2008-ban 156 millió gyerkőc betegedett meg tüdőgyulladásban, mely 1,6 millió halálesethez vezetett, azaz 28-34%-át okozta az öt éves kornál fiatalabb gyermekek halálozásának. Az eseteknek a fele elvileg megelőzhető volna, mivel olyan baktériumok okozzák, amelyek ellen már hatásos védőoltások állnak rendelkezésre.
Érintettek
Az alkoholisták, dohányosok, cukorbetegek, keringési elégtelenségben, krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedők veszélyeztetettebbek a tüdőgyulladás kialakulására. Az átlagosnál nagyobb a kockázat az újszülöttek, a gyermekek, a 65 év felettiek, az értelmi fogyatékosok, az ágyhoz kötött betegek és az immunrendszert károsító betegségben szenvedők esetében.
Érdekesség, hogy a fiúk valamivel gyakrabban betegednek meg tüdőgyulladásban, mint a lányok.
A leginkább érintett országok közé tartozik India, Kína és Pakisztán.
Kialakulása
A tüdőgyulladás (Pneumonia) a tüdő és a légzőrendszer betegsége. Általában a kórokozó belégzésével kezdődik, de néha véráram útján vagy a tüdő környékéről közvetlenül átterjedő fertőzések okozzák. A kórokozók általában belégzés útján jutnak be az alsóbb légutakba, ahol megtelepedve szaporodni kezdenek. A baktériumok gyulladásos folyamatot indítanak be.
Leggyakrabban bakteriális, vírusos vagy kórokozó gombás fertőzés, esetleg parazita okozza, ritkán keringési rendellenesség, maró gőzök, gázok vagy egyéb tüdősérülés is eredményezheti kialakulását.
Tünetei
Heveny:Kialakulását többnyire baktériumok okozzák, az enyhe tüneteket követően rohamosan súlyosbodik a beteg állapota. Tünetei:
nyugtalanság,
aluszékonyság,
mellkasi szúró fájdalom,
nehézlégzés, köhögés,
hányás, hasmenés.
Atípusos forma:kórokozói leggyakrabban vírusok. Tünetei:
rossz közérzet,
fejfájás,
izomfájdalmak,
láz.
Típusai
Kiterjedése szerint:
lebenyes (lobáris): egy vagy több teljes tüdőlebeny, esetleg csak egy tüdőszegmentumot érint
gócos (bronchopneumónia): összes légutat érinti, vagyis a teljes tüdőt
Kialakulási mechanizmusa alapján:
elsődleges (primer): ép tüdőben keletkezik, és legtöbbször vírusok okozzák
másodlagos (szekunder): meglévő betegség talaján fejlődik ki, az évente visszatérő influenzajárványok leggyakoribb szövődménye is
Kezelés
A tüdőgyulladás kezelésében fontos az ágynyugalom, a megfelelő táplálás, a lázcsillapítás, a köhögés csillapítása, bő folyadékbevitel. Egyszerűbb eseteknél elegendő lehet az egyszerű, gyógyszeres kezelés. Antibiotikumot is kell adni, bár ez a vírusos formára hatástalan, de a szövődmények kialakulását akadályozza, tehát érdemes a terápiát még a kórokozó pontos meghatározása előtt megkezdeni.
Általában két hét alatt teljesen fel lehet gyógyulni a betegségből.
Megelőzés
A tüdőgyulladás kialakulását megelőzheted, ha gyermeked minél tovább anyatejjel táplálod. Mint mindig, a megfelelő mennyiségű és összetételű vitaminokban és nyomelemekben gazdag étkezés is segít. Érdemes kerülni a zsúfolt, zárt tereket. A gyakori szellőztetés, sok séta a szabadban a közérzetre is kiválóan hat, nem csak a megelőzés miatt érdemes megfogadni a tanácsot!
Védőoltás
A Pneumococcus okozta tüdőgyulladás ellen védőoltás is adható, mely az oltottak 70 százalékát megvédi. A kiemelten veszélyeztetett személyeket érdemes beoltani, és ezt öt-tíz évente megismételni.
A Hemophilus influenzae B törzse – amely szintén gyakran okoz súlyos gyulladásos megbetegedéseket, köztük tüdőgyulladást is – elleni védőoltás minden gyermek számára javasolt, melyet három részletben, két, négy és hat hónapos korban adnak.
Hozzászólások