélkül begyógyulnak a hólyagok helyei.
Mi okozza?
A herpesz az egyik legelterjedtebb vírus a világon, az emberek 80 százaléka hordozója, rendszerint legelőször csecsemő- vagy kisgyermekkorban kapható el. Mindezek ellenére a felnőtteknek csupán 20 százaléka betegedik meg! Azonban aki egyszer megfertőződött, az egész élete során hordozza… A vírusok képesek évekig meghúzódni a testben anélkül, hogy panaszokat okoznának, de bizonyos tényezők hatására a betegség kiújulhat.
A kiújulás előidézője lehet akár a napfény, a kimerültség, a stressz, illetve a menstruáció és az immunrendszer legyengülése.
Ezek a hólyagocskák valamilyen belső konfliktusra utalhatnak. Egy elfojtott, felszín alatt szunnyadó probléma külső kiváltó tényező hatására „belobbanhat”.
Terjedése
A herpesz kontaktfertőzés és cseppfertőzés útján egyaránt terjed. Szigorú higiéniai előírások betartására van szükség!
Típusai
A herpesznek három típusát különböztethetjük meg, ezek a következők:
az ajak- (herpes labilis) és a nemi szervek herpeszét (herpesgenitalis) okozó herpessimplex vírus (HSV)
a bárányhimlőért és az övsömörért felelős varicella-zooster vírus (VZV)
a Pfeiffer-féle mirigylázat (mononukleózist) okozó Ebstein-Barr vírus (EBV) és a cytomegalovírus (CMV)
Folytatás következik...
Hozzászólások