A kísérleti fázisban lévő háromszülős lombikbébiprogram célja, hogy a sérült mitokondriummal rendelkező édesanyák is egészséges gyermekeket szülhessenek. A mitokondriumoknak, azaz a sejtek energiatermelő központjainak elégtelen működése ritka betegség.
"Évente körülbelül négyezer gyermek születik ezzel a gyógyíthatatlan kórral" – nyilatkozta Shoukhrat Mitalipov, az Oregon Health and Science Egyetem biológusa a Reutersnek. A petesejtben található mitokondriumok meghibásodása olyan betegségekért felelhet, mint a Parkinson-kór, az öröklődő vakság egy fajtája vagy a süketséggel járó cukorbetegség. Így lesz két petesejtből egy egészséges. A kezelés lényegét legkönnyebben egy tojáson lehetne szemléltetni.
A petesejt két részből áll: az egyik a sejtmag (tojássárgája), a másik a citoplazma (tojásfehérje). Az eljárás során a betegséget hordozó nő petesejtjének sejtmagját egy egészséges donor citoplazmájába helyezik, tehát a gyermeket vállaló édesanya egészséges tojássárgáját egy másik nő egészséges tojásfehérjébe helyezik. A cél a citoplazmában található sérült mitokondriumok egészségesre cserélése.
A születendő gyermek teljes genetikai állományát két nőtől és egy férfitól kapja, ugyanakkor "a gyermek szemét, orrát, testalkatát nem határozza meg a donoranya egyszázalékos kölcsöngénállománya. Ezért az sem kérdéses, hogy ki az igazi anyja egy ilyen gyermeknek: az, aki a huszonhárom kromoszómáját adta és megszülte" – nyilatkozta korábban dr. Czeizel Endre.
Forrás: Hír24
Hozzászólások