A víz élettani hatásai az emberi szervezetre
A folyadékok közül a víz a legjobb méregtelenítő. A sok vízfogyasztás stimulálja a vesét, segíti az emésztést, ápolja a bőrt és az izomzatot, megkönnyíti a bélrendszer működését, szabályozza a testhőmérsékletet és metabolizmust – ráadásul még fogyasztó hatással is rendelkezik!
Naponta körülbelül 3 liter vizet veszítünk izzadás, vizelet és lélegzésen keresztül – ezt mindenképpen pótolnunk kell. Azonban a vélemények eltérnek abban, hogy pontosan mennyi vizet fogyasszunk naponta. Eddig az volt a szaktanács, hogy naponta 1,5-2 liter víz szükséges egyéb ételek és italok mellett. Újabban azt tanácsolják, hogy teák, levesek és egyéb folyadékok is belekalkulálhatók a 2 literbe, sőt, még a zöldségek, gyümölcsök fogyasztása is beszámítható, hiszen azok többnyire vízből állnak.
Ha esetleg nem tudod eldönteni, melyik tanácsot kövesd, íme, egy józan álláspont dr. Rosta Gábor urológus részéről: „Akkor fogyasztunk elég folyadékot, ha 24 óra alatt a vesék 1,5 liternyi vagy ennél több vizeletet termelnek. Egy vizeléskor körülbelül két deciliternyi vizeletet ürítünk, így ha naponta hét-nyolc alkalommal jóleső (nem csíp, nem kényszerítő) érzéssel ürítünk, akkor elegendő folyadékot vittünk be szervezetünkbe. A vizelet színét az úgynevezett epefestékek is befolyásolják, de ha a vizelet világos színű, az általában jó hígítást jelent. A vesék számára a tömény vizelet képzése energiaigényes feladat, hígítani viszont „jól tud és szeret” is. Ennek megfelelően alakítsuk napi vízfogyasztásunkat!” – javasolja Rosta doktor.
Csapvíz vagy ásványvíz?
Korábbi cikkünkben már részletesen foglalkoztunk a csapvíz és az ásványvíz előnyeivel és hátrányaival, most azonban a tisztított vízről ejtünk néhány szót.
Víztisztítás!
A tisztított víz mindennemű ásványi anyagtól és iontól mentes, nincs benne kalcium, amely gyakorlatilag minden iható ivóvízben megtalálható. Ha ásványi anyagoktól mentes, és a csapvíz szennyeződéseitől megtisztított vizet iszunk, az olyan jótékonyan hat a szervezetre, mintha a legjobb minőségű olajat öntenénk az autónkba. Ezzel a tiszta vízzeltestünknek alig van dolga, szinte végigmossa a szerveket, jobban képes tisztítani és méregteleníteni, arról nem is beszélve, hogy sokkal jobban feltölt, hiszen kiválasztása kevesebb energiát igényel.
Ma már sokan kínálnak házi víztisztító eljárásokat: az egyik nagy csoportba az aktív szenes víztisztító technológiák, a másikba a fordított ozmózis rendszerű víztisztítók tartoznak.
Az előbbi módszer elavultabb, mivel az aktív szén csak a klórt és a klórszármazékot szűri a vízből, így manapság már inkább ezüsttel impregnált szenes szűrőket vagy olyan kombinált vízszűrőket forgalmaznak, melyekkel a baktériumok és a vírusok is eltávolíthatók a vízből. Az utóbbi módszert a NASA fejlesztette ki: ez a természetből jól ismert ozmózis folyamatán keresztül választja szét az alkotóelemeket.
Forrás: www.drrose.hu
Hozzászólások