A felmondási védelemről
Figyelj oda, hogy be kell jelentened a munkáltatódnál (akár szóban, akár írásban) a terhességet, a fizetés nélküli szabadság iránti igényedet, a munkába történő visszatérési szándékodat, mert csak ekkor áll fent a felmondási védelmed. Ha elmulasztod, ez a tilalom nem alkalmazható és elbocsáthatnak.
A munkaadó nem szüntetheti meg munkaviszonyod a gyermekvállalással kapcsolatos fizetés nélküli szabadságod ideje alatt. A védelem akkor is megillet, ha ismételten munkába állsz, mielőtt a baba betölti a 3. évét, ám létezik kivételes eset.
Ha lombikbébi eljárásban veszel részt, arról is köteles vagy tájékoztatni a munkáltatód, azonban a felmondási védelmed a kezelés megkezdésétől számított 6 hónapra korlátozódik.
Ha vezetői pozícióban dolgozol, más szabályok vonatkoznak rád. Valós indokkal elküldhetnek várandósan, illetve amíg szülési szabadságon tartózkodsz.
Továbbá…
A fizetés nélküli szabadságról történő visszatérésed után (a gyermek 3 éves koráig) kérvényezheted, hogy részmunkaidőben foglalkoztassanak. Ezt a munkáltatódnak kötelessége jóváhagyni.
Terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) örökbefogadás és saját baba esetén is megillet, mértéke a napi átlagkereset 70%-a. Nem jár, ha bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében dolgozol.
Az éves szabadságodon kívül pótszabadságot vehetsz igénybe, melynek mértéke: egy gyermek után összesen két munkanap, két gyermek után négy munkanap, több gyermek után pedig hét munkanap. Fogyatékosság esetén a pótszabadságod fejenként plusz két nappal növekszik.
Az apukát ikrek születése esetén egyszeri, hét munkanapból álló pótszabadság illeti meg. A munkáltató köteles ezt biztosítani a szülést követő második hónap végéig.
Tgyás járhat a kispapának is, amennyiben az édesanya nem képes azt igénybe venni.
Hozzászólások